• Rusya'nın yüz akıdır. Öncelikle şunu kabul etmek gerekirdi ki Tolstoy, Dostoyevski olmasaydı Rusya hakkında aklımızda kalacak tek şey kadınları olurdu. Bu nedenle tüm Dünya'ya Rusların da bir edebiyatı olduğunu ve hatta bunun çok ileri seviyede olduğunu belirten kimselerden birisidir.
  Kendisine gelecek olacak;
  Sarhoş bir babanın ve hasta bir annenin oğludur. İkisi de belirli bir zaman sonra ölünce öksüz bir hayat yaşamıştır. Mühendislik okumuş ama edebiyata merak sarmıştır. 1846'da ilk kitabını yayımlayan Dostoyevki bir ara politikaya da yönelmiş bu da devlet aleyhine propaganda yapmaktan dolayı on ay hapis yatmasıyla sonuçlanmıştır. On ay hapisin ardından kurşuna dizilmek üzere olan Dostoyevski son anda diğer arkadaşlarıyla birlikte affedilmiştir. (Kaderin tam bir oyunu)
  Affedilmesinin karşılığı olarak verilen 4 yıllık cezaları da çeken Dostoyevski St. Petersburg'a dönüp yazmaya başladı. Bu sırada evlendi de.
  Kumara düşkünlüğü tam bir illetti, kumarbaz adlı romanında zaten farkedersiniz.
  Petersburg döneminde yazdıklarıyla bir anda dev bir isim oldu, şanı yürüyordu. 1881'de öldü ama tabutunun arkasından da 30 bin kişi yürüdü.
  En bilinen eserleri şunlardır: Ezilenler (1861), Ölüler Evinden Anılar (1862), Yeraltından Notlar (1864), Suç ve Ceza (1866), Kumarbaz (1866), Budala (1868), Ebedi Koca (1870, Ecinniler (1872), Delikanlı (1875), Bir Yazarın Günlüğü (1876) ve Karamazov Kardeşler (1879)
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.