• Olay özetle ve önemli hatlarıyla şöyledir;
  26 Nisan 1986'da saat 01:23'te Ulrayna'nın Çernobil kentinde iyi kontrol edilmeyen 4 reaktör patlamıştır. Felaketten sadece Ukrayna değil, Rusya, Beyaz Rusya hatta bazı Avrupa ülkeleri de etkilenmiştir.
  Türkiye'de de etkileri olmuştur. Hatta o dönem ülkemizde bir çay krizi baş göstermiştir. Dağılan radyasyon karadenizdeki çaylara erişirse bu uzun vadede halkı kanser riskiyle karşı karşıya bırakır mı tartışmaları olmuş o dönemin bakanları hatta Kenan Evren, biraz radyasyon kemiklere iyidir diyerek yalan yanlış bilgilerle halkı telkin etmeye çalışmışlardır.
  Patlamanın sorumlusu yarısı Rus devletine ait olan Rosatam'dı. Rosatam aklınca deney yapmak istemişti. kazanın gerçekleştiği tarihten 1 gün önce reaktörün gücü yarıya düşürülmüştü. Amaç, reaktörün beklenmedik bir şekilde durması halinde buhar türbinlerinin ne kadar süre boyunca güvenli bir şekilde çalışabileceğini saptamaktı. Fakat güvenlik sistemlerinin bağlantısı kesilmiş ve türbinlere ulaşan buhar da kesilmişti. Bu şekilde hararetlenen dolaşım pompalarının ve reaktörün kontrolü kaybedildi. Reaktörün olağan dışı ısındığını fark eden teknisyenler, denetim çubuklarını, soğutma amacıyla devreye soktularsa da bu büyük kazanın gerçekleşmesini önleyemediler. İlk patlama saat 01:23 sularında; ikinci patlama ise sadece 3 dakika sonra gerçekleşti. Sonrası da bildiğiniz gibi tarihin en büyük delaketlerinden birisi.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.