Galileo Galilei CV

FİZİKÇİ, MATEMATİKÇİ, GÖKBİLİMCİ,FİLOZOF (1564 - 1642)
Galileo Galilei, yaptığı araştırmalarla modern fizik ve astronomi alanında devrim yaratan ve Dünya'nın yuvarlak olduğunu savunan ilk bilimadamıdır.

İsim Soyisim : Galileo Galilei
Adresi : Santa Croce Bazilikası, Floransa
Doğum Tarihi : 15 Şubat 1564
Doğum Yeri : Pisa, İtalya
Ölüm Tarihi : 08 Ocak 1642 
Ölüm Yeri : Arcetri, İtalya
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  Camaldolese Masantırı
  Vallombrosa, İtalya (1574)
  Galileo tanınmış bir müzik teorisyeni ve besktekar olan babası Vincenzo Galilei'nin 6. çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Aile Pisa'dan Floransa'ya taşınmış Galileo ilk resmi eğitimine Camaldolese Masantırında başlamıştır.
  Pisa Üniversitesi
  İtalya (1583 - 1585)
  Galileo tıp eğitimi görmek üzere Pisa üniversitesine kayıt olmuştur. Akıllı ve yetenekli olan Galileo kısa zaman içerisinde felsefe ve matematiğe büyük ilgi duymuş ve tıp yerine bu alanlarda çalışmaya karar vermiştir. Kilisenin anlattıklarından şüphe duymaya başlayan Galileo Roma Katolik Kilisesi tarafından cezalandırılmaya kadar giden bir etki yaratmıştır. Kilise dünya merkezli bir evreni savunuyorken, Galileo ise güneş merkezli bir evrenin var olduğunu savunmuştur. Ve bu fikrine öyle bağlanmıştır ki üniversitede profesör olmayı arzulamıştır. Fakat maddi yetersizliklerden dolayı 1585'de üniversiteyi bırakmak zorunda kalmıştır.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Öğretmen
  Galileo maddi yetersizlik döneminde matematik dersleri vererek geçimini sağlamıştır. Bu kazancı kendisine yapmak istediği yazarlığı ve teorisyenliği yapma fırsatı vermiştir. Eş zamanlı olarak nesnelerin hareketleri alanında da bağımsız çalışmalar yürütmeye devam etmiştir.
  Yazar
  The Little Balance
  The Little Balance kitabını yayınlayan Galileo, bu kitabında hidrostatik prensiplerinden ve küçük miktarların ölçümünden bahsetmiş ve bu kitap kendisinin sadece ün kazanmasına imkan sağlamamış aynı zamanda Pisa Üniversite'sinde okutmanlık kapılarını açmıştır.
  Okutman
  Pisa Üniversitesi, İtalya (1589 - 1592)
  The Little Balance adlı kitabından sonra ün salan Galileo, Pisa Üniversite'sine okutman olarak kabul edilmiştir. Burada Galileo düşen cisimler ile ilgili yankı uyandıran çalışmalarını yapmıştır. Du Motu (Hareket üzerine) el yazasını oluşturmuş ve bu el yazmasıyla birlikte hareket ve düşen cisimler hakkında belirttiği tezleriyle Aristo'nun görüşünden ayrılmıştır. Galileo görüşlerinde o kadar inatçı olmuştur ki Aristocular ile ciddi fikir ayrılıkları yaşamış ve nihayetinde Pisa Üniversitesi 1592 yılında Galileo'nun kontratını yenilememiştir.
  Okutman
  Padua Üniversitesi, İtalya (1592 - 1610)
  Galileo hemen Padua Üniversitesinde kendine yeni bir pozisyon bulmuştur. Geometri, astronomi ve mekanik öğretecek olan Galileo, Padua üniversitesinde eğlendirici bir uslupla dersler vermeye başlamıştır. Kısa zamanda derslerine çok talep alan Galileo'nun ünü iyice yayılmaya başlamıştır.
  Yazar
  The Operations of the Geometrical and Military Compass
  Galileo, 1604 yılında pratik teknolojik uygulamaların yer aldığı The Operations of the Geometrical and Military Compass adlı kitabını yayınlamıştır. Bu kitap ona hem daha çok kazanç sağlamış hem de şöhretini daha da çok yayılmasına yardımcı olmuştur. Aynı yıl Galileo, hareket ve düşen cisimler hakkındaki teorilerini mükemmelleştirmiş ve evrensel ivmelenme kanununu geliştirmiştir. Galileo artık açıkca dünyanın ve gezegenlerin güneş etrafında döndüğünü savunan Kopernik teorisi hakkındaki görüşünü ilan etmeye başlamıştır. Bu tutumu Katolik Kilisesi tarafından iyice yargılanmaya başlamıştır.
  Bilim Adamı
  1609 yılında Galileo Hollandalı bir gözlükçüden basit bir teleksop yapımını öğrenmiş ve çok geçmeden kendi teleskobunu üretmiştir. Bunu Venedikli tacirlere sunan Galileo, olumlu dönüş almıştır. Venedikli tacirler uzaktaki gemileri belirleyebilmek için kullanışlı buldukları bu üründen daha fazla üretmesi için Galileo'ya maaş bağlamışlardır. Galileo'nun hedefi daha da büyük olmuştur. Galileo daha uzakları yakın eden bir teleskop geliştirmiş ve önce ayı daha sonra diğer gezegenleri incelemeye başlamıştır. Ayın düz ve pürüzsüz değil, yuvarlak ve kraterli olduğunu keşfeden Galileo, Venüs'ün de kendisine ait ayları olduğunu ve onların da dünya etrafında değil Venüs etrafında döndüğünü keşfetmiştir. Kısa zamanda Kopernik teorisini kanıtlayan bir çok bulguya ulaşmış olan Galileo, Aristo ve Kilise doktrinlerini de çürütme yoluna gitmiştir.
  Yazar
  Discourse on Bodies in Water
  Galileo, 1612 yılında Discourse on Bodies in Water adlı kitabını yayınlamıştır. Bu kitabında Aristo'nun cisimlerin suda düz yüzeylerinden dolayı batmadığını savunduğu teorisini çürütmüştür. Galileo cisimlerin yüzeylerinden dolayı değil öz kütlesinden dolayı suda batmadığını savunmuştur. 1616 yılında Galileo kilise tarafından cezalandırılmış ve hem eğitmenlik hem de teorisyenlik haklarından alı konulmuştur. 1623 yılında Galileo'nun arkadaşı Cardinal Maffeo Barberini'nun Papa olmasından sonra bu yasak kalktmıştır. Hatta yeni Papa Galileo'nun astronomi alanındaki çalışmalarını desteklemiştir. Galileo 1632 yılında "Dialogue Concerning the Two Chief World Systems" adlı kitabını yayınlamış, bu kitabında Galileo, 3 kişinin tartışmasını ele almıştır. Biri Kopernik teorisini savunuyorken, diğeri buna karşı çıkıyor, üçüncüsü ise tarafsız görüş bildiriyordu. Galileo kitaptaki konuşmaların doğal olduğunu savunsa da Kilise'nin tepkisi çok belirgin olmuştur. Kilise Galileo'yu Roma'ya çağırmış sorgu süresi 1 yıl sürmüştür. 1. yılın sonunda Galileo işkence ile tehdit edilmiş ve Kopernik teorisini savunduğunu kabul etmiştir. Dince kabul olmuş inançlara aykırılıktan cezalandırılarak ve ömür boyu ev hapsine mahkum edilmiştir. Hem eve ziyaretçi gelmesi hem de İtalya dışındaki yerlere kitap baskısı yapması yasaklanmasına rağmen ikisini de ihlal etmiştir. 1634'te eserleri Fransızca'ya çevrilip ve yayınlanmıştır. Bir yıl sonra da diyalog adlı kitabı Hollanda'da yayınlanmıştır. 1638'de hastalığı artan Galileo kör olmuş ve 8 ocak 1642'de yüksek ateş ve kalp hastalığından hayatını kaybetmiştir. Kilisenin Galileo kitapları üzerindeki yasağı kaldırması ise ancak 1758 yılında gerçekleştirmiştir.
 • BULUŞLARI
  Buluş Adı Tarihi
  Teleskop
  1609
  Jüpiter'in Uyduları
  1610
  Mikroskop
  1619
  Termoskop
  1597
  Sarkaçlar ve Saatler
  Su Pompalama Makinası
  1597
 • ESERLERİ
  Eser Adı Eserin Türü Tarihi
  The Little Balance Kitap 1586
  On Motion  Kitap 1590
  Mechanics  Kitap 1600
  The Starry Messenger  Kitap 1610
  Discourse on Floating Bodies Kitap 1612
  Letters on Sunspots  Kitap 1613
  Letter to the Grand Duchess Christina  Kitap 1615 / 1636
  Discourse on the Tides  Kitap 1616
  Discourse on the Comets  Kitap 1619
  The Assayer Kitap 1623
  Dialogue Concerning the Two Chief World Systems  Kitap 1632
  Discourses and Mathematical Demonstrations Relating to Two New Sciences 1638
 • NİYET MEKTUBU
  "İki gerçek birbiriyle asla çelişmez."
  "İnsana hiçbir şey öğretemezsin; öğrenmeyi ancak kendi içinde bulacağını öğretebilirsin."
  "Şüphe, bilimin babasıdır."
  "Ben ne kadar dönmüyor desem de dünya dönüyor. (Engizisyonda hakimin eğer dünyanın dönmediğini ve düz olduğunu söylersen yanmayacak, affedileceksin sözünden sonra mahkeme kapısında...)"
 • FOTOĞRAF ALBÜMÜ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.