• Afrika ama sömürmeden. Elmas desen ordan çıkıyor, kahve desen ordan, pamuk desen ordan, meyve desen oradan, kakao desen oradan her verimli şey oradan ama maalesef halk sefalet içerisinde. Oradaki insanlara Avrupalı bir insanın aldığı maaşı versen bile ülkeni zengin edersin bu kadar sömürmek direk zalimlik.
  0 0
 • @insearchofsunrise afrikayı fethedemezsin, afrikaya baktığınız zaman afrikada sadece güney afrikada afrika dışı yerleşim olduğunu görürüz. Bunun sebebi de avrupalıların coğrafi keşifler sırasında keşfetme arzusuyla afrikaya da girmeleri, hatta ilk başlarda oldukça heveslilerdi çok ilkel ve çok zengin bir kıta. hızlı ilerleyişlerini tek birşey durdurdu: hastalık. yerel halkın bağışıklığı varken eski dünyadan gelenler bu virüslere yenik düştüler ve sonrasında afrikanın fethedilemeyeceğini anlayarak sömürme yolunu seçtiler. Yani afrika zaten fethedilemezdi şu an türkiyedeki popülasyonu sierra leoneye koy 75 milyondan 2-3 milyon kalır :)
  0 0
 • Ben de aynı şeyden bahsediyorum zaten aslında. Feth edince oraya yerleşmeye gerek yok yerel halk kalıp yaşantılarına devam edebilir. Aynı Osmanlı'nın balkanları fethi gibi. Feth etmiş olmak orada yaşayacağımız anlamına gelmiyor, ülke şemsiye altında oradaki insanların da aynı haklara sahip olması anlamına geliyor.
  0 0
 • osmanlı balkanları fethetmiş ama iskan politikasıyla oraya yerleştirmiş insanları. İnsanları zaptetmek için kendi kültürünü oraya götürmek gerekiyor. mesela fransızlar sömürdükleri tunus suriye cezayire bile kültürlerini götürmüşlerdir, fethetmek o ülkeyi kendi benliğine almak demek kendi benliğine almak için de tam hakimiyet kurmak gerekiyor. aynı haklar konusuna katılıyorum ama fethetmeyi biz hep tarihteki gibi düşünüyoruz. fethetmek artık günümüzde geçerli bir kavram rdeğil. yakın geçmişte fethedilen bir yer hatırlamıyorum. Rusyanın Kırımı fethi var ki o da halkın kendi katılımı olarak gerçekleşti. fetih artık oldu yeni devirde ülke başka bir ülkeye girse bile toprağını kendine katmıyo başına bi kukla koyuyo. Irak işgalinde ABD'nin 52. eyaleti olsaydı ırak halk buna 10x tepki gösterirdi işgale gösterdiği x tepkinin boyutu düşünülünce fetih günümüzde hayal...
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.