dragoa4545
Tarih Meraklısı
En Beğenilen Yazar Sırası
:
31
Toplam Başlık Sayısı
:
2
Toplam Puanı
:
33
Toplam Giri Sayısı
:
29
Bu Ayki Puanı
:
0
En Aktif Yazar Sırası
:
30
 • Almanya 2. Dünya savaşını kazansaydı ne olurdu

  Buna göre şekillenen bir oyun var.Altta bir video paylaşıyorum , izleyin bakalım.
  0 0
 • Demirtaş-Lavrov Görüşmesi

  Abd ve Rusya'nın göründükleri gibi birbirlerine düşman olmadıklarını düşünüyorum.Politika gereği bir yerde çıkarınız varsa size ezeli rakip gibi gelen bir devletle ittifağa çok rahat gidebilirsiniz.Bunun en güzel örnekleri 2.dünya savaşında yaşandı.Komünist rejim ve Faşist rejim müttefik oldular , Churchill İngiltere'si ile Stalin'in Komünist Rusya'sı müttefik oldular.Bu konuda Churchill ''İngiltere'nin müttefiği yok çıkarları vardır.'' sözüyle herşeyi gayet net açıklamıştır.Abd ve Rusya yeni dünya düzenini birlikte oluşturma kararı almışlardır bence.Özellikle Orta Doğu'da Rusya'nın direk müdahalesi orda Abd'nin tek başına at koşturmasına izin vermedi.Abd'yi Rusya ile görüşmek zorunda bıraktı.Bu görüşmede yeni çizilecek sınırlar belirlendi , hangi ülkenin hangi ülkeye uydu devlet olacağı belirlendi.(İkinci Dünya Savaşında Yalta konferansında olduğu gibi.)Tabi burda Bölge'de güçlü bir Türkiye istenmeyeceği zaten belli bir konu.Türkiye faktörü nasıl ortadan kaldırılabilir ? diyerek çeşitli işler yaptılar ülkemizde.Bunda başarılı da oldular.Zamanında Kuzey Irak'ta Kürt devleti kurulmasını savaş nedeni sayan Türkiye şimdi Kuzey ırak'ta Peşmerge eğitimi veriyor.Ordumuz balyoz,ergenekon gibi alçakça planlarla yıpratıldı.Pkk nın zaten hangi amaçla kurulduğunu ve hangi devletlerin onu beslediği apaçık ortada.Şimdi de çıkılmış başkanlıktan konuşuluyor.Başkanlık bu ülkeye gelirse ülke sınırı aşmış olur.Üniter yapı bozulursa bida toparlamak mümkün değil bu zamanda.Burda Rusya ve Abd çeşitli piyonlar oluşturarak onları ülkede etkili kılmaya çalışıyorlar.Arkadaş ta onlardan birisi.Kürt milliyetçiliği yaparak kürt hareketi oluşturmak istiyor.Bu oyunda oyun kurucu malesef ABD VE RUSYA.Piyon olmamak için ordumuzu ve devletimizi güçlü tutmamız gerekiyor ama nerde o günler ?
  0 0
 • Atatürk'ün Ölüm Nedeni

  Adana'da konferans veren araştırmacı Eriş Ülger, Atatürk'ün alkolden ölmediğini, sıtmaya karşı kinin ilacı kullandığı için sirozdan öldüğünü söyledi.

  Kurtuluş Savaşı'nı başlatırken Atatürk'ün yanında Anadolu kadınları ile Anadolu yiğitlerinin bulunduğunu ifade eden Ülger, Atatürk'ün ölümüne yönelik tartışmaya da değindi. Ülger, "Cepheden cepheye koşturan Atatürk tam 11 kez sıtmaya yakalanmış, hastalığı atlatmak için kinin ilacı kullanmış; bu da karaciğerini tahrip etmiştir. Sirozdan ölmüştür, alkolden değil" dedi.
  0 0
 • Silopi ve Cizre'deki Olaylar

  @insearchofsunrise hocam eline sağlık.Çözüm süreci diye diye çözülme süreci başlattılar.Habur'dan halaylarla teroristleri geçirdiler kobani'ye gidiyorlar diye.O teröristler kobani'yi aldı orayı eğitim kampı haline getirdi.Kobani de eğitilen kanaslı teröristler , bomba yapımını öğrenen teroristler hep cizre'ye silopi'ye gönderiliyor.Camilere , halı sahalara , kültür derneklerine silah ve mühimmat stoğu yapılıyor bunu gören asker operasyon için validen izin istiyor ve vali buna izin vermiyor.(Bu arada operasyon için yetkinin askerden alınıp valiye verilmesi zaten başlı başına bir yanlış.)Megri megri'ler söyleniyor zamanında , çözüm süreci bitince onu dolaba kaldırdık istediğimiz zaman çıkartırız deniliyor.Yarbay'ın kardeşi şehit ediliyor yarbay bu sürece tepki gösterince vatan haini ilan ediliyor.Hendekler kazılıp , mahkemeler kuruluyor bunlar hep göz ardı ediliyor.Daha sonra bunların hepsini temizleyeceğiz deniliyor ama iş işten geçince onun o kadar kolay olmadığını görüyoruz.Olan senin benim gibi gariban'a , orada yaşayan halka , askere ve polise oluyor.Benim güzel vatanım bunu haketmiyor.Atatürk'ün kurduğu bu cumhuriyet böyle bir yönetimi haketmiyor.
  0 1
 • Dünyayı Kurtaran Adam

  Yeşilçam'ın 101.yılı kutlamalarında sahneye çıkan Filiz Akın'ın Star Wars varsa bizde de Dünya'yı kurtaran adam var demesi üzerine Cüneyt abi'nin ''Dünya'yı kurtardık ama patronu batırdık.''demesiyle bir cümlede anlattığı filmdir. :D
  0 0
 • Hitler'e Sordunuz Mu?

  hocam tebrik ederim.En kısa zamanda siparişi vericem.Başarılarının devamını dilerim.
  0 0
 • Necip Fazıl Kısakürek'in Atatürk Düşmanlığı

  Gayet güzel açıklanmış.Okumanı tavsiye ederim.Alıntıdır.

  Necip Fazıl Kısakürek: Büyük Şair, Kötü Adam / Ahmet Özgür Türen
  Gündüzler size kalsın, verin bana karanlıkları,

  Islak bir yorgan gibi bürüneyim,

  Örtün, örtün üstüme serin karanlıkları.  Ne güzel dizeler…

  Baudelaire'den aşırmış olsa da Necip Fazıl'a ait mükemmel bir şiir.(1)  Necip Fazıl.

  Büyük şair.

  Geçen yüzyılın önemli isimlerinden.

  Öyle ki şu an bile ülkemizi yöneten kadroların fikir babası.  Seversin sevmezsin ama hayran olmamak elde değil.

  Menderes'ten illegal olarak para isteyebilecek ve hatta o parayı da almayı başarabilecek bir adamdı.(2)  İnsanlar onu sadece şiirleri ile tanıdı.

  Ama o halbuki aynı zamanda tiyatro,roman ve hikaye yazarı idi.  Tarihçilik bile yaptı.

  Ama kötü bir tarihçi idi.

  Kitapları kaynaksız ve uydurma idi.

  Bazen de uydurmaktan bıktı, intihalde dünya lideri oldu.(3)  Chp'den milletvekili olmak istedi. Olamadı.(4)

  Tek parti dönemini karaladı. İnkılaplara karşı çıktı.  Hep kötülediği tek parti iktidarı, gençliğinde onu yurt dışına gönderdi

  Okuması için verilen parayı kumarda kaybetti.

  Zar zor ülkeye geri döndü.(5)  Gençliğinde uyuşturucu kullandı.(6)

  Kadınlarla yattı.(7)

  Sonunda tövbe etti.

  Geçmişini arkada bıraktı.

  Ama sonra yine bir kumarhane baskınında yakalandı.

  ''Gözlem yapıyordum'' dedi.(8)  Nazım Hikmet, Falih Rıfkı, Nurullah Ataç, Sabahattin Ali..

  Hepsi ile bir zamanlar dosttu.

  Sonrasında arkalarından ağza alınmayacak laflar söyledi.

  Arkadaşlıklarını bitirdi.(9)  50'lerde İnönü'ye düşmandı.

  Menderes'e divane idi.

  Ama en çok Demokrat Parti döneminde hapis yattı.(10)  Menderes'e sırtını dayadı.

  Adnan Menderes için ''Peygamber'in sağ elinde Adnan var'' dedi.

  Menderes öldü.

  ''Menderes'in İslamiyeti koruduğu yalandır'' dedi.(11)  Sakarya şiirini yayınladığında, ''Bu şiir İnönü mükafatına talip değildir'' diye ekledi.

  Fakat Sabırtaşı'na verilen mükafatı aldı.  Kurtuluş Savaşı'nı küçümsedi.

  Yunan askerlerine ''Operet askerleri'' dedi.

  Bir zamanlar methiyeler düzdüğü Atatürk'ü yerdi.  1983'te öldü

  Ölmeden 80 darbesini gördü ve alkışladı.

  ''80 darbesi şahlanıştır'' dedi.

  Ve gerçekten de dediği gibi oldu.


  Şahlandılar…
  0 0
 • Necip Fazıl Kısakürek'in Atatürk Düşmanlığı

  adolf hepsinin kaynağı var paylaşabilirim.Parantez içlerindeki bilgilerin kaynakçası:
  KAYNAKLAR

  1. Je vais me coucher sur le dos

  Et me rouler das vos rideaux

  O rafraichissanstes tenebres

  (Baudelaire'in şiiri)

  2. Alaatin Karaca,Necip Fazıl Adnan Menderes İlişkisi,Lotus Yayınevi,Ankara,2009

  3. Sinan Meydan, El-Cevap,İnkılap Yayınevi,İstanbul,2014

  4. Oktay Akbal, Şairlere Ölüm Yok,Özgür Yayınları,İstanbul,1994

  5. Necip Fazıl Kısakürek, Babıali,Büyük Doğu Yayınları, İstanbul,2004

  6. Necip Fazıl Kısakürek, Babıali,

  7. Fikret Adil,Asmalımescit 74,İletişim,İstanbul,1988

  8. Ayşe Hür,Öteki Necip Fazıl

  9. Vecihi Timuroğlu,Yazınımızdan Portreler,Adam,Başak Yayınları,Ankara,1991

  10. Ayşe Hür,Öteki Necip Fazıl

  11. Vecihi Timuroğlu,Yazınımızdan Portreler,
  0 0
 • Rus uçağı düşürülmesi ve Rusya'nın açıklamaları neyi gösteriyor ?

  Lozan antlaşmasına saçma sapan laflar edip bu zamanın bilgisiyle lozan antlaşmasını küçümseyen arkadaşlar gerçekten yanlısınız.Yok efendim madenlerin hakkı bizde değilmiş vay efendim musul u kerkük ü vermişiz vs.Açın bir kitap okuyun ya çok mu zor ?
  0 0
 • Atatürk'ün Ölüm Nedeni

  Fatih içinde çeşitli teoriler mevcut.Hatta bir yerde Roma'ya düzenleyeceği seferi durdurabilmek için Papa tarafından zehirletildiğini okumuştum.Berberi usturasına sürdüğü bir zehirle yavaş yavaş Fatih'e zehri vermiş diye yazıyordu.Atatürk de dediğiniz gibi olabilir.
  0 0
 • Silopi ve Cizre'deki Olaylar

  @insearchofsunrise aynen katılıyorum hocam.Demirtaş bey çıkıp hendekler faşizm e karşı bir direniştir diyor.2014'te hendekler hakkında , hendeklerle bu mücadele verilemez diyor.Adamın bir dediği bir dediğini tutmuyor.Terör örgütünün maşası haline gelmiş.Demirtaş Pkk'nın kürt solunu harekete geçirmesi için ortaya çıkartılan biri.Ama Türkiye'de kürtlerin çoğunluğu ayrılmak istemiyor.Batı'da kimse benim komşum kürt , işte ne bileyim ben kürtle aynı yerde oturmam vs deyip okullarda eğitim veren hocalara sen kürtsün burası türkistan denmiyor.Hdp nin zaten Türkiye partisi olmak gibi bir hayali olmasın.Doğu'da anca kazanırsa kazanır oda terör örgütünün baskısıyla halkın zorla hdp ye oy vermesiyle gerçekleşiyor.Geçenlerde ortaya çıktı Hdp nin Diyarbakır Merkezinde işte şu aile a partisine bu aile b partisine oy veriyor bunlara bir görünmek lazım diye not çıktı.Devletin orada terör örgütüne ve bu gibi terörvekillerine at koşturtmaması lazım.Halkı savunuyoruz diyorlar ama halka en büyük zararı örgüt veriyor.Bu çakma Devrimcilere daha fazla sabır gösterilmemeli.
  0 1
 • Silopi ve Cizre'deki Olaylar

  @insearchofsunrise hocam bir yerde güncel olaylar hakkında bir arkadaş çok güzel yazmış okumanı tavsiye ederim.
  Nereden başlıyayım bilemiyorum.Beyaz'dan mı,güneydoğudan mı?Beyaz çoğu sanatçılar gibi Türkiye sorunlarına yabancı kalmış,apolitik bir kişi.Eğlence programı sunar,hem de iyi yapar kendi alanında.Beklemediği bir konuşmakarşısında şaşkınlığı görülüyor.
  Ne Aliye,ne Veliye yaranamamış,iki cami arasında kalmış binamaz misali
  Kanal D olaydaki suçsuzluğunu ispat için çabalarken,öküz altında buzağı yakalamanın sevinciyle AKP ve trolleri karşı saldırıya geçiyorlar.Zaten yıllardır susturmak ve ele geçirmek için Doğan grubunun başında Demokles'in Kılıcı gibi fırsat kollayan AKP ve yöneticileri bunu fırsat sayarak ellerinden geleni yapacaklar!Alıştık.İleri demokrasilerin de(!) bu gibi işler normal!
  Gelelim öğretmene:"Çocuklar ölmesin,giden öğretmenler dönünce çocukların yüzüne nasıl bakacaklar"
  Devlet oraya çocukları öldürmeye mi geldi?Devlet orada çocuklarla savaşmaya mı geldi?Devlet gücü oraya durup dururken mi geldi?
  Ne o siperler,çukurlar,bombalar,silahlar?Yoksa ülkemizi düşman işgal etti de bizim mi haberimiz yok?Ne bu Türk düşmanlığı,Kürt şovenliği?Şiddet şiddeti doğurunca arada masumlar eziliyor. Ha şunu hemen söyleyeyim.Orada hayatını kaybeden asker,polis,sivil her bir insan için içimiz kan ağlıyor.Üzülmemek için insan olmamak lazım!Oradan ayrılan öğretmenler,kendileri kaçmadılar, bağlı oldukları kurum yolladı.Yoksa orada kalıp devlet güçlerine karşı savaşmalarını mı isterdiniz.Gelelim işin özüne:
  Oslo süreciyle başlayan sözüm ona çözüm süreciyle teröristleri kontrolden çıkaran AKP yönetimi,PKK nın şehirlere rahatça tahkimat kurmasına fırsat verdi.
  Önce"Kürt sorunu vardır,ben çözeceğim"diyen AKP lideri,en sonunda"Kürt sorunu yoktur."diyebilmiştir.
  Belirli parti siyaseti olmayan AKP konjonktüre göre şekilleniyor.Kürt meselesinde de öyle.İşine nasıl gelirse öyle tavır alıyor.Doğrular,gerçekler önemli değil.Kendi çıkarları her zaman ön planda.
  Bu memlekette barıştan da bahseden onlar.demokrasiden de.
  AKP nin ağzından demokrasi,HDP nin ağzından barış sözcükleri düşmüyor.Ne yaman çelişki! Sanki barışı ben bozdum,demokrasiyi ben kadük ettim!..
  0 1
 • Muhteşem Yüzyıl Kösem

  Bizim millet kadar tarihine düşman bir kavim yok sanırım.Muhteşem yüzyıl felaketinden sonra şimdide bu çıktı ortaya.Allah akıl fikir versin bunu yapanlara ve izliyenlere.
  0 0
 • General Patton

  2.Dünya Savaşı'nın en iyi zırhlı komutanlarından birisidir.Her daim savaşlarda zırhlı güçlerin etkin güçler olacağını söylemiş ve bunu kanıtlamıştır.Fransa'nın işgali sırasında müttefiklerin zırhlı güçlerine komuta eden Patton öylesine hızlı bir ilerleyiş göstermiştir ki onu durdurmak için akaryakıt ikmalinin Eisenhower tarafından durdurulduğu söylenir.(Piyadeleri beklemediği için.)Ardenler'de Müttefiklere sürpriz bir saldırı yaparak başarılı olan Mareşal Gerd von Rundstedt komutasındaki birliklere süratle saldırarak bozguna uğrattı.Savaştan sonra Sovyetler hakkında çeşitli iddaalarda bulunmuş ve Daha sonra Alman ordusunu da müttefik olarak alıp, hep birlikte Sovyetler Birliği'ni işgal etmek gerektiğini söylemiştir.Bu sözlerden sonra Almanya'da şüpheli bir trafik kazasında ölmüştür.Kendi adının verildiği Patton46 ve Patton48 tankları savaş sonrası en başarılı orta tanklar olmuştur.General Patton adıyla bir filmde vardır meraklısı izleyebilir.
  0 0
 • Hüseyin nihal atsız

  Türk milliyetçiliğinin en büyük isimlerindendir.Bozkurtlar adlı müthiş bir kitabı vardır mutlaka okumalısınız.Ve şu güzel dörtlüğü yazabilecek kadar usta bir şairdir.

  Delinse yer; çökse gök, yansa , kül olsa dört yan
  Yüce dileğe doğru yine yürürüz yayan.
  Yıldırımdan, tipiden, kasırgadan yılmayan
  Ölümlerle eğlenen tunç yürekli Türkleriz!
  0 0
 • Almanya 2. Dünya savaşını kazansaydı ne olurdu

  @Mohikan rica ederim.
  0 0
 • T-34 Sovyet Tankı

  T-34 rus toprakları baz alınarak yapıldı.Geniş paletleriyle her türlü arazide manevra kabiliyeti yüksek şekilde hareket edebiliyordu.Tiger tankları ateş gücü bakımında efsanevi 88 lik alman topuyla donanımlıydı.O topun benzeri yoktu o dönemde , yani ateş gücü bakımından Tiger la kıyaslanamaz.Tiger ilk yapıldığında zırhın kalitesi çok iyiydi ama sonradan çeliğin kalitesinin düşmesiyle T-34 ler tiger tanklarına üstünlük kurmaya başladılar.Burda üstünlük kurmalarının birkaç sebebi vardır , sayıca fazla olması, Tiger tanklarının mekanik arızaları vs.Tiger tankı biraz aceleye getirilmiş bir tanktır.Mekanik arızalarıyla ünlüdür.
  0 0
 • Junkers A20

  Ülkemizde Vecihi Hürkuş gibi isimler harcandı.Bunun nası harcandığını anlamak çok zor değil malesef :(
  0 0
 • T-34 Sovyet Tankı

  Hollywood filmlerinde tarih müttefik yanlısı olarak anlatılır doğal olarak.Tiger tankı zamanının çok ötesinde bir tank orası kesin.Özellikle Kara Baron olarak bilinen Michael Wittmann ı araştırmanı tavsiye ederim.
  0 0
 • Sizce gelecğim enerji kaynağı nedir?

  hidrojen enerjisi ve bor olacak gibi görünüyor.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.