Buakaw
En Beğenilen Yazar Sırası
:
630
Toplam Başlık Sayısı
:
0
Toplam Puanı
:
0
Toplam Giri Sayısı
:
0
Bu Ayki Puanı
:
0
En Aktif Yazar Sırası
:
631
 • Paris Terör Saldırısı

  Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'nin Paris saldırıları için ISID'i işaret ederek 'savaş nedenidir' açıklaması akıllara 11 Eylül saldırılarını ve sonrasında ABD hükümetinin yaptığı açıklamaları getiriyor. Bildiğimiz bir gerçek var Fransa Suriye'de Esad ve ISID'in olmadığı bir yapı istiyor. Kesin olmamakla beraber evet Fransa'nın Suriye politikasında daha etkin bir rol almak ve bunu meşrulaştırmak adına düzenlediği bir düzmece de olabilir.
  0 0
 • dünya çapında gezilecek tarihi yer önerisi olan?

  Alcatraz Adası 1861 - 1963 yılları arasında cezaevi olarak kullanılmış bir adadır. San Francisco Körfezi'nde sahile 2,4 km uzaklıkta ki Alcatraz Adası, ABD'nin en ünlü hapishanelerinden biri olma özelliğini taşır.
  0 0
 • Fransız İhtilali

  Dünya tarihinde önemli değişim ve gelişmelere ortam sağlayan en önemli olaylardan birisi 1789 yılında yapılan Fransız İhtilali’dır. Bu ihtilalın oluşmasında siyasal, sosyal, ekonomik ve toplumsal olaylarla birlikte dış etkenlerde önemli yer tutmuştur.

  Fransa kralı 16’ıncı Lui zamanında ekonomik sorunlara çözüm bulabilmek maksadıyla Etajenero Meclisi toplantıya çağırılmıştır. Toplantıda soylular, rahipler ve halk meclisleri arasında tartışmalar meydana gelince halkı temsil eden halk meclisleri Etajenero’yu Milli Meclis ilan etmişlerdir. Toplantı sonucunda da Milli Meclisin onayı olmadan vergi toplanmaması kararı alınınca, Fransa kralı askerleri ile meclisi dağıtmak istemiştir. Bunun üzerine halk ayaklanarak 14 Temmuz 1789 yılında Bastil Hapishanesi’ni basarak tutukluları serbest bırakmıştır. 28 Ağustos 1789 tarihinde Meclis soyluların ve rahiplerin ayrıcalıklarını kaldırmış İnsan ve Vatandaş Hakları Bildirisi yayınlanmıştır. Bu bildiriye göre;

  1. Egemenlik milletin olacaktır.

  2. Herkes din, inanç ve düşüncesini özgürce yaşayıp yayabilecektir.

  3. Mülkiyet hakkı kutsal ve dokunulmaz bir hak olacaktır.

  4. Özgürlük başkalarına zarar vermeden her şeyi yapabilme olarak nitelendirilecektir.

  5. İnsan ve Vatandaş haklarının güvence altına alınması, kamu düzeninin sağlanması devletin görevi olacaktır.

  6. Herkes suçlu olduğu kanıtlanıncaya kadar suçsuz sayılacaktır.

  Fransız İhtilali'nden sonra anayasa ilan edilmiştir. Meşruti Krallık kurulmuştur. Napolyon’un 1804 yılında İmparator olması ile ülke içindeki karışıklıklar sona ermiştir.
  0 0
 • hz. mevlana'nın en güzel sözleri

  Varsın olmasın hayatta her istediğimiz biz olana "Elhamdülillah" olmayana da "Eyvallah" demesini biliriz.

  Hz. Mevlana
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.