Sokrates CV

FİLOZOF (M.Ö 470 - M.Ö 399)
Yunan felsefesinin kurucuları arasındadır. Meşhur “Bildiğim tek şey var; o da hiç bir şey bilmediğim.” sözünün sahibidir.

İsim Soyisim : Sokrates
Adresi : Atina bölgesinde
Doğum Tarihi : M.Ö 470
Doğum Yeri : Atina, Yunanistan
Ölüm Tarihi : M.Ö 399
Ölüm Yeri : Atina, Yunanistan
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  İlk Eğitim
  Atina
  Sokrates'in ilk eğitimine dair bilgi Atina bölgesinde aldığıdır.
  Dil Eğitimi
  Atina
  Yunan dilini en iyi şekilde öğrenmek istemiş ve yunan şairlerinin eserlerini bolca okumuştur.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Taş Oyma Ustası
  Atina
  Bir süre geçimini sağlamak için babasından kalan bu mesleği yaptığı bilinmektedir daha sonraları tamamen kendisini felsefeye adamıştır.
  Filozof
  Atina
  Sokrates, kendisinin bir öğretmen olarak anılmasından rahatsızlık duymuştur. Öğretilerini ne yazık ki yazılı şekilde değil sözlü olarak yapmıştır. Bu yüzden Sokrates'in hayatıyla ilgili en doğru bilgiler öğrencilerinden özellikle de Platon'dan alınmıştır. Sokrates sonraki yıllarda genç Atinalıların beynini yıkamakla ve Tanrılara inanmamakla suçlanarak idam cezasına çarptırılmıştır. Kaçma fırsatı varken üç çocuğunu ve eşini geride bırakan Sokrates, öğrencileri ve eşi tarafından bu nedenle yargılanmıştır. Hapishane görevlilerine rüşvet vermeye kadar her şeyin ayarlanmış olmasına rağmen kaçmak istememiştir. Sokrates ölümün kendisi için daha iyi olacağını düşünmüş ve verilmiş zehri içme suretiyle idam ettirilme cezasını kabul etmiştir.
 • GÖRÜŞLERİ
  Görüşün Adı
  Sokratik Method
  Sokrates insanların sorularının cevaplarını kendilerinin bulması gerektiğine inanıyordu. Bu nedenle Sokratik method denilen yöntemini sıklıkla uygulardı. Bu yöntemde karşı tarafa sürekli sorular sorar en sonunda kişiye tezini çürüttürürdü. Sokrates savunmasını kendisi açıklayarak yapmaz karşı tarafa sorular sorarak kendi istediği cevapları vermesini sağlardı. "Çürütme" (elenchos) denilen bu tarz felsefe tarihinin ilk yöntemi olması açısından da oldukça önemlidir.
  Sokrates Paradoksları
  “Bildiğim tek şey var; o da hiç bir şey bilmediğim.”
  Sokratesçi İroni
  Sokrates karşılaştığı herkesle konuşur kimsenin bulunduğu konuma bakmaksızın herkesle sohbet ederdi. Onun için bilgiye sahip olan ve olmayan kişiler vardı ve bilgiye sahip olmayan kişilerin de bunu elde etmesi gerekirdi. Bilgi her şeydi.
 • NİYET MEKTUBU
  "Sorgulanmamış bir hayat, yaşanmaya değmez."
  "Hayret etmek bir filozofun hissidir ve felsefe hayret etmekle başlar."
  "Ne savaşta ne de hukukta bir adamın ölümden kaçmak için her yolu kullanmaması gerekir. Eğer bir adam savaşta silahlarını atar ve peşindekilerin önünde diz çökerse bu şekilde ölümden kaçabilir, herhangi bir şeyi söylemeyi veya yapmayı kabul etmesi halinde de ölümden kaçabilir. Zor olan, dostlarım, ölümden kaçınmak değil haksızlıktan kaçınmaktır; çünkü o (haksızlık) ölümden daha hızlı koşar."
  "Sizden dileyeceğim hâlâ bir şey daha var: Çocuklarım büyüdüklerinde, sizden isteğim şu ki erdemden daha fazla zenginliğe vaya başka bir şeye değer verirlerse onları cezalandırın veya benim sizinle uğraştığım gibi siz de onlarla uğraşın."
 • REFERANSLARI

  Sokrates, stoalıların tarihi boyunca en önde gelen azizi idi.
  Bertrand Russell
 • FOTOĞRAF ALBÜMÜ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.