• -Hadi gelin beyin jimnastigi yapalım ve bu sorunlu adamın savaşı kazandığını varsayalım. senaryomuz soyle olsun, 1941'de sovyetler teslim olsun, bunu gören ingiltere sinsin, abd japonya ile ugraşırken, rahatlamış almanya 1944'te atom bombasını yapsın. amerika'da birkaç şehri denizaltılardan fırlatılan v-2ler ile yok etsinler ve abd'de teslim olsun.

  dünya nazi olsun..

  neler olurdu neler.

  1- japonya'nın imparatorluk olarak var olacagını sanmıyorum. gerci hitler genel kisilik yapisi itibari ile antlasmalarına, eski ittifaklarına önem veren, satmayan vefalı bir adam -evet şaşırtıcı bir gercek- ama japonya'nın fazla gelismesine izin verilmezdi. muhtemelen führer öldükten sonra havadan sudan bir nedenle savaş cıkartılır, japonyda da sisteme üye olarak dahil edilirdi.

  2- italya her zaman hakim sistemin yalakası olduğundan alman uydusu haline gelirdi. mussolini öldükten sonra, norveçteki adam gibi birisini başa getirirlerdi.

  3- avrupa'nın bütünlüğü sağlanmış olurdu. avrupa dünyanın merkezi ve süper gücü olurdu. berlin'de yıkılıp yeniden dev bir şehir olarak inşa edilirdi.

  führer'in savaştan sonra 10 yıl yaşadığını var sayıyoruz tabi. mide ülserli, parkinson hastası bir ihtimalde sifiliz olan bir adam için uzun zaman ama yaşasın, senaryo bizim senaryomuz.

  4- sermayenin yahudilerden, yönetimin ise ingilizlerden geldigi ingiliz-yahudi imparatorluğu sonlanırdı. ingilizler yonetici sinifindan, teba sınıfına düşerdi. yahudi sermayesine el konurdu. gerci ingilizler pek sorun yaşamazdı. beyaz ırk kabul edildiklerinden yerleri almanlara çok yakın olurdu. hatta yine ingiliz coolluklarını yaparlardı.

  5- ingilizce dünyanın dili filan olmazdı. hersey ve heryer almanca olurdu. ilkokulda önce almanca öğretilirdi. führer'in sevdiği alman yazarlar ezberletilirdi. muhtemelen yanına sherlock holmes eklenirdi. üniversitelerde schopenhauer kürsüsü olurdu.

  6- teknolojik gelişme şimdinin en az 100 yıl ötesinde olurdu. ay çoktan kolonize edilmişti ve muhtemelen garip nazi deneyleri ile içine sıcılmıstı. elde edilen tecrübe ile mars daha aklı başında bir yolla kolonize edilmişti. hatta üstün alman teknolojisi marsın yer altındaki buzlarını cozup, atmosfer yaratıp, yeni bir yasanabilir gezegenin yolunu acmıstı. günes sisteminin diger gezegenlerine de imkan olcusunde el atılmıstı.

  muhtemelen, dünyadaki hayatın koklerini arastırmak icin yıldızlara seferde düzenlenmiştir.

  7- bilgisayar teknolojileri ne düzeyde olurdu bilmiyorum. belki quantum cagı baslamıs olurdu. ama hersey acayip derecede kontrol altında olurdu. bireysellik ve liberalizm sistemin ana hatlarından cıkartılmıstı. hersey devletin olmustu ve devlet herseydi.

  muhtemelen insanlar simdikinden daha basit ve sınırlı bir eglence dunyasına sahip olurdu. bireysellik olurdu ama hep kontrol altında olurdu.

  8- sakatlar yok edilirdi. kafadan sakatları direkt imha merkezlerine gonderirlerdi. yaslılar'ın yoksul ve gariban olanları bile yok edilebilirdi.

  9- zenciler en alt tabaka sayılırdı. kole gibi islerde calıstırılırlardı. nazi bilim adamları genleri uzerinde deneyler yapar ve ondan elde ettikleri bilgileri beyaz adama aktarmaya calısırlardı. bu islerde de suclular kullanılırdı. (ozellikle siyahi kardeslerin çük boyutunu almanlara aktarmaya çalışırlardı. belki bir hata olurdu ve cükler siyah olurdu. bembeyaz bir vücutta kocaman siyah bir cük. direkt imha merkezine)

  10- yahudi soykırımı dururdu. zengin yahudilere para karsılıgında af cikardi, elmasları, servetleri alınır, toplumda dusuk bir tabakada yasamaya mecbur edilirlerdi. yoksulları zaten yok ederlerdi. arada kalanlar, arjantin gibi uzak ülkelere kacar, kimlik değiştirerek gizli gizli yaşarlardı.

  11- eger hitler gazı iktiradarda suruyorsa, savastan 10 yıl sonra fuhrer'in yasadıgını varsaydık, en az 10 yıl, insanlık teknolojik bir patlama yapardi. alman mühendisliği iyice cosardı. dunyayı ele gecirdikten sonra yapacak pek bir isi kalmayan hitler tüm sınırları zorlatırdı. sürekli fantastik projeler, yeni denemeler, araclar gelistirilirdi. mesela tüm dünya tren agı ile orulmustu. 10 seritli kmlerce duz otoban yapılmıstı.

  (bu isler icin is gucunu nerden buluyorlardı diye sormaya gerek yok herhalde. zenciler, fakir yahudiler, eski komünistler, bizim gibi kara kuru insanlar bu işler icin bicilmis kaftandık.)

  12- cevreye saygı patoloji duzeyinde olurdu. gizli denemeler icin uzak kıtalar adalar kullanılırdı. hatta sonra aya tasırlardı. muhtemelen cevreye zarar verdigi icin fosil yakıtları iptal edilirdi. hidrojen yakıt hücresi teknolojisi en az 30 yıldır kullanılıyor olurdu ve almanlar daha iyisini bulmaya kasıyordu.

  13- bu patlamalar olurdu, cunku kapitalist sistemin rekabetci ve yavaslatıcı unsurları elemine edilebilirdi. mesela nokia 2 yılda 10 model cikartiyorsa, bir seferde en iyi model cıkarttırılırdı. zaten 100 tane ozel elektronik firmasi olmazdı. tüm elektronik firmaları almanlara ait olurdu. belki uzaktan japonları da ortak ederlerdi.

  14- hitler sonrasında buyuk iktidar kavgası yasanabilirdi. himmler, goring, hep birbirine girerdi. belki aradan -yasadıgını var sayalım- anne tarafından yahudi olan reinhard heydrich cikar, führer'in veliahtı olarak reich'ın baskanı olurdu. hırslı ve entelektüel bir adam olan, aynı zamanda hitler'den, himmler'den acımasız olan heydrich basa gecseydi, nazilik daha da cosardı. hitler'in teknolojik patlaması artarak surerdi. lakin her medeniyet kuruldugu andan itibaren icten ice curumeye baslayacagından, reich'ta roma gibi cürümeye baslamıs olurdu. (hamurda pek parlak degil.)

  15- az daha unutuyordum. rudolf hess anavatana donerdi. muhtemelen führer'in eski kankası olduğundan affedilirdi ama iyice dıslanırdı. hatta akıl hastanesine bile kapatabilirlerdi. (hitler'in tepkisine gore, belki affeder mal mülk verir rahat yasattırırdı.)

  16- hermann goring dunyanın en büyük sanat kolleksiyonuna sahip olurdu. berlin müzesinin adı "herman goring sanat muzesi" olurdu. ayrıca almanya'da birçok müzenin adı "herman goring" olurdu. müzelerdekinin on katı eser, goring'in malikanelerinde, özel kolleksiyonunda yer alırdı.

  17- yine unutuyordum. beyaz ırka mensup olan herkes cocuklarını ss teskilatına katmak isterdi. ss teskilatı dunyanın en forslu askeri orgutu olurdu. muhtemelen tum diger orduları denetlerdi. beyaz turklerde, tipleri beyaz olanlar, torpille cocuklarını ss teskilatına katmak isterdi. zaten her ulke bir kardes ss teskilati kurardı.

  tüm bunların bir kismi parlak seyler gibi gorunuyor ama en kotusu bizim gibi beyaz ırka mensup olmayan kara kuru insanlara olurdu. direkt ikinci sınıf vatandas olurduk. belli bir noktayı geçirtmezlerdi. ayrıca bireysel ozgurluklerin kısıtlanması sinir bozucu duzeyde olurdu. insanların teknik, mühendislik yonlerden çok buyuk basarılara imza attıgı lakin hayal guclerini, çeşitliliklerini yitirdikleri sıkıcı, tek düze bir düzen olurdu
 • Müdür çok iyi yazmışın iyi bağlamışsın şöyle diyorum şahsım adına ben özgürlüğüme düşkün bir insanım o bakıma iyiki kazanamamış ha yahudileri yakaydı komple eyvallah ruslarıda biraaz sindireydi o da iyidi ama dediğim gibi tek düzze monoton bir hayat zorr
 • Bununla ilgili yazılmış bir kitap var ilgilenen varsa.Kitabın adı "Yüksek Şatodaki Adam"

  (bkz:)http://tr.wikipedia.org/wiki/Y%C3%BCksek_%C5%9Eatodaki_Adam
 • Buna göre şekillenen bir oyun var.Altta bir video paylaşıyorum , izleyin bakalım.
 • Sovyetler, Japonya ve Almanya arasında paylaşılırdı. Batıda İngiltere sınırından Doğuda Kore'ye kadar kesintisiz bir egemenlik oluşurdu.
 • Benim merak ettiğim Türkiye ne olurdu acaba? Sonuçta şu sözleri Hitlerin söylemiş olduğunu kaynaklarda görüyoruz: "Mustafa Kemal,bir millet bütün vasıtalarından mahrum edilse dahi kendini kurtarabilecek vasıtaları yaratabilecegini ispat eden adamdır.O'nun ilk ogrencisi Mussolini,ikinci ogrenciside benimdir." Ayrıca "Dünyada savaşmayacağım tek ülke Türkiye'dir." Aslında bir bakıma Hitler Atatürk'e ve onun Anadolu'da başlattığı devrime hayranlık duyuyordu.Belki de bu devrimin ne kadar güçlü olduğunu gördüğü için Türkiye'yle papaz olmaktan çekiniyor da olabilir.
  Sebebi ne olursa olsun böyle bir dünyada Almanya'nın Türkiye ile bırakın bir sorunu olmasını bence sağlam bir müttefiki bile olabilirdi.Belki ülkemizde toplama kampları kurma ile ilgili bir anlaşmada sorunlar yaşanabilirdi ki böyle bir olay yaşanmıştır.(dünyasavaşlarıgazisi hocamın yazdıklarından yola çıktım)
  Hitler ve tabiki Almanlar pragmatist ve çalışkan bir millet olduğu için bu dünyaya da yansırdı.İnsanları özellikle televizyon ve internetin yanlış kullanımı gibi uyuşturan şeyler yerine herkes zorla da olsa çalışırdı,medeniyetin ilerlemesi hızlı olabilirdi.Belki faşist bir yönetim yanlış ama(ki en karşı olduğum şey) gücün tek elde toplandığı bir dünyada istikrar da sağlanırdı,savaşlar azalırdı.İsyan ve protestoları önlemek amacıyla medyaya baskı yapılırdı.Yer altı partizan örgütlerine karşı ss altında sağlam bir istihbarat örgütü kurulurdu ve bu örgütlerin buna karşı şansları olduğunu sanmıyorum.Hitlerin ikna yeteneğiyle halkı yanına çekmesi ve propaganda yapmasıyla halk da bir nevi istihbaratın bir parçası olurdu.(1984 romanında okullarda çocuklara aileleri dahi hainse hemen ihbar etmeleri empoze ediliyordu bir nevi beyin yıkama)Aslında 1984 romanındaki birçok distopik figür gerçek olabilirdi.Okumanızı tavsiye ederim zaten okursanız ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız.Aslında olay tamamen halkın kontrolde tutmak,istikrarı sağlamak ve dünyada devlete tehdit oluşturan potansiyel gücü yok etmek.
 • Ozamanlardaki alman gücü degil Türkiyeyi asyayı ve afrikayi bile baştan aşağı yıkabilecek bir güce ve teknolojiye sahipti almanya yazıdada göründüğü gibi dünyanın çoguna egemen olsaydı Türkiyeyi ya yok ederdi yada en iyi müttefiği olurdu çünkü adolf hitler "Dünyada Tek bir Türk bile kalsa devlet kurup intikamını alır" lafını kendi söylemiştir. Öte yandan japonyayla anlaşp tüm asya ve Türkyedeki Türler dahl çift taraflı saldrı yapablr. Çünkü 2. Dünya savaşnda bile almanyanın rusyadan kafkas petrollerine afrkadan suriyeye dogru ilerleyip ekstra proje olarak Türkiyeyde kıskaca alacagnı söyleyen Tarihçiler vardır Tüm bunlar Adolf hitlerin ne yapacagı belli degil anlamıyla çakışır @salary

Bu konuda 1 sayfada toplam 7 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.