• I.Dünya Savaşı sırasında imzalanan gizli antlaşmalardan sizlere bahsedeceğim. İstanbul ve Londra antlaşmalarını almadım sonuçları ortada zaten İstanbul antlaşması ile Rusya'ya boğazların denetimi verilecek. londra Antlaşması ile İtalya'ya 12 Ada ve ege adaları verilecek, Yunanlılara ise Megalo İdea(Büyük Yunanistan)'nın gerçekleşmesi için Trakya ve İzmir çevresi verilecekti.

  McMahon antlaşması (1917)

  İngiltere ve Fransa aralarında gizli toplantılar yaparak Osmanlı ve orta Doğu topraklarını paylaşmanın planlarını yapıyordu. Mısır, İngiltere'nin bu bölgedeki en önemli sömürgesiydi. İngiltere'nin Mısır valisi McMahon ile Hicaz Emiri Hüseyin bin Ali (Şerif Hüseyin) arasında 1917 yılında imzalandı. İngiltere tarafından Araplara, Osmanlı Devleti ile savaşmaları halinde bağımsız bir Arap Krallığı kurulacağı vaad edilmiştir. Ancak bölgede istediğini alan İngiltere, Şerif Hüseyin'e verdiği sözü tutmamış ve ona karşı ayaklanan Suudi ve Vahhabilere destek vererek Şerif Hüseyin'i saf dışı bırakmış, sürgüne göndermiştir.

  Sykes-Picot antlaşması (1916)

  I. Dünya Savaşı sırasında, 29 Nisan 1916'da Kut'ül Ammare Kuşatması sonrasında İngiliz kuvvetlerinin Osmanlı'nın 6. Ordusu karşısında bozguna uğramasından 17 gün sonra, 16 Mayıs 1916 tarihinde İngiltere ve Fransa arasında yapılan ve Osmanlı Devleti'nin Orta Doğu'daki topraklarının paylaşılmasını öngören gizli antlaşmadır. Rusya bu antlaşmaya başta katılmış ve uymuş daha sonrasında 1917'deki Rus devriminden sonra Rusya antlaşmadan vazgeçmiş, Lenin gizli olan bu anlaşmayı dünya kamuoyuna açıklamıştır.

  Petrograd protokolü (1916)

  Mart 1916 tarihinde İngiltere, Fransa ve Rusya arasında imzalandı. Sykes – Picot (Seyko Piko) Anlaşması’ndan sonra İngiltere ve Fransa, Rusya ile Petrograd Protokolü’nü imzalayarak anlaşma sağlamışlardır. Buna göre ; Boğazlar bölgesi, doğuda Trabzon’un batısında belirlenecek bir noktaya kadar giden bölge ile Van ve Bitlis’in güneyine doğru, Muş Siirt, Fırat, Cizre ve İmadiye’ye kadar uzanan yerler Ruslara verilecektir. Rusya’da buna karşılık Sykes- Piko Antlaşması ile İngiltere ve Fransa’nın belirlediği Orta Doğu paylaşımını kabul ediyordu.

  Saint Jean de Maurienne antlaşması (1917)

  Sykes-Picot ve Petrograd Anlaşması ile İngiltere, Fransa ve Rusya’nın aralarında yapmış oldukları paylaşımlar, İtalya’nın tepkilerine sebep olmuştur. Bunun üzerine İngiltere ve Fransa, İtalya’nın isteklerini dikkate alarak aralarında Saint Jean de Maurienne Anlaşması’nı yaptılar (19 Nisan 1917). Buna göre ; Antalya, Konya, Aydın ve İzmir İtalya’ya verildi. Bu antlaşmayı Rusya, ülkesinde çıkan ihtilal sebebi ile imzalayamadı. Daha sonra Rusya, yapılan gizli antlaşmaları tanımadığını açıklamıştır. İtalya bu antlaşma ile elde ettiği yerlerin bir kısmını Paris Konferansı’nda İngiliz – Yunan işbirliği sonucunda Yunanlılara kaptırmıştır.
 • adasını skym afedersin ne adaymış arkadaş yahu istanbul değiş UŞİ anlaşması ile zamanında verildi ve bir daha geri alınamadı arkadaş şunu bir öğrenin ya adamlar takmışlar bir adalara MKA verdi MKA vermedi 1 2.si adalar turizim hariç bir boka yaramıyo neyin kafasını yaşıyonuz arkadaş Osmanlı UŞİ de verdi orayı onlara veeeeerdi
 • @Jakabo bu şekilde konuşman hiç hoş değil. bi seviye olduğu için bu sayfayı seviyordum ama şuan sayende soğumaya başladım. bu hiç olmadı jakabi
 • kusura bakmayında seviye eyvallah ama sürekli işler çarpıtılıyo ben buna dayanamıyorum doğru bildiğimide söylerim sevip sevmemek sana kalmış
 • @Jakabo dogru bildigini söylemen için açılmıs bir sözlük ve herkesin kendi görüsü vardır lakin bu üslupla hicbir yerde kendini anlatamassın...

Bu konuda 1 sayfada toplam 5 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.