umutfb55
1900'lü yılların tarihine meraklıyım ve hakim olduğumu düşünüyorum.
En Beğenilen Yazar Sırası
:
75
Toplam Başlık Sayısı
:
3
Toplam Puanı
:
6
Toplam Giri Sayısı
:
11
Bu Ayki Puanı
:
1
En Aktif Yazar Sırası
:
75
 • Eriklizade Molla İbrahim (1871-1932)

  Eriklizade Molla İbrahim'in 1871 yılında Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Erikli Köyü'nde doğduğu bilinmektedir. Hayatı hakkında net bilgiler olmasa da Molla İbrahim 1913 yılında Bulgarların Edirne semalarına girişi sırasında yaklaşık 80-85 kişilik bir direniş grubuyla Bulgarlara karşı önderlik etmiştir. 1924 yılına kadar Sümenmeşe Medresesi'nde din eğitimi veren Molla İbrahim, medreselerin kapatılmasıyla birlikte hükümete direnmiş lakin bu direnişi bastırılmış ve İstiklal Mahkelemeleri tarafından idama mahkum edilmiştir. Bazı kaynaklara göre okuma yazma bilmiyor, bazı kaynaklara göre ise kayıp bir anı kitabı olduğu söyleniyor.
  0 0
 • son sultan vahidettin'in kaçışı

  son sultan vahidettin han'a hain diyenler tarih okumayı bırakın arkadaşlar. bu adamın sözünün eri olduğunu atatürke ettirdiği yeminde görüyoruz
  0 0
 • İslam'ın Türklere zararları

  bırak şimdi bu ayakları cevap veremiyorsun haklısın de sus
  0 0
 • 4 Akım

  Arkadaşlar herkesin bildiği üzere Osmanlı Devleti son zamanlarında yıkılmanın eşiğindeydi ve her kesimin ortak düşüncesi bu vatanı kurtarmaktı. Herkes Osmanlı Devletini farklı yönden ayakta tutmaya ve kurtarmaya çalışıyordu. Bunun sonucunda Osmanlıcılık, Batıcılık, Türkçülük ve İslamcılık gibi 4 ana akım ortaya çıktı. Bu konuyu açma sebebim ise şu: Benim düşünceme göre İslamcılık daha mantıklıdır. nedeni ise batılı devletlere karşı Müslüman aleminin bir olmasıdır. Bunun sonucunda gerek İslamcılık olsun gerekse de Türkçülük akımları üzerine yoğunlaşmamız için İsyanlar çıkmıştır, konferanslar düzenlenmiştir. Şimdi sizlere sorum şu: Siz o dönemde olsaydınız hangi düşünce akımının tarafında olurdunuz ? Neden ? Ve son sorum da şu olacak sizlere. Şu an ülkemizde böyle oluşabilecek akımlar neler olabilir (yıkılmaya dönük bir zamanda tabii) ?
  0 0
 • 2.Abdülhamid Han

  Ben Mustafa Armağan'ın Sultan Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı adlı kitabı okuyorum gerçekten harika bir kitap. Kitabın içerisinde georgeondan da bahsetmişti. bilmediğim çok şey öğrendim bu kitap sayesinde bu kitabı da tavsiye ederim.
  0 0
 • İslam'ın Türklere zararları

  Arkadaşlar bunlar çapulcu zihniyetin ürünüdür. Boş verin takmayın kafayı dikkat çekmeye çalışıyorlar bunlar. İşte beyni yıkanan yobaz zihniyetin ürünlerinden birisi de bu insan görünümlü varlık türü... Siz yazmayın bir şey havlayıp dursun bu ısırmaz neticede...
  0 0
 • İslam'ın Türklere zararları

  Sen çok konuşuyorsun. İslam dini Türkleri daha da yüceltmiştir. İslam olmasa Türk milleti yok olurdu bunları yazamazdık burada olmazdık. Sen biraz ayetleri araştır da gel. Bu arada kafa kesme bizim dinimizde yer alan bir şey değil. IŞİD ve Diğer batılı devletler senin gibi aptal ortaya çıkarmak istiyor sen de onların kobaylarından birisi olmuşsun hayırlara vesile olsun. Batılı Devletler IŞİD'e destek vererek İslamı karalaştırmaya çalışıyor ve kafirlerde buna karşı çıkacağı yere inanıyor bkz:sen
  0 0
 • 2.Abdülhamid Han

  Osmanlı Tarihi'nin bana göre en büyük Padişahı. O bir Ulu Hakan. Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini atan birisi o. Hala kendi halkımız onu sevmiyor ve araştırmadan kulaktan dolma bilgilerle onu bir hiç gibi göstermeye çalışıyorlar. 33 yıl Osmanlı'nın ömrünü uzattı ve TC'nin temellerini attı. Büyük saygı duyulması ve örnek alınılması gereken bir Ulu Hakan...
  0 0
 • I.Dünya Savaşı sırasında imzalanan gizli antlaşmalar

  I.Dünya Savaşı sırasında imzalanan gizli antlaşmalardan sizlere bahsedeceğim. İstanbul ve Londra antlaşmalarını almadım sonuçları ortada zaten İstanbul antlaşması ile Rusya'ya boğazların denetimi verilecek. londra Antlaşması ile İtalya'ya 12 Ada ve ege adaları verilecek, Yunanlılara ise Megalo İdea(Büyük Yunanistan)'nın gerçekleşmesi için Trakya ve İzmir çevresi verilecekti.

  McMahon antlaşması (1917)

  İngiltere ve Fransa aralarında gizli toplantılar yaparak Osmanlı ve orta Doğu topraklarını paylaşmanın planlarını yapıyordu. Mısır, İngiltere'nin bu bölgedeki en önemli sömürgesiydi. İngiltere'nin Mısır valisi McMahon ile Hicaz Emiri Hüseyin bin Ali (Şerif Hüseyin) arasında 1917 yılında imzalandı. İngiltere tarafından Araplara, Osmanlı Devleti ile savaşmaları halinde bağımsız bir Arap Krallığı kurulacağı vaad edilmiştir. Ancak bölgede istediğini alan İngiltere, Şerif Hüseyin'e verdiği sözü tutmamış ve ona karşı ayaklanan Suudi ve Vahhabilere destek vererek Şerif Hüseyin'i saf dışı bırakmış, sürgüne göndermiştir.

  Sykes-Picot antlaşması (1916)

  I. Dünya Savaşı sırasında, 29 Nisan 1916'da Kut'ül Ammare Kuşatması sonrasında İngiliz kuvvetlerinin Osmanlı'nın 6. Ordusu karşısında bozguna uğramasından 17 gün sonra, 16 Mayıs 1916 tarihinde İngiltere ve Fransa arasında yapılan ve Osmanlı Devleti'nin Orta Doğu'daki topraklarının paylaşılmasını öngören gizli antlaşmadır. Rusya bu antlaşmaya başta katılmış ve uymuş daha sonrasında 1917'deki Rus devriminden sonra Rusya antlaşmadan vazgeçmiş, Lenin gizli olan bu anlaşmayı dünya kamuoyuna açıklamıştır.

  Petrograd protokolü (1916)

  Mart 1916 tarihinde İngiltere, Fransa ve Rusya arasında imzalandı. Sykes – Picot (Seyko Piko) Anlaşması’ndan sonra İngiltere ve Fransa, Rusya ile Petrograd Protokolü’nü imzalayarak anlaşma sağlamışlardır. Buna göre ; Boğazlar bölgesi, doğuda Trabzon’un batısında belirlenecek bir noktaya kadar giden bölge ile Van ve Bitlis’in güneyine doğru, Muş Siirt, Fırat, Cizre ve İmadiye’ye kadar uzanan yerler Ruslara verilecektir. Rusya’da buna karşılık Sykes- Piko Antlaşması ile İngiltere ve Fransa’nın belirlediği Orta Doğu paylaşımını kabul ediyordu.

  Saint Jean de Maurienne antlaşması (1917)

  Sykes-Picot ve Petrograd Anlaşması ile İngiltere, Fransa ve Rusya’nın aralarında yapmış oldukları paylaşımlar, İtalya’nın tepkilerine sebep olmuştur. Bunun üzerine İngiltere ve Fransa, İtalya’nın isteklerini dikkate alarak aralarında Saint Jean de Maurienne Anlaşması’nı yaptılar (19 Nisan 1917). Buna göre ; Antalya, Konya, Aydın ve İzmir İtalya’ya verildi. Bu antlaşmayı Rusya, ülkesinde çıkan ihtilal sebebi ile imzalayamadı. Daha sonra Rusya, yapılan gizli antlaşmaları tanımadığını açıklamıştır. İtalya bu antlaşma ile elde ettiği yerlerin bir kısmını Paris Konferansı’nda İngiliz – Yunan işbirliği sonucunda Yunanlılara kaptırmıştır.
  0 1
 • Gelmiş Geçmiş En Heyecanlı Derbi

  bence 2011-2012 sezonu Galatasaray-Fenerbahçe Süper Final karşılaşması Galatasaray oynamıştı biz kazanmıştık 2-1 :))
  0 0
 • Gelmiş Geçmiş En Büyük Vatan Hainleri

  Üstteki Vahdettin resmi beni biraz rahtsız etti. Sultan Vahdettin'in vatan haini olmadığı açık ve net. Mustafa Kemal Atatürk'ü Samsuna çıkması için elinden geleni yapan, Atatürk'ün nasıl bir dahi olduğunu vurgulayan bir insanın ben hain olduğunu düşünmüyorum-ki yalnız ben değil çoğu tarihçi benim gibi düşünüyordur eminim ki.-
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.