• Öncelikle şunu belirtmek lazım, olay gerçekten çok kritik.

  Rusya'nın sürekli IŞİD'i bombalıyorduk demesinin ardında zaten o bölgede aslında Türkmenleri bombaladıkları gerçeği var. Zaten düşen pilotları da Türkmenlerin ele geçirmesi bu gerçeği doğruluyor. Ama Türkiye bir uçak vurmakla Türkmenleri koruyamayacağını bilen bir ülke.
  Sınır ihlali konusuna gelince Rus uçakları daha önce de sınırı ihlal etmişti, egede Yunanlılar da birçok kez sınırı ihlal ediyor ama uçak düşürülmesi büyük bir olay. Adeta bir güç gösterisi. Rusya bile 6 km yükseklikteki bir uçak havadan vurulmuş olamaz dedi ve karadan vurulduğunu zannetti.
  Ben tam olarak Rusya'ya karşı bir güç gösterisi yapıldığı kanaatindeyim. 6 km yükseklikteki bir uçağı F-16 ile vurmak çok büyük olay. Bu aslında Türkiye'nin askeri açıdan boş olmadığını tüm dünyaya gösteren bir olay. Ki nitekim Türkiye 2015 sıralamasına göre Dünya'nın en güçlü 10. ordusu seçildi. Küba Füze Krizinden beri ABD'nin ortadoğudaki konumundan dolayı Türkiye'yi bir silah ve donanım üssü olarak beslediğini zaten biliyoruz.

  Olay bölgede Rusya'nın imajını sarsmak ve Rus hakimiyetini azaltmaktan ibaret. Şimdi eğer bu olay üzerine Türkiye koalisyon güçleriyle birlikte aktif bombardımana katılırsa veya koalisyon güçleri Rusya'dan daha aktif bir bombardıman rolü izlerse o zaman benim tezim doğrulanmış olur. Yani o zaman bu yapılanın Rusya'nın medyatik imajının sarsılması amacını taşıdığını ve Suriye ve Irak coğrafyasındaki çıkar savaşının koalisyon tarafına döndüğünü anlamış oluruz.

  Ki tarih boyunca ABD hep savaşların son anında dahil olup pastanın büyük payını kapmıştır. Bu sefer de farklı birşey yapmıyor.
  0 0
 • Çok teşekkürler ellerinize sağlık üstad. Abd kimseyi şaşırtmadı zaten yaptığı açıklamalar ile.
  0 0
 • Katıldığım bir yaklaşım
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.