• Tarih neden okumalıyız ,niye okuruz ?

  Tarih geçmişteki başarılarımızı yadetmek ,onlarla övünmek için mi okuruz ? Sosyal medyada paylaşılan 3-5 resimle kendimizi tatmin etmek için mi okuruz ?Ya da lisede okuduğumuz tarihi , bir dergiden ,gazeteden ,kitaptan okuduğumuz bir kaynakla farklı bir bakış açısıyla gördüğümüz anda beynimizde oluşan bir fırtına için mi okuruz ? Şu an ülkemizde resmi tarih diye lisede okunan tekdüze ,sıradan bir tarih ile osmanlıcılık akımıyla siyaseten palazlanan bir neslin cumhuriyet tarihine düşmanlıklarıyla yazdıkları yazılardan mı ibaret ? Ya da tarihi anlamak sadece bu iki kaynaktan mı ibaret ?

  Aslında hepsine kocaman bir hayır , tarih geçmişimizi anlamak,medeniyetlerin geçmişini ,kalkınmasını anlamamızı,örnek almamızı anlatan bir dünya tarihidir.Dünya tarihini okumadan ,medeniyetlerin bilim,teknoloji ,sosyolojik anlamdaki gelişmelerini görmezden gelerek, yerel tarihimizi öğrenerek bunlarla övünerek anlatılan bir tarih koskoca bir hiçtir..Tarihi ekonomi üzerinden ve çıkarlar üzerinden anlatmayan sadece savaşlar ve zaferler üzerinden anlatan bir tarihin bize katacağı boş kibirden başka birşey değildir..

  Tarihi anlamak için mesela National Geographic İnsanoğlu belgeseli , Andrew Marr' ın History of the World ( Dünyanın Tarihi ) izlenmeli , veyahut Batı Dünyaya neden hükmediyor - İan Morris okunmalı bence..Sizce ?
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.