Alexander Graham Bell CV

MUCİT, EĞİTİMCİ, DİLBİLİMCİ, BİLİM ADAMI (1847- 1922)
Alexander Graham Bell, telefonu icat etmesiyle günümüzde ve nesillerce adından sıkça bahsettirmiş oldukça ünlü bir mucittir.

İsim Soyisim : Alexander Graham Bell
Adresi : Beinn Bhreagh Dağı'nın tepesi, Kuzey Amerika
Doğum Tarihi : 03 Mart 1847
Doğum Yeri : Edinburg, İskoçya
Ölüm Tarihi : 02 Ağustos 1922
Ölüm Yeri : Cape Breton Adası, Nova Scotia, Kanada
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  İlk Eğitim
  Annesi Eliza Grace Symonds tarafından, Edinburgh, İskoçya (- 1857)
  Alexander Graham Bell, 3 Mart 1847 tarihinde İskoçya’nın Edinburgh şehrinde dünyaya gelmiştir. Bell, Prof. Dr. Alexander Melville Bell ve Eliza Grace Symonds Bell çiftinin üç çocuğundan ikincisidir. 10 yaşında iken ismine göbek adı olan "Graham" ismi eklenmiştir. Bell, ilk eğitimimi sağır ama yetenekli ressam ve piyanist olan annesinden almıştır. Bell’in annesinin sağır olması sebebiyle babası ve dedesi, sağırlar üzerine araştırma yapmış ve onlarla iletişimi geliştirmeye yönelik çalışmalarda bulunmuşlardır. Bell ise annesi ile iletişimlerini herkesin davrandığının aksine çok kısık bir ses tonu ile konuşarak yapmıştır.
  Edinburgh Royal Lisesi
  Edinburgh, İskoçya (1857 – 1861)
  Bell, annesinden almış olduğu eğitimlerin yanında, 15 yaşına kadar kısa periyotlarla gitmiş olduğu Edinburgh Royal Lisesi’nde eğitim görmüştür.
  Edinburgh Üniversitesi ve University College
  (1861 – 1870)
  Bell, Royal Lisesi’nden sonra Edinburgh Üniversitesi’nde ve Londra’daki dedesinin yanında University College’inde tam zamanlı olmasa da bazı eğitimler almıştır. Bell’in 1870 yılında iki kardeşinin tüberkülozdan hayatını kaybetmesinden sonra, babası tek kalan çocuğunu salgından kurtarmak üzere Kanada’ya götürmüştür.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Araştırma Görevlisi
  Vokal Fizyoloji Okulu ve Konuşma Teknikleri Okulu, Boston (1870 – 1872)
  Alexsander Graham Bell, Kanada’ya taşındıktan sonra, babasının üzerinde çalıştığı sağırların iletişimine yönelik çalışmalarına ağırlık vermiştir. Bell, 1872 yılında Boston’da bulunan Vokal Fizyoloji Okulu ve Konuşma Teknikleri Okulu’nda diksiyon dersleri vermiştir.
  Profesör
  Boston Üniversitesi, ABD (1873 -)
  Bell, bir üniversite mezunu olmamasına rağmen araştırmalarındaki başarılarından dolayı 1873 yılında Boston Üniversitesi’ne Vokal Fizyoloji ve Diksiyon Profesörü olarak atanmıştır.
  Mucit
  ABD (1873 – 1877)
  Bell, profesör olarak görev yaparken farklı frekanslara ayarlanmış çeşitli mesajların telgraf iletimi için izin verecek bir cihaz üzerinde çalışmaya başlamıştır. Bell’in insan konuşmasını makinenin içine entegre etmeye çalıştığı araştırması üzerinde o denli mükemmel çalışmış uzun günler ve geceler geçirmiştir. Onun bu çalışmasına Thomas Sanders ve Gardiner Hubbard finansal destek sağlamışlardır. Yapmış olduğu deneyler sırasında, teller üzerinden insan sesini aktaran başka bir fikirle ilgilenmeye başlamıştır. Bell bu dönemde yetenekli bir elektrikçi olan Thomas Watson’u harmonik telgraf fikrini geliştirmek için yanına asistan olarak almıştır. Watson Bell'in ses iletimi fikrine hayran olmuş ve Bell fikri geliştiren adam olmak koşuluyla bir ortaklık oluşturulmuştur. 1874 ve 1875 yılları arasında, Bell ve Watson harmonik telgraf ve sesli sinyal iletimiyle uğraşmışlardır. Bell’in fikri en başlarda bir sonuç getirmemesine rağmen, onun fikri finansörler tarafından oldukça dikkat çektiği için bu fikrin patenti için başvurularını yapmışlardır. Ve 10 Mart 1876 tarihinde Bell ve Watson’un çalışmaları bir tesadüf sonucu başarılı olmuştur. 10 Mart 1876’da çalışma esnasında Bell, sıvı ileten bir kap devirmiş ve şu şekilde Watson’a seslenmiştir: "Watson buraya gel. Seni istiyorum! " Watson tel üzerinden Bell'in sesini duymuş ve telefonun icadı yapılmıştır.
  Girişimci ve Mucit
  Bell Telefon Şirketi, Hava Deney Derneği, ABD (1877 - 1922)
  Telefonun icadından sonra Bell 18 yıl boyunca yaklaşık 550'den fazla mahkeme davasına çıkmıştır. Telefonun patenti almak isteyen kişilerce açılan bu davalarda hiç birisi başarılı olamamıştır. Sonuç olarak ABD Yüksek Mahkemesi patent hakkını Bell'in lehine karar vermiştir. Bu süreçte Bell girişim yapmış ve kendisinin olan Bell Telefon Şirketi’ni kurmuştur. Kuruluş aşamasındaki bu patent savaşlarında, şirket oldukça büyümüştür. 1877 ve 1886 yılları arasında, ABD'de 150.000 üzerinde insan telefona sahip olmuştur. Alexander Graham Bell hiçbir zaman iş adamı kimliğine bürünmemiş hayatı boyunca yeni şeyler keşfetmeye çalışmıştır. Bell’in icatları kendi şirketini kurduğu andan itibaren artış göstermiştir. 1883, Gramofon ve bant kaydı olan ses kayıt donanımları için bir teknoloji yaratmıştır. 19. yüzyılın sonlarına doğru üzerinde yıllarca üzerinde çalışmış olduğu ses iletimi ve ses kaydından uzaklaşmıştır. Kendisinin uçurtma ile başlayan merakı, uçuşu keşfetmeye yönelik devam etmiştir. Bunun için çok fazla zaman ayırmış ve arkadaşlarıyla birlikte 1907'de Hava Deney Derneğini kurmuştur. Bu grup çeşitli uçan makineler geliştirmiş "Gümüş Dart" Kanada'da ilk motorlu uçak makine olmuştur. Daha sonra hidrofil ile çalışan teknenin hızı bir dünya rekoru kırmıştır. Bell, 1915'in Ocak ayında ilk kıtalararası telefon görüşmesi yapması için davet edilmiştir. New York’tan, San Francisco’ya eski ortağı Thomas Watson ile konuşmuştur.Bunun yanında Bell, National Geographic Cemiyeti'nin kurucu üyeliğini yapmıştır. Bell, 2 Ağustos 1922 tarihinde Nova Scotia, Kanada’da yanında eşi ile huzur içinde ölmüştür. Cenazesinde o gün Kuzey Amerika kıtasındaki her telefon bir dakika boyunca onuruna susturulmuştur.
 • ÇALIŞMALARI
  Çalışma Adı Tarih
  Elektrik telgraflarının alıcı ve göndericilerin de geliştirme
  (- 1875)
  Telgraf İyileştirme
  (- 1876)
  Telefonik telgraf alıcılarında geliştirme
  (- 1876)
  Elektrik akımı üretiminde geliştirme
  (- 1876)
  Elektrik telgrafı
  (- 1877)
  Sinyalleşme ve iletişim için cihazlar (Fotofon)
  (- 1880)
  Hava Taşıtı
  (- 1903)
 • BAŞARI VE ÖDÜLLERİ
  ÖDÜL ÖDÜLÜ VEREN MAKAM TARİH
  Volta Ödülü ve 50.000 $'lık çanta
  Fransa Hükümeti 1880
   
  Albert Madalyası
  İngiltere Sanat Derneği 1902
   
  Elliott Cresson Madalyası
  Franklin Enstitüsü 1912
   
  Edison Madalyası
  Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü 1914
   
  Sekiz onursal, iki doktora olmak üzere birçok akademik kurumlardan en az bir düzine fahri derece almıştır.
   
 • BULUŞLARI
  Buluş Adı Tarihi
  Telefon
  Gramofon
  UTP kablo
 • NİYET MEKTUBU
  "Her şeyden önce, hazırlık başarının anahtarıdır."
  "Bir gün Amerika'nın her büyük şehrinde bir adet telefon olacak.​"
 • HOBİLERİ
  National Geographic Cemiyeti kurucu üyeliği

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.