Albert Einstein Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek

Albert Einstein hakkında oldukça fazla derecede bilinmeyen vardır.

Genel bakış açısıyla insanlar Albert Einstein'ın atom bombasını icat ettiğini ve İzafiyet teorisini bulduğunu bilirler fakat bunlar hakkında bildikleri de genllikle ya eksik ya da yanlıştır. Örneğin 20. yüzyılın en büyük bilim adamlarından birisi olan Albert Einstein Japonya'ya atom bombası atıldıktan sonra "Bilseydim çilingir olurdum" demiştir. Fakat genelde insanlar Albert Einstein'ın ABD ile işbirliği içerisinde atom bombasını keşfettiğini düşünürler. Halbuki Einstein, Nazi Almanya'sı atom bombası çalışmaları yaptığı için oradan kaçmıştır. Keza, Manhattan projesinde atom bombası üzerine çalışmayı reddetmiştir.

Uzayın sınırlarını zorlayan, fiziğin temellerini sağlamlaştıran dahi bilim adamı Albert Einstein hakkında 10 bilinmeyeni öğrenmeye hazır olun...  

1- Einstein'ın otopsisini yapan patolojist Einstein'ın beynini çalmış ve 20 yıl boyunca bir kavanozda saklamıştır.

2- Einstein'a, Israil'in cumhurbaşkanlığı teklif edilmiş fakat kendisi reddetmiştir.

3- Einstein'ın matematikten kaldığı oldukça yanlış bir bilgidir. Einstein 12 yaşından itibaren matematik kuralları yazmaya başlamıştır. Hatta 15 yaşından küçükken bile diferansiyel ve integral konularında uzmanlaşmıştır.

4- Matematik ve fizik alanında ne kadar başarılı olsa da Einstein yabancı dil konusunda pek başarılı değildi, bir tek Latinceyi seviyordu. Hatta İsviçre'deki akademinin sınavında yabancı dil bölümünden kaldı.

5- Einstein 4 yaşına kadar konuşamadı. Belki de bu durumu fizik alanındaki soyut çalışmalarına yardımcı olmuştur.

6- İsviçre'deki politeknik akademisinden mezun olduktan sonra Einstein akademik alanda iş bulamamış bu nedenle patent müfettişi asistanı olmuştur. Bu dönemde ise 4 bilimsel makale yazarak bilim dünyasını baştan sona değiştirmiştir.

7- Albert Einstein'ın İzafiyet Teorisi nedeniyle Nobel Ödülü aldığı yaygın bilinen bir yanlıştır. Albert Einstein "fotoelektrik etkisi kanunu" keşfinden dolayı nobel ödülü almıştır.

8- Albert Einstein kötü hafızasıyla da ünlüydü. İsimleri, telefon numaralarını ve tarihleri unuturdu. Muhtemelen çok önem vermiyordu.

9- Einstein'ın Amerika macerasından dolayı kendisinin Amerika yanlısı olduğu sanılır. Halbuki Einstein eğitim ve üretim alanlarında defalarca sosyalist görüşü benimsediğini belirtmiştir. Kapitalizmi insanları sakatlayan bir organ olarak görmüştür.

10- Einstein'ın ateist olduğu yaygın bilinen bir başka yanlıştır. Einstein dini görüşünü aşağıdaki gibi belirtmiştir.

"Ben bir ateist değilim. Kendime bir panteist diyebileceğimi düşünmüyorum. İlgili soru bizim kısıtlı akıllarımız için çok geniş. Biz, pek çok değişik dilde kitapla doldurulmuş bir kütüphaneye giren küçük bir çocuğun durumundayız. Çocuk kütüphanedeki kitapları birisinin yazmış olması gerektiğini bilir. Nasıl yazıldıklarını bilmez. Yazıldıkları dilleri anlamaz. Çocuk, kitapların sıralanmasında esrarengiz bir düzen olduğundan şüphe eder, ama ne olduğunu bilmez. Bu durum, bana göre, en zeki insanın bile tanrıya göstereceği yaklaşımdır. Biz, evrenin muhteşem bir şekilde düzenlendiğini ve belirli kanunlara uyduğunu görmekteyiz, ancak bu kanunları çok bulanık bir şekilde anlayabilmekteyiz."

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Biyografiler

 • Marco Polo CV
  BİYOGRAFİ
 • Yılmaz Güney CV
  BİYOGRAFİ
 • Nasrettin Hoca CV
  BİYOGRAFİ
 • Hulusi Kentmen CV
  BİYOGRAFİ
 • Nejat Uygur CV
  BİYOGRAFİ
 • Mustafa Kemal Atatürk CV
  BİYOGRAFİ
 • Marilyn Monroe CV
  BİYOGRAFİ
 • Fatih Sultan Mehmet CV
  BİYOGRAFİ
 • Vecihi Hürkuş CV
  BİYOGRAFİ
 • Cengiz Han CV
  BİYOGRAFİ
 • Ömer Hayyam CV
  BİYOGRAFİ
 • Albert Einstein CV
  BİYOGRAFİ
 • Benjamin Franklin CV
  BİYOGRAFİ
 • Henry Ford CV
  BİYOGRAFİ
 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2023 - Tüm Hakları Saklıdır.