• Ortadoğu'da çok diri bir çıkar savaşı var. Özdil'in son yazısında da belirttiği gibi Uluslararası Enerji Ajansı önümüzdeki 20 yıl içerisindeki gerekli petrolün sadece Irak'tan karşılanabileceğini belirtiyor.
  Öte yandan 1920'lerde dünya üzerindeki petrol rezervlerinin %70'i Musul ve Kerkük'te iken günümüzde hala %50'den fazlası sadece Irak'ta. Güney Irak'a Çin ve Rusya petrol şirketlerini yerleştirirken orada var olan İngiliz, Amerikan ve Fransız şirketler elindeki kaynağı tüketmek istemiyor. Bir de şunu unutmamak lazım sadece Amerika dünyadaki tüm petrolün %33'ünü tek başına tüketiyor bu yüzden Irak petrolü onlar için hayati.

  Bir yanda batılı devletler diğer yanda Rusya ve Çin'in baskı uyguladığı hatta kelimenin tam anlamıyla petrol savaşına girdiği bir coğrafyaya komşu olan Turan devletlerinin bir birlik kurması önümüzdeki 50 sene içerisinde mümkün gözükmüyor. Petrolün bitmesi ya da geçerliliğini yitirmesi lazım.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.