• Birçok italyan özellikle sosyalistler savaşta yer almak istemiyordu,milliyetçiler ise savaşa katılmak istiyordu.Sosyalistlerde yer alan genç Mussolini ‘’Bu büyük dramada izleyici mi olmak istersiniz yoksa savaşın içindeki savaşçılar mı ? diye görüşünü belli ediyordu.Bunun sonucu olarak Sosyalistlerden ihraç edildi Mussolini.Bu sıralarda ise Fransa batı cephesinde Almanlar ile başı dertteydi.Fransa’nın yükünü hafifletmek için İtalya ile yapılan gizli antlaşmardan sonra Londra Antlaşması (Nisan 1915) ile İngiltere İtalya’ya 50 milyon pound yardımda bulundu ve İtalya’nın Dalmaçya kıyıları,İstria Bölgesini elde etmesine onay verildi.

  Başbakan Antonio Salandra antlaşmayı imzalamasına rağmen İtalya Temsilciler meclisi bu tasarıyı reddetti ve Salandra’nın çekilmesini istedi.Kral Victor Emanuel bunun üzerine tasarıyı kendisi kabul etti ve İtalya savaşa dahil oldu.

  Savaşın İtalyanlara Bedeli :

  1.Dünya Savaşı İtalyanlar için tam bir felaket oldu.2 yıl süren çabalara rağmen İtalyanlar Avusturya-Macaristan İmparatorluğuna karşı somut bir başarı elde edemedi.Ekim 1917’de Alman destekli Avusturyalılar Caporetto’da büyük bir başarı elde etti.İtalyan ordusu 300.000 kişi kaybetti,daha sonra İtalyanlar Vittorio Veneto’da 1918’de zafere ulaştı.Fakat zaferin bedeli ağırdı.Yaklaşık 0.6 milyon italyan savaşta ölmüş,0.6 milyon ise yaralanmıştı,0.25 milyonu ise kötü şekilde sakatlanmıştı.İngilizlerden gelen finansal yardım bu bedelin sadece çok küçük bir kısmını karşılıyordu.Sonuç olarak enflasyon yükseldi,ciddi bir işsizlik problemi ortaya çıktı savaştan sonra.
  St.German Antlaşması (1919) ile Londra Antlaşmasında vaadedilen Dalmaçya kıyıları İtalyanlara verilmedi.Milliyetçiler hükümetin bu duruma kayıtsız kalmasını şiddetle eleştirdi ve 2.Dünya savaşı öncesinde milliyetçilerin ön plana geçmesini sağladı..

  SONUÇ olarak toplum tarafından istenmeyen bir savaşa giren İtalya,hem ekonomik olarak çökmüş hem de vaadedilen toprakların verilmemesi ile zaferle ayrılan itilaf devletleri arasında aradığını bulamamıştır.
  Nitekim 1922'nin Ekim ayında Mussolini önderliğindeki faşistler toplam 26.000 kişi ile beraber Napoli'den Roma'ya yürüme kararı aldılar. Savaş sonunda istediğini elde edemediği için hayal kırıklığına uğramış olan İtalyan halkının durumunu Mussolini'nin düzeltebileceğini anlayan Kral III. Vittorio Emanuele, toplumsal krizi şiddetsiz bir yolla çözmek için 31 Ekim 1922 tarihinde Mussolini'yi başbakan olarak atadı.Tam da bu sıralarda İtalyanlar'ın Güney Anadolu'daki askerlerini tek kurşun atmadan ve dahası yardımlarda bulunarak ülkemizi terketmesi bi rastlantı mı acaba?
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.