• Hemen hemen herkesin ismini bildiği fakat simasına aşina olmadığı efsanevi yazardır. Bu konu vesilesi ile kendisinin simasını da görmüş oldunuz.
  John Steinbeck 1902 yılında Kaliforniya, ABD'de doğmuş ve doğum yeri vesilesi ile de dönem Amerika'sından güney kesimlerde yoğunluklu olan tarım işçilerinin çalışma şartlarına şahit olmuştur. Dönem içerisinde tecrübe ettiklerini yazma kararı alınca da ortaya bir Steinbeck kültünün çıkması için temel adım atılmıştır.
  Büyük buhranı da gören Steinbeck'in özellikle Gazap Üzümleri adlı müthiş eseri Amerika'da büyük tepki toplamıştır çünkü Steinbeck bu eserinde işçilerin zorlu göç ve çalışma şartlarını büyük bir ustalıkla ele almıştır. Fakat bu gerçeklerin gün yüzüne çıkarılıp Steinbeck tarafından bir toplum algısı oluşturma potansiyeli bazı çevreler tarafından hoş karşılanmamış ve Steinbeck'e cephe alınmıştır. Lakin o yine de yazmaya devam etmiştir. En bilinen eserlerinden birisi de Fareler ve İnsanlar'dır ki o da harikadır. Bence ayrım yapmadan tüm eserlerini okuyun mutlaka hepsinden ayrı bir haz alacaksınız.
  Tüm cephelere rağmen edebiyat en nihayetinde Steinbeck'e hakkını vermiş ve Steinbeck 1962 yılında Nobel ödülünü kazanmıştır. 4 sene sonra da New York'ta yaşama veda etmiştir.
 • “İnsan olmak kolay değildir, hele ki ‘insanca’ yaşanabilecek bir toplum düzeni yoksa!”
  -Fareler ve insanlar kitabından alıntı ....
 • Benim de en sevdiğim yazarladandır, duyguyu çok iki aktarır. Bu arada Steinbeck'ın "Bu kitabı yazabilmek için diğer tüm kitaplarımı yazmam gerekiyordu" dediği Cennetin Doğusu kitabı geçtiğimiz aylarda Türkçeye çevirilerek piyasaya çıktı ben de temin ettim ama henüz okuma fırsatım olmadı. En yakın zamanda okuyacağım.
 • Mütevazi bir kişilik. Kendi kendini Eleştiri yağmuruna tutan, Varoluş amacını çözmüş geride köklü bir çınar bırakabilmiş kişilik. Genelde Çoğu okuru onu Fareler ve İnsanlarla tanımış ancak "Cennetin Doğuşunu " Steinbeck , kendisi bile tavsiye ediyor.
 • "Kitaplar bir halta yaramaz. İnsanın birine ihtiyacı vardır, birine yakın olmak ister." İnler gibi devam etti. "Kimsesi yoksa delirir insan. Kim olduğu hiç önemli değildir, yeter ki yanında biri olsun. İnanın bana, insan fazla yalnız kaldı mı, hastalanır." --Fareler ve İnsanlar -- kitabından

Bu konuda 1 sayfada toplam 5 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.