Resim Kaynağı: wikipedia
  • Bence Adolf Hitler'in ilk yaptığı hata bu değildi ama diğer hataları tetikleyen ve bir domino etkisi gibi Nazi Almanya'sının sonunu getiren bir hatadır. aslında ilk hata Polonya seferi öncesi kurmaylarının İngiltere ve Fransanın kendisine savaş ilan etmeyeceğini söylemesi ve Hitler'in buna inanmasıydı. ma bu hata onun ingiltere'yi ele geçirememesine ve dolayısıyla Afrika cephesinde yenilgiye ve tüm birlikleri doğu cephesine sürememesine son olarakta Normandie çıkartmasını engelleyemesine sebep olmuştur. Bu hata ne mi peki. Dunkerque Tahliyesi'nde ki başarısız kararları. Fransa Seferi tam gaz devam etmektedir. Fransa artık düşecektir herkes bundan emindir. Ve Fransız ordusu kuşatılmıştır. Fransız ordusunun kurtuluşu yoktur ama bir ordunun kurtulma ihtimali vardır. ama bu şans bir mucizedir ve o da Adlf Hitler'in yanlış kararı ve buna sebep olan Göring in yanlış raporlarıdır. işte o ordu İngiliz Ordusudur. İngiliz ordusu oraya Fransızla yardım için gitmiş ama hiç yardım edemeden kuşatılmıştırlar neredeyse. işte bu neredeyseyi açıklayacağım şimdi. Heinz Guderian İngiliz ordusunun tek kaçabileceği liman olan Dunkerque'e 16 km uzaklıktadır eğer ki Dunkerque ele geçirilecek olursa İngiliz ve biraz Fransız ordusunun birlikleri iki ateş arasında kalacak ve nihai olarak yok olacaktırlar. ama onları bir mucize kurtarır. Göring 'in yanlış raporları ve kendisini kanıtlama isteği. Göring Hitler'e Guderian'ın orayı ele geçirmesine gerek olmadığını hava kuvvetlerinin oradaki düşman ordusunu temizleyebileceğini söyler ve ısrar eder ve Hitler de Göring'e yeşil ışık yakar. Guderian'ın birlikleri 16 km kala oldukları yerdde çakılı kalır çünkü artık o birlikler ona ait değildir. tabi ki de Göring oradaki orduyu imha edemez çünkü ne uçaklar yeterlidir nede tahmin edildiği gibi bir tahliye olru. Bütün İngilizler ellerinde ne kadar tekne varsa yani balıkçı teknesinden yata savaş gemisine kayığa kadar bütün deniz araçlarıyla ora gidip oradan kurtarabilieckeleri kadar bilik kurtarırlar. oradaki ordunun sadece 100de 20si gibi ufak bir rakam imha edilmiştir. Oradan kaçan birlikler İngiltere'ye giderek silahlanır ve Hitler'in Deniz Arslanı operasyonundaki İngiltere'yi ele geçirme planını engeller ve bu da domino etkisi yaratır. Sadece bu kadar da değil. Oradan kaçan Fransızlar Özgür Fransa Örgütünü Kurar ve Vichy Fransa'sına ve Nazilere karşı bağımsızlık savaşı başlatırlar. Vichy Fransa'sı ve Deniz Arslanı Planını önümüzde ki günlerde yazacağım takipte kalın.
  • O andaki hava şartları da oldukça etkilidir bu başarısızlığa.
  • Rusyaya savaş açması çok yanlıştı.İngiltereyi ve fransayı ele geçirebilirdi fakat almanların doğudaki kaynakları almak istemesi çok yanlış oldu.
  • @denizcan güzel noktalara değinmişsin tebrik ederim.

Bu konuda 1 sayfada toplam 4 adet üst yorum vardır.

  1. Yeni Konu Ekleme

    Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

  2. Arama Butonu

    Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.