Televizyonlar Aracılığıyla Tüm Dünyaya Canlı Olarak Aktarılan 7 Tarihi Olay

Şüphesiz Televizyon 20. yüzyılın en önemli icatlarından birisiydi. Km'lerce ötedeki gelişmeleri herkesin evine getirdi. Bu galerimizde ise o tarihi anları canlı olarak tüm Dünya'ya yayınlamış kameramanların tarihi görüntülerine şahit olacağız.

İşte canlı yayındaki tarihi değiştiren o anlar...

1- Manila Rehine Krizi, 2010

Filipinlerde yaşanılan Manila rehine krizinde, eski bir polis memuru 1 otobüs dolusu rehineyle pazarlığa oturdu. Otobüstekilerin çoğu ise turist ve rehberleriydi. Suçu işleyen Rolando Mendoza, bir tüfekle otobüsü durdurmuştu. Polisler Mendoza'nın kardeşini yakalayınca Mendoza da 8 rehineyi öldürdü. Bu an da televizyonlara bu şekilde canlı yansıdı.

2- Münih Katliamı

İsrail ile Arap komşuları Mısır, Ürdün ve Suriye arasında geçen 6 gün savaşının üzerinden 5 yıl geçmişti. 1967'de yaşanan bu savaşın ardından İsrail sınırlarını 4 kat büyütmüştü. Bu olayın ardından hem Araplar hem de İsrail silahlanmaya devam etmişti. Bölge hareketliydi. Yavaş yavaş direniş örgütleri kuruluyordu. 1971 yılında da El Fetih direniş örgütü içerisinde Kara Eylül adında bir silahlı örgüt kurulmuştu. Bu örgüt 1972 yılında Münih'deki olimpiyatları kana buladı. İsrail'de tutuklu bulunan 200 rehinin salınmasını talep eden 8 saldırgan, tuzağa düşürülünce 8 İsrailli sporcuyu ve 3 antrenörü öldürdü. 5 saldırgan ve 1 de Alman polisi yaşamını yitirdi. 3 saldırgan sağ ele geçirildi 1'isi yaralıydı. 
Münih katliamını tüm detaylarıyla okumak için tıklayınız.

3- 2011 Japonya Tsunamisi

9.03 şiddetindeki depremin oluşturduğu dev bir tsunami kameralara böyle yansıyor. 13.000 kişinin ölümüyle sonuçlanan facia Japonya tarihinin en katastrofik olaylarından birisiydi.
2011 Japonya depremi ve tsunamisini tüö detaylarıyla okumak için tıklayınız.

4-  Challenger Uzay Mekiği Kazası

28 Ocak 1986’da Cape Canerval, Florida’dan fırlatılan Challenger Uzay Mekiği kalkışından 73 saniye sonra yeryüzünden 15 km yükseklikte infilak etti. İnfilak ediş adı ise kameralara böyle yansıdı.
Challenger uzay mekiği kazasını tüm detaylarıyla okumak için tıklayınız.

5- Lee Harvey Oswald Cinayeti

John F. Kennedy'i öldüren suikastçi Lee Harvey Oswald adliyedeyken Jack Ruby tarafından kameralar önünde öldürülüyor.
John F Kennedy suikastini tüm detaylarıyla okumak için tıklayınız.

6- 11 Eylül Saldırıları

Tüm dünyayı bir anda sarsan ve ardından İslami terör algısını başlatıp ortadoğunun karışmasına sebebiyet veren 11 Eylül Saldırılarından İkiz Kule saldırısı kameralara böyle yansımıştır.
11 Eylül Saldırılarını ve Komplo teorilerini tüm detaylarıyla okumak için tıklayınız.

7- Berlin Duvarı'nın Yıkılışı

Utanç duvarı olarak da bilinen Berlin duvarı, 1961 – 1989 yılları arasında Doğu Almanya ile Batı Almanya arasında yer alan, Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya göç ve kaçışlarını engellemek amacıyla inşa ettirilmiş olan duvardı. Ülkeyi Doğu ve Batı olarak ayıran bu duvarın 1989 yılında yıkım kararı çıktı ve geçişlere Kasım ayında izin verildi. O an kameralara bu şekilde yansıdı.
Berlin Duvarı'nı tüm detaylarıyla okumak için tıklayınız.

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Ülkeler

Biyografiler

 • Mimar Sinan CV
  BİYOGRAFİ
 • II. Abdülhamid CV
  BİYOGRAFİ
 • Adolf Hitler CV
  BİYOGRAFİ
 • Sokrates CV
  BİYOGRAFİ
 • Ismael Zambada Garcia CV
  BİYOGRAFİ
 • Nasrettin Hoca CV
  BİYOGRAFİ
 • Deniz Gezmiş CV
  BİYOGRAFİ
 • Karl Marx CV
  BİYOGRAFİ
 • Vecihi Hürkuş CV
  BİYOGRAFİ
 • Jean-Jacques Rousseau CV
  BİYOGRAFİ
 • Alan Turing CV
  BİYOGRAFİ
 • Adam Smith CV
  BİYOGRAFİ
 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ
 • Albert Einstein CV
  BİYOGRAFİ
 • Joseph Goebbels CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.