• Aslında temelde konu enerji yönelimleri. Petrol seneyi 36 dolardan kapatmış. Önümüzdeki yıl dahada düşeceği öngörüylüyor. Amerikadaki kaya gazı üreticilerine savaş açan arabistan, üretimi azaltmayacağını aksine dahada artırıcağını açıkladı. Arz fazlası oluşturan bu durum petrolün borsada fiyatının düşmesine neden oluyor. Arabistan yanlış bilmiyorsam petrol yeryüzüne yakın olduğu için 8 dolara mal ediyor yani fiyattaki düşüşten çok etkilenmiyor. Ama diğer bir üretici rusyada durum biraz daha farklı. Rusyaya maliyeti 20 dolar civarında olan petrolün fiyatında düşüş rusyayı endişelendiriyor haliyle. En önemli ihraç ürünleri silah ve petrol olan rusyanın kâr marjı düşüyor. Başka bir haberde petrol stokcusu amerika, fiyatlar düşerken elindeki stokları eritmeyi planladığı yazıyor.
  Bu arada Türkiye'ninde önemli kayagazı yataklarına sahip olduğu biliniyor artık.
 • Dünya'da petrol ne zaman 40'ın altına düşerse ve 140'ın üzerine çıkarsa savaş çıkmıştır.
  Öte yandan petrole gelecek olursak kimse petrolun bu şekilde düşeceğini tahmin etmiyordu aksine fiyatların artacağı düşünülüyordu. Büyük süpriz oldu.
 • Kaya gazı oldukça büyük bir alternatif oldu petrole. Dünyadaki petrol tüketiminin %33'ünü Amerika'nın tek başına yaptığını ve bunun üzerine de Amerika'nın büyük oranda kaya gazına geçtiğini düşünürsek fiyatların bu kadar düşmesi olağan.
 • amerika, özellikle teksas civarında önemli kaya gazı potansiyeline sahip. fakat her ülke için bu durum söz konusu değil.
  ilk gördüğümde inanamadım ama sözde! çevreciler kaya gazına da karşı. kaya gazı çıkartılırken fay hatlarına zarar veriliyor, yer altı suyunu kirletiyor gibi nedenlerle. komik :)

Bu konuda 1 sayfada toplam 4 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.