Che Guevara CV

DOKTOR, YAZAR, ASKERİ LİDER, DEVLET ADAMI, DEVRİMCİ (1929 - 1967)
Che Guevara Fidel Castro ile beraber Küba Devrimi'ni gerçekleştirmiş olan Marksist bir devrimcidir. Günümüzde belirli çevreler tarafından ikonik bir kahraman olarak adledilmektedir.

İsim Soyisim : Ernesto Guevara de la Serna
Adresi : Santa Clara, Küba
Doğum Tarihi : 14 Haziran 1928
Doğum Yeri : Rosario, Arjantin
Ölüm Tarihi : 09 Ekim 1967
Ölüm Yeri : La Higuera, Bolivya
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  İlk Eğitimi
  Evde Eğitim, Ailesi tarafından, Arjantin (1934)
  Che Guevara ileri seviyede sol görüşlü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Daha 1 yaşındayken astım hastası olduğu belli olmuştur. Oldukça eğitimli bir aileden gelmesi sebebiyle Che, ilk eğitimini evde ailesinden almıştır.
  İlkokul
  Arjantin (1937)
  1937'de ilkokula kayıt olan Che, radikal ve yenilikçi görüşlerini bu dönemden sergilemeye başlamıştır.
  Colegio National Dean Funes Lisesi
  Arjantin (1942 - 1946)
  Che, Colegio National Dean Funes Lisesi'sinde eğitim görmüştür. Lise döneminde babasından satranç öğrendikten sonra, yerel turnuvalara katılmaya başlamıştır. Bununla birlikte astımı olmasına rağmen rugbye oldukça merak salmış, hırslı tavırları ve aşırı saldırgan bir oyun tarzı olduğu görülmüştür. Gueavara hanesi 3000'e yakın kitaba sahip olan bir hanedir. O nedenle Che, vaktinin çoğunu kitap okuyarak geçirme fırsatı bulmuş ve bu dönemde Karl Marx, Nietzsche ve Sigmund Freud ile tanışmıştır. Aynı zamanda şiire de oldukça merak salmıştır.
  Buones Aires Üniversitesi
  Tıp Fakültesi, Arjantin (1948 - 1953)
  Che, tıp eğitimi görmek için Buones Aires Üniversitesi'nde Tıp fakültesine yazılmıştır. 1951'de eski arkadaşı biyokimyager Alberto Granado, yıllardır konuştukları Güney Amerika seyahati için tıp eğitimine bir yıl ara vermesini önermiştir. Kısa süre sonra, "La Poderosa II (Güçlü II) adını verdikleri 500cc'lik 1939 model Norton marka motosikletle Alta Gracia’dan yola çıkmışlardır. Che'nin devrim düşüncesi bu yolculukla birlikte gelişmiştir. Bu yolculuk sırasında Latin Amerika'daki yolsuzlukları ve ekonomik düzensizliği gören Che Marksizm'den etkilenmiş tek yolun "Devrim" olduğuna inanmıştır. Gezilerine devam edebilmek için Arajntin'e döner dönmez hızlıca üniversitesini bitirmiş ve Latin Amerika'daki gezilerine devam etmiştir. Bolivya, 1953'te Peru, Ekvador, Panama, Kosta Rika, Nikaragua, Honduras ve El Salvador'dan geçip Aralık ayının son günlerinde Guatemala'ya varmış ve burada kalmaya karar vermiştir. Burada kalmasının sebebi Başkan Jacobo Arbenz Guzmán Guatemala'da özellikle toprak reformu ve diğer değişikliklerle bir toplumsal devrim yapmaya çalışıyordu. Che, Beatriz halasına yazdığı mektupta Guatemala’ya bir süre yerleşmesinin sebebini şöyle açıklamıştır: "Guatemala'da gerçek bir devrimci olabilmek için gerekli ne varsa yapacağım ve kendimi mükemmelleştireceğim."
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Hasta Bakıcısı
  Arjantin (1951)
  Che, üniversite yıllarında 6 ay boyunca petrol tankerlerinde hasta bakıcısı olarak çalışmıştır.
  Tıbbi Yardımcı
  Guatemala (1954)
  Guevara'nın Guatemala'daki ana siyasi bağlantısı Perulu sosyalist Hilda Gadea olmuştur. Gadea, Arbenz hükümetindeki birçok üst düzey politikacıyı Guevara ile tanıştırmıştır. Bu dönemde Venezuelalı iki sıtma uzmanına da yardımcı olmuştur. Bu sıralarda, Arjantinlilere özgü, "hey", "dostum", "birader" anlamına gelen “che” seslenme kelimesini oldukça sık kullanması nedeniyle ünlü "Che" takma adını kullanmaya başlamıştır.
  Doktor
  26 Temmuz Hareketi Hazırlık Aşaması, Meksika (1955)
  Gadea'nın tutuklanması üzerine, Che kısa bir süre Arjantin konsolosluğunda saklanmış daha sonra Meksika'ya geçmiştir. Arbenz hükümetinin CIA destekli bir darbeyle devrilmesi üzerine, Che'nin Amerika Birleşik Devletleri'nin emperyalist bir güç olduğuna ve Latin Amerika ve diğer gelişmekte olan ülkelerdeki sosyoekonomik eşitsizlikleri düzeltmeye çalışan hükümetlere karşı koyacağına dair görüşleri kesinleşmiştir. Bu onun sosyalizmin ancak silahlı mücadele sonunda elde edilebileceği ve bu koşulları da ancak silahlanmış bir halkın savunabileceği yönündeki düşüncelerini kuvvetlendirmiştir. 8 Temmuz 1955'de bir arkadaşı Che'yi o sıralar Meksika'ya gelen Fidel Castro ile tanıştırmıştır. Bütün gece süren ateşli bir sohbetin ardından Che, Castro’nun aradığı esin kaynağı devrim lideri olduğuna kanaat getirerek Küba diktatörü Fulgencio Batista’yı devirmek için kurulan "26 Temmuz Hareketi"ne katılmıştır. Grubun doktoru olmasına karar verildiyse de hareketin diğer üyeleriyle askeri eğitime girmiştir. 25 Kasım 1956’da Tuxpan, Veracruz’dan Küba’ya doğru yola çıkan Granma yatında Kübalı olmayan tek kişi Che olmuş ve yat indiği anda saldırıya uğrayan ekibin içinde yer almıştır. Che o an tıbbı kişiliğini bırakıp nasıl bir savaşçıya dönüştüğünü anlatmıştır. Hayatta kalan 15-20 isyancı kaçarak Sierra Maestra dağlarına saklanmış ve Batista rejimine karşı gerilla savaşına girişmiştir.
  Gerilla Lideri
  Küba Devrimi Sırasında, Küba (25 Kasım 1956 - 1 Ocak 1959)
  Che'ye devrimci yoldaşları tarafından oldukça fazla saygı duyulmuş ve O'nun cesareti takdir edilmiştir. En nihayetinde "Commandante"(lider) olan Che, aynı zamanda acımasız da bir lider olmuştur. Kaçmaya kalkan veya düzeni bozan bir çok kişiyi infaz ettirmiştir. 1958 Aralığının son günlerinde devrimin en önemli olaylarından olan Santa Clara’ya saldıran "intihar timi"ni (isyan ordusundaki en tehlikeli işleri bu tim yapmıştır) yönetmiştir. 1 Ocak 1959'da Batista'nın ülkeden kovulmasıyla Küba devrimi tamamlanmış kabul edilmiştir. Ve 7 Şubat 1959’da zafer kazanan hükümet tarafından Che Guevara doğuştan Küba vatandaşı ilan edilmiştir. 
  Komutan
  La Cabana Hapisanesi Komutanlığı, Küba (2 Ocak 1959 - 12 Haziran 1959)
  2 Ocak 1959’dan 12 Haziran 1959’a kadar altı ay boyunca La Cabaña hapishanesinin komutanlığını yapmıştır. Bu süreçte Batista rejiminin memurlarının, BRAC gizli servis (Buró de Represión de Actividades Comunistas/ Komünist eylemlerin bastırılmasından sorumlu servis) mensuplarının, savaş suçlusu olduğu iddia edilenlerin ve siyasî muhaliflerin yargılanmasından ve infazından sorumlu olmuştur.
  Maliye Bakanı ve Küba Merkez Bankası Başkanı
  Küba (1959)
  Che, bir dönem Maliye Bakanı ve Küba Merkez Bankası Başkanı olarak görev yapmıştır. Sık sık para ekonomisini kınamış ve paranın yürürlükten kaldırılmasını desteklemiştir. Bu nedenle de Merkez Bankası Başkanı iken bu tavrını göstermek adına Küba paralarını takma adı olan "Che" ile imzalamıştır.
  Sanayi Bakanı
  Küba (1960 - 1965)
  Che, Küba'da sanayi bakanı olarak göreve atanmış fakat yaptığı bürokratik işlerden hiçbir zaman hoşnut olmamıştır. Devrim'in sadece Küba'da değil tüm Latin Amerika'da olabileceğini düşünen Che, Latin Amerika'daki diğer üllkelerdeki ayaklanmalara da destek vermiştir. Aralık 1964'te Birleşmiş Milletler'de konuşma yapmak üzere Küba heyetinin başı olarak New York'a gitmiştir. 14 Mart'ta Küba'ya dönmüş ve iki hafta sonra Che Guevara kamu hayatından çekilmiş ve ardından tamamen ortadan kaybolmuştur. Castro'dan sonra gelen adam olarak bakıldığı Küba'da nerede olduğu, 1965 yılının en büyük gizemlerinden biri olmuştur.
  Askeri Lider
  Pinar del rio eyaleti, Küba (1961)
  1961 yılındaki Domuzlar Körfezi İşgali’nde Che çarpışmalara katılmamıştır. Castro'nun emriyle Küba’nın en batısındaki Pinar del rio eyaletindeki bir kuvvetin başına geçmiş ve burada sahte çıkarma kuvvetini püskürtmüştür. Bu harekât sırasında yüzünden kurşun yarası almıştır.
  Askeri Eğitmen
  Kongo Krizi, Kongo (1965)
  1965 yılının 14 Mart'ı gecesi  boyunca yaptıkları toplantı sonucunda Guevara ve Castro, Sahra Çölü altındaki bölgede Küba'nın ilk askerî operasyonunu bizzat Guevara'nın yönetmesi konusunda anlaşmışlardır. Küba Devrimini Kongo'da da gerçekleştirecekler için Che Kongo'da bir gerilla ordusu kurmuş ve bunlara askeri eğitmenlik yapmıştır. Fakat Güney Amerika ordusu Che'yi dinlemiş, ikmal yerlerini basmış ve devrime izin vermemiştir. Başarısızlıkla sonuçlanan bu girişimin ardından Che Kongo'yu terk etmeyi kabul etmiştir.
  Gerilla Ordusu Kurucusu
  Bolivya (Kasım 1966 - 9 Ekim 1967)
  Che'nin nerede olduğu konusundaki spekülasyonlar 1966 yılı boyunca ve 1967'de de devam etmiştir. Che o sıralar Bolviya'da bir gerilla ordusu kurmak ve bu orduyu devrime hazırlamakla meşguldü. Che, elinden geldiğince gerilla ordusunu disiplinli bir şekilde eğitmiştir. Fakat aralarına sızan bir muhbir Che'nin gerilla kampının yerini Bolivya Özel Harekat Birliği'ne bildirmiştir. 8 Ekim'de kamp kuşatılmış ve Che Quebrada del Yuro kanyonunda devriye gezerken yakalanmıştır. Ayaklarından yaralandıktan sonra teslim olmak zorunda kalmıştır. Barrientos, Che Guevara'nın yakalandığını öğrenir öğrenmez hemen öldürülmesini emretmiştir. Che Guevara yakın bir köy olan La Higuera'daki bir okula götürülmüş ve geceyi orada geçirmiştir. Ertesi gün öğleden sonra 9 Ekim 1967'de öldürülmüştür. Guevara'yı vurması için cellatlar arasında rastgele bir seçim yapılmıştır. Bu seçimde Guevara'nın cellatı Bolivya ordusunda çavuş olan Mario Terán olmuştur. Che Guevara'nın son sözü ise şu olmuştur: "Buraya beni öldürmeye geldiğini biliyorum. Vur beni korkak, yalnızca bir adam öldürmüş olacaksın!"
 • ESERLERİ
  Eser Adı Eserin Türü Tarihi
  Savaş Anıları Türkçe (Çeviri)
  Afrika Rüyası Motosiklet Günlükleri Türkçe (Çeviri)
  Motorsiklet Günlükleri Türkçe (Çeviri)
  Gerilla Savaşı : Bir Yöntem Türkçe (Çeviri)
  Gerilla Savaşı Türkçe (Çeviri)
  Politik Egemenlik ve Ekonomik Bağımsızlık Türkçe (Çeviri)
  Sosyalist Planlama Türkçe (Çeviri)
  Latin Amerika Gençliğine Türkçe (Çeviri)
  Küba Devriminin İdeolojisini İncelemek İçin Notlar Türkçe (Çeviri)
  Latin Amerika Devriminin Taktik ve Stratejisi Türkçe (Çeviri)
  Küba Bir İstisna mı, Yoksa Öncü mü? Türkçe (Çeviri)
  Vietnam'la Dayanışma Türkçe (Çeviri)
  Tricontinental'e Mesaj : "... İki, Üç Daha Fazla Vietnam Türkçe (Çeviri)
  Bolivya Günlüğü Türkçe (Çeviri)
 • DEVRİMLERİ
  Devrim Adı Yer Tarih
  Küba Devrimi
  Küba 25 Kasım 1956 - 1 Ocak 1959
  Fidel Castro ile birlikte yapmıştır.
 • NİYET MEKTUBU
  "Gerçekçi ol imkansızı iste!"
  "Sosyalist ülkelerin, Batı'nın sömürgeci ülkeleriyle üstü kapalı işbirliğini tasfiye etmeleri ahlakî görevleridir."
  "Belki hiçbir şey yolunda gitmedi; ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi!"
  "Ayakkabılarımın altı delikti; ama üstü her zaman boyalıydı."
  "Kaybettiğin tek savaş, uğrunda savaşmaktan vazgeçtiğindir."
  "Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler."
  "Bir çiçeği katledebilirsiniz ama baharı asla!"
  "Ne kazandığını bilmiyorum ama umarım beni kaybettiğine değmiştir."
  "Arkamdan konuşmaya devam et. “çünkü karşıma çıkacak kadar büyük değilsin"
  "Düşmanın yoksa, hayatta hiç başarılı olamadın demektir."
  "Saklayacak bir şeyin yoksa, korkacak bir şeyin de yok demektir."
  "Dizlerimin üzerinde yaşamaktansa, ayaklarımın üzerinde ölmeyi tercih ederim."
  "Yoksula gülmedim, zenginliğe özenmedim, faşistleri sevmedim, ezilenleri dövmedim, ben devrimci doğdum, devrimci öleceğim."
 • REFERANSLARI

  "Che, olağanüstü deneyimli ve muazzam yetenekli bir önderdir."
  Fidel Castro
 • HOBİLERİ
  Rugby oynamak
  Satranç oynamak
 • FOTOĞRAF ALBÜMÜ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.