Küresel Isınmanın Neden Olacağı Durumlar

Pek farkında olmasak da Dünya'mız bize verilen bir hediyedir ve bizden fazla birşey değil sadece ona iyi davranmamızı bekliyor. Biz ise yapılan karbon emisyon salınımları ve kontrolsüz hava kirletme işlemleriyle Dünya'mızın sonunu daha da hızlandırıyoruz. Peki, çığ gibi büyüyen küresel ısınmanın etkileri neler olacak? Bizi ne tür senaryolar bekliyor?

Bu galerimizde, Dünya'da meydana gelebilecek değişiklikleri gözlemleyeceğiz.

1- Çölleşme

Güneş ışınlarının binlerce yıldır dik yada açıyla geldiği alanlar birden değiştiğinde çok yağışlı bir yerde aniden yağmurlar azalacak ve havanın kurumasıyla da birlikte çölleşme meydana gelecektir.

2- Tatlı Su Kaynaklarının Kuruması

Tatlı su gölleri bilindiği üzere Dünya'mızdaki büyük tatlı su kaynaklarıdır. Bunların tuzlanmaması için açık havza denilen deniz veya ırmaklar ile bağlantısı olmak zorundadır. Eğerki bir bağ olmazsa su oksitlenip tuzlanır yada sodalanır. Küresel ısınma sebebiyle de buharlaşmalar çok olacağı için böyle bir durum kaçınılmazdır. Su savaşları kıyamet teorisi değil hayatın gerçeği haline gelecektir.

3- Hayat Pahalılığı

Tarım alanlarının azalması ile birlikte dünyanın tüketim ihtiyacı sürekli artarken üretim hızı düşecek ve aradaki makasın kapanamayacak duruma gelmesiyle birlikte kıtlık meydana gelecektir. Ve en önemlisi belki de paranız olacak ama satın alacak yiyecek olmadığı için aç kalacaksınız.

4- Doğal Afetler

Muhtemelen filmlerde dev tsunamilerin şehirleri yuttuğunu görmüşsünüzdür. Yayınlanan iklim değişikliği raporlarında, önlem alınmadığı taktirde normal denizlerde bile büyük dalgalanmaların olacağı vurgulanmaktadır.

5- İklim Alan Değişikliği

Güneşin dik geldiği Ekvatoral İklim, eğer küresel ısınma devam ederse yayılmaya başlayacak ve ılıman iklimlerin hakim olduğu bölgelerde de Ekvatoral iklim hakim olacaktır. Değişen yağış performansı nedeni ve ekvatoral iklimin sahip olduğu alanın genişleyeceği; bununda sel ve hastalıklara sebep olacağı bildirilmekte.

6- Yaşam Alanlarının Daralması

Yeryüzünün ısınmasıyla birlikte özellikle yaşam alanı buzullar olan birçok hayvan bundan olumsuz etkilenecek ve suların da yükselmesiyle birlikte insanların yaşama alanları da sular altında kalacaktır. En nihayetinde yer sıkıntısı baş gösterecektir.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.