• cicek hastaligina ait en eski bulgular 3000 sene oncesine 5. ramsesin mumyasinda gorulmustur.Avrupada sıklıkla gorulen hastalik avrupalilar yoluyla kizilderililere bulasmistir.Burada toplu ölumler yaşanmistir hatta inka imparatoru Huayna Capac bu hastaliktan 1527 yilinda ölmustur.Avrupada 8. henry yataklara dusmus son anda kurtulmustur.15. luis in babasi ve buyuk annesi bu hastaliktan ölmustur.ABD de is george washington Abraham Lincoln ve Andrew jakson bu hastaliga yakalanmis Andrew in  kardesi ölmustur.Doguda ise hurrem kanuni ciftinin ilk cocuklari şehzade mehmed bu hastaliktan kurtulamamis Asik veysel ise bu hastalik yuzunden kor olmustur.Doguda ölumlerden çok çozumler konusulmus.Ibn el-kassar ibn Zuhr,Ali ibni abbas ve ibni sina gibi hekimler cicege care aramis nitekim asisi bulunmus. ilk kez osmanlida istanbulda denenmis hatta ingiliz buyukelcinin karisi lady montougne cocugunu edirnede asi yaptirmis ve ingilteredeki arkadaslarina bunu anlatmistir.Cicek asisi en son 1977 de somalide be 1978 de bir lavabotuvar kazasinda gorulmus 1980 den sonra bidaha gorulmemistir.Bu virus Dunyada sadece Abd ve Rusyanin elinde bulunmakta biyolojik bi savasa karsi hazirda beklemektedir.Zaten daha once amerikada 11 eylul sonrasi şarbon saldirilari(postacilar yoluyla) yapilmistir 5 kisi ölmus 17 kisi yaralanmiştir
 • @malcolm Öncelikle bu güzel bilgiler için teşekkür eder, çiçek hastalığının Kızılderililere bulaşma aşamasını da ben eklemek isterim.
  Amerikalılar kızılderili soykırımı yaparken, İngilizler oldukça dosthane bir şekilde kızılderililere yaklaşarak "izin verin size yardım edelim" der. Kızılderililer de bu yardımı kabul ederler zaten bithap bir durumda Amerikan zulmü ile uğraşmaktadırlar, evleri yıkılmış, soğuğa terkedilmişlerdir.

  Bu esnada İngilizler kızılderililere erzak ve giyisi yardımları göndermeye başlamışlardır. Soğuklardan korunmaları için de battaniye...
  Tabi ki bu yardım göründüğü kadar iyi niyetli ve saf değildir. İngilizler o battaniyeleri göndermeden önce üzerlerine çiçek hastalığı virüsü bulaştırmıştır. Bunları kabul eden ve üzerlerine örten kızılderililer de bir anda daha önce görmedikleri bir hastalığa kurban gitmiş ve soykırımları hızlanmıştır.
 • suyun icindeki iki balik kavga ediyorsa bilinki ordan 5 dakika once bir ingiliz gecmistir.
  -kizil derili atasozu-

  direk aklima bu soz geldi tesekkur ederiz @insearchofsunrise
 • Asıl ilgimi çeken bu virüsün sadece Rusya ve Abd de olduğudur..Bu gerçekten doğru mu? Virüs onlardaysa aşısı da onlardadır yani istedikleri anda istedikleri topluluğa bu virüsü bulaştıracaklar mı demek bu? Biraz daha ayrıntılı bilgi var mıdır bununla ilgili?

Bu konuda 1 sayfada toplam 4 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.