Yehova Şahitleri

  Yehova Şahitleri, 1872 yılında Amerika’da papaz Charles Taze Russell tarafından oluşturulmuş bin dindir. Charles Russel kutsal kitapların yorumlandığı bir toplantıda kendi düşüncelerini belirtmiş ve bu yeni dinin temellerini atmıştır.

  Charles Taze Ruseell “Bin Yıl Şafağı” isimli bir kitap yazmış ve bu kitap dolayısıyla kendini bir peygamber gibi göstermiştir. Charles, kemik bir takipçi kadrosu oluşturmayı başarmıştır ve temelini attığı din yayılmaya başlamıştır. Charles, 1916 yılında hayatını kaybetmiştir ve taraftarları tarafından “ Bin Yıllık Krallığın Peygamberi” olarak adlandırılmıştır.

  Charles Taze Russell

  Yehova Şahitlerinin inanışı, Charles ölmeden önce Russelizm olarak anılmıştır. Charles’ın ölümüyle bu dine inanan gruplar birçok kez inanç sistemlerini değiştirmişlerdir. Charles hayatını kaybettikten sonra yerine arkadaşı olan J. F. Rutherford geçmiştir. Rutherford “Bin Yıl Şafağı” 7. serisi olan “Tamamlanan Gizem” eseriyle bu seriyi bitirmiştir. Yehova ismi Yahudiliğin kitabı olan Tevrat’ın içeriğinden alınmıştır. Yehova, “Tanrı” anlamına gelmektedir. Günümüzde Yehova Şahitleri dinlerinin kurucusunu Charles olarak görmeyi reddederler. Hristiyanlığın eski çağlardaki gibi yaşanmasına ön ayak olduklarını ve Hristiyanlık dininin kurucusunun Hz. İsa olmasından dolayı Yehova Şahitliğinin kurucusunun da Hz. İsa olduğunu savunurlar.

  Yehova şahitleri ismi, Russell tarikatının kaldırılmasının ardından 1931 de belirlenmiş ve değiştirilmiştir. Yehova şahitlerinin amacı Tanrı’nın denetimi ve Hz. İsa’nın liderliğinde tek bir din oluşturmaktır. Birçok kişiye göre Yehova, Hıristiyanlık ve Yahudilik karması olarak düşünülmektedir. Fakat bu karışık düşünceleri incelediğimizde çok farklı bir din olduğunu fark etmekteyiz. Bu oluşum düzenli ve kararlı bir şekilde dinlerini ve inançlarını dünyaya yaymaya devam etmektedirler. Günümüzde Yehova dinine bağlı 9 milyon insan yaşamaktadır. Yehova şahitliğinde misyonerlik önemli bir kavramdır. Misyonerler, Yehova dinini kapsamlı anlatan kitap ve broşürleri belirledikleri adreslere bırakırlar. Yehova inançlarına baktığınız zaman sistemin Selefiyeciler’e benzediğini göreceksiniz. Türkiye’de; İzmir, Ankara, Mersin ve İstanbul’da aktif olarak inançlarını yaymaktadırlar. 

 • Yehova Şahitlerinin İnanışları

  Yehova şahitlerinin inanç sistemini diğer dinlerden ayıran birçok özellik bulunmaktadır. Yehovacılar kendi inançlarını yeni bir Hıristiyanlık dini olarak, hatta tek ve gerçek olan Hıristiyanlık olarak yorumlarlar. Ama onlardan farklı olan hiçbir düşünceyi kabul etmezler. Sadece Yahudilik dinine biraz daha ılımlı yaklaşmaktadırlar. Tek tanrılı bir inanca sahiptirler. Yehovacılara göre, İsa Yehova’nın oğludur. Fakat Hz. İsa’yı ilah olarak kabul görmezler. Bu sebepledir ki Protestanlar, Katolik ve Ortodokslar yehovalardan pek hoşlanmazlar. Yehova inancına göre Gök’teki Krallık hükum sürmeye başlayacaktır. Şeytanları ve cinleri dizginleyip onların insanları kötü yönde etkilemesine izin vermeyecektir. 1000 yıl geçtikten sonra şeytan ve cinler yok olacaklardır. Zaman bittiğinde ise, Hz. İsa Krallığını bitirmiş ve insanları huzura erdirip görevini tekrar Yehova’ya devretmiş olacaktır.

  Ahiret inançları olmayıp sadece cennete inanmaktadırlar. Dünyanın sonsuz ve Cennet’in ise dünya olduğuna inanmaktadırlar. Birçok inanca göre beden ölür, ruh ise ebedi kalır; fakat Yehova inancında ruh insanın ölümüyle son bulmaktadır. Bir diğer nokta ise Yehovacılar’a göre, İsa’nın ölümünün sebebi Adem’in işlediği günahın bedeli şeklinde yorumlamıştır. Yehovacılar kendilerini özgür ve bağımsız hissederek hiçbir millet, topluluk ve bayrağı kabul etmemişlerdir. Boşanma, askerlik, kan nakli, sigara içmek, adam öldürmek, siyaset gibi birçok şey yasaktır. Doğum günü kutlamak ve kadere inanmamak da diğer yasaklar içerisindedir. Üçlüğe (Baba- Oğul- Kutsal Ruh) inanmazlar. Yeryüzü asla yok olmayacak ve kötüler tamamen yok edilip iyiler dünya denen Cennet’te baki şekilde yaşayacaktır. Tanrı, yüce adaletini kötü insanları tamamen yok ederek gösterecektir. Mezhep ve tarikatlara karşı çıkmış ve tek doğru söyleyenin Tanrı ve Yehovacılar olduğunu ileri sürmüşlerdir. Tanrı’nın Gök’te olduğunu ve tabiat olaylarının birer melek olduğuna inanırlar. Kuran-ı Kerim-i ve Hz. Muhammed’i düşman gibi görmüş ve sahtekar olarak ilan etmişlerdir. Kitab-ı Mukaddes’e inanırlar. Yapılan araştırmalarda Yehova yöneticilerinin çoğunun Yahudi oldukları tespit edilmiştir. Her çocuk günahkâr doğar. Hiçbir yehovacı gerçekten ölmez tekrar dirilip dünya Cennetinde sefasını sürecektir. Yehovacılar dışındaki herkes ölecek ve sonsuza kadar yok olacaklardır. Kutsal kitabı kendilerine göre birçok kez yorumlayıp değiştirmişlerdir. “Yeni Dünya Çevirisi” adı altında kendi yorumlarını insanlara ulaştırmışlardır.  Kutsal kitabı sadece Yehovacı liderler okuyup yorumlayabilir ve O ne söylerse muhakkak doğrudur. Fakat her ne kadar müritleri ve taraftarları bir hayli fazla olsa da bu dinin düşünceleri ve ileri sürdükleri iddialar birçok kez çürütülmüştür. 

İlginizi çekebilecek diğer olaylar

Biyografiler

 • Marilyn Monroe CV
  BİYOGRAFİ
 • Piri Reis CV
  BİYOGRAFİ
 • Nikola Tesla CV
  BİYOGRAFİ
 • Franklin D. Roosevelt CV
  BİYOGRAFİ
 • Mahatma Gandhi CV
  BİYOGRAFİ
 • Ömer Hayyam CV
  BİYOGRAFİ
 • Sabiha Gökçen CV
  BİYOGRAFİ
 • Fatih Sultan Mehmet CV
  BİYOGRAFİ
 • Henry Ford CV
  BİYOGRAFİ
 • VII. Kleopatra CV
  BİYOGRAFİ
 • Van Gogh CV
  BİYOGRAFİ
 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ
 • Barış Manço CV
  BİYOGRAFİ
 • Adolf Hitler CV
  BİYOGRAFİ
 • Joseph Goebbels CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.