• çin ve rusya gibi ülkelerin asya'yı kimseye bırakmayacağı aşikar. özellikle çinlilerinde yavaş yavaş dünya siyasetine açılması ile turancılık fikri bir hayli zor görünüyor. türki devletler de ne rusya ve çin ile yarışabilecek ekonomi var ne de teknoloji. hayalden öteye gidemez muhtemelen.
  0 0
 • Ortadoğu'da çok diri bir çıkar savaşı var. Özdil'in son yazısında da belirttiği gibi Uluslararası Enerji Ajansı önümüzdeki 20 yıl içerisindeki gerekli petrolün sadece Irak'tan karşılanabileceğini belirtiyor.
  Öte yandan 1920'lerde dünya üzerindeki petrol rezervlerinin %70'i Musul ve Kerkük'te iken günümüzde hala %50'den fazlası sadece Irak'ta. Güney Irak'a Çin ve Rusya petrol şirketlerini yerleştirirken orada var olan İngiliz, Amerikan ve Fransız şirketler elindeki kaynağı tüketmek istemiyor. Bir de şunu unutmamak lazım sadece Amerika dünyadaki tüm petrolün %33'ünü tek başına tüketiyor bu yüzden Irak petrolü onlar için hayati.

  Bir yanda batılı devletler diğer yanda Rusya ve Çin'in baskı uyguladığı hatta kelimenin tam anlamıyla petrol savaşına girdiği bir coğrafyaya komşu olan Turan devletlerinin bir birlik kurması önümüzdeki 50 sene içerisinde mümkün gözükmüyor. Petrolün bitmesi ya da geçerliliğini yitirmesi lazım.
  0 0
 • olay sadece bu da değil, çin'in başını çektiği "Asian Infrastructure Investment Bank" yani türkçesiyle "asya altyapı yatırım bankası" gibi kuruluşlarda var işin içinde. 100 milyar dolarlık bir sermaye ile 57 ülkenin kurucusu olduğu bir oluşum. çin'in dünya lideri olma konusunda ki tavrı ortada, bunu yaparkende arkasında abd-ab ilişkisine benzer bir çin-asya ülkeleri bulmak istiyor belli ki. doğal olarak oraları da kendine bağlı olarak kalkındırması anlaşılabilir bir şey. amerika ve batı grubu da domine edilene kadar rusya ile bir anlaşmazlığa düşeceklerini sanmıyorum ben bu da doğrudan asya üzerinde ki otoritelerinin sarsılmaması demek, orada da bir işbirliğine gidecekler çünkü.
  0 0
 • Doğrudur. Rusya da Türki cumhuriyetlerle dolar yerine yerel para birimleriyle ticaret (ruble ağırlıklı) yapılacağını belirtti hatta bu uygulamaya 2018 gibi geçileceğini ifade etti. Yeni bir dünya düzeni oluşturulmaya çalışıyor ve ABD bu oluşumda dışarı itiliyor. Ama bunun tek şartı Irak ve Suriye petrollerine hakim olmak. Önümüzdeki yüzyılda bu coğrafyaya hakim olan finansal olarak devleşir.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.