Bilinmeyen Özellikleriyle 10 Sıradışı Hayvan

Gündelik hayatta ya da dergilerde sıklıkla karşımıza çıkan ama haklarında yeterince bilgi sahibi olmadığımız hayvanların inanmakta zorlanacağınız oldukça ilginç özellikleri vardır. Eminiz bu galerimizle birlikte hayvanlar hakkındaki öğreneceğiniz bilgilerler bir çok ön yargınızı değiştirecek.

1- Sivrisinek

Dünya'da insan ölümüne en çok sebep olan hayvan türü sivrisinek desek kim inanırdı? Evet doğru okudunuz, günümüzde özellikle Afrika'daki sivrisinek türleri sıtma ve benzeri hastalıklar bulaştırdığı için geçmişten günümüze en çok katil olmuş hayvanlardır.

2- Yılan

Sanırız herkes belgesellerde, ani bir hareket ile arkasına dönüp avını yakalayan yılanları izlemiş ve hayran kalmıştır. Yalnız yapılan araştırmalar gösteriyor ki yılanların kulakları sağırmış ve derisinde bulunan ısı alıcılar nedeniyle ısıya duyarlı bir cisim gibi hareket edebiliyormuş. Yani bir diğer anlamıyla arkada da gözlere sahipmiş diyebiliriz.

3- At

İnsanın sadık dostları olarak bilinen atların mucizevi özellikleri gün yüzüne çıkıyor. Atların yorulma hissi olmadığı için günlerce hiç durmadan hareket edebildiği ve 1 ay sürekli ayakta durabileceği belirtiliyor. Atın çatması tabirini duymuş olabilirsiniz. Bilim adamları bunun nedeninin atlardaki kas dokusunun yorgunluğu beyne iletmemesinden kaynaklandığını belirtiyor.

4- Ayı

Genelde filmlerde gördüğümüz ve hantal hayvanlar olarak bildiğimiz ayıların aslında saatte 60 km hıza kadar koşabileceğini biliyor muydunuz? En ağırları 1 tona yaklaşabilen ayıları gördüğünüzde kaçmak yerine fark edilmemeye çalışmanız sizin için faydalı olabilir.

5- Arı

Kışlar 40 gün, yazları ise 150 gün civarında yaşayabilen bir arının ömrü boyunca ürettiği bal miktarı çay kaşığının yarısı kadardır. Aynı zamanda kısır olan işci arıların tek derdi kraliçe arıyı memnun edebilmek için bal üretmektir. Sanırız ürettikleri harika ballar için arılara birer teşekkür borçluyuz.

6- Köpek

Genelde sevmek ve gezdirmek için yanımıza aldığımız köpeklere sahip olmak için bir neden daha. Yapılan araştırmalar sonucunda köpeklerin ayak uçlarındaki sinirler nedeniyle yeryüzü sarsıntılarını 50 kat daha iyi hissettiklerini belirtiyor. Bu sayede depremlere karşı erken önlem alınabileceği gibi köpeklerin gerçekten can dostlarımız olduğu da kanıtlanmış oluyor.

7- Karasinek

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte karşılaşacağımız ve birçok kişinin ne işe yaradığı ile ilgili birçok teori belirlediği karasinekler aslında bir mucizevi tasarımmış. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda sineklerin çıkardığı vızıltı sesinin nedeninin saniyede 200 kanat çırpmalarından meydana geldiği belirlenmiştir.

8- Deve

Çoğu insan, develeri sadece değişik sırt düzenleri ve hörgüçlerinde su tutabilme özelliğiyle tanır. Oysaki 50 derece sıcaklıkta 9 gün su içmeden durabilen develerin bir özelliği de var ki neden bu kadar süre su içmeden durabildiklerini açıklıyor. Evet develer bir oturuşta 250 litre su içebiliyor ayrıca tatlı veya tuzlu su ayrımı yapmıyorlar.

9- Bukalemun

Genel itibariyle Güney Afrika ve Madagaskar Adasında yaşamını sürdüren ve 80'e yakın türü olan bukalemunların en önemli özelliği ise boyutlarının 2 katına kadar çıkabilen dillere sahip olmaları.

10- Timsah

Ataları dinazorlar devrine dayanan timsahların genel itibariyle iki türü bulunmaktadır. Amerika Kıtasında yaşayan timsahlar Alligator olarak adlandırılırken, Afrika'da yaşayanlar ise Krokodil olarak tanımlanmıştır. Timsahları böylesi dikkat çekici yapan özellikleri ise fal taşı gibi açılan gözlerinin aslında renk körü oluşudur.

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Biyografiler

 • Ismael Zambada Garcia CV
  BİYOGRAFİ
 • Niccolò Machiavelli CV
  BİYOGRAFİ
 • Salvador Dali CV
  BİYOGRAFİ
 • Nikola Tesla CV
  BİYOGRAFİ
 • Fatih Sultan Mehmet CV
  BİYOGRAFİ
 • Albert Einstein CV
  BİYOGRAFİ
 • Franklin D. Roosevelt CV
  BİYOGRAFİ
 • Alan Turing CV
  BİYOGRAFİ
 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ
 • Napolyon Bonapart CV
  BİYOGRAFİ
 • Vladimir Lenin CV
  BİYOGRAFİ
 • Benjamin Franklin CV
  BİYOGRAFİ
 • Adile Naşit CV
  BİYOGRAFİ
 • Sabiha Gökçen CV
  BİYOGRAFİ
 • Van Gogh CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.