• Muhtar Cem Karaca ismiyle 5 Nisan 1945'te dünyaya gelmiştir. Türkiye'de sol hareketin sembolü olmuş kişidir.
  Anadolu rock türündeki müziğin kurucularındandır. Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar ve Dervişan gibi müzik gruplarında görev almıştır.
  Mart 1980'de Sıkıyönetim Mahkemesi'nde Karaca'nın "1 Mayıs" plağı "komünizm progandası" nedeni ile yargılanmaya başladı. Bu nedenle 1979'da Almanya'ya gitmiş olan Karaca babasının vefatına bile katılamadı.
  12 Eylül darbesinden sonra vatana geri çağırılan Cem Karaca'ya 1981'e kadar süre tanındı. Fakat o sürelerde Bonn'da yaşayan Karaca, Türkiye'ye dönmek için ek süre istedi. Bu talebi olumlu karşılanan Cem Karaca'ya 15 Temmuz 1982'e kadar ek süre verildi.
  Ülkesine dönememeye karar veren Cem Karaca, Türkiye'ye dönmeyeceğini belirtince ve süresi dolunca 6 Ocak 1983'te Yılmaz Güney'le aynı gün Türk vatandaşlığından çıkartıldı.
  Cem Karaca yoğun gurbet hasreti çekiyor bu hasreti Almanya'da çıkardığı bestelerde de farkediliyordu. 1985 yılında Münih'e gelen Turgut Özal ile görüşen Karaca tekrardan ülkesine dönmek istediğini bildirdi ve Özal, Cem Karaca için yasal işlemlerin başlatılmasını talep etti. Vatandaşlıktan çıkarılmasına sebep olan davadan beraat etti ve 29 Haziran 1987'de Türkiye'ye döndü.
  Bu andan sonra yavaş yavaş TRT yasağı kalktı, albümleri en çok satan albümler arasına girdi. Birçok başarılı çalışmalara imza atan Cem Karaca artık ülkede ikonik bir hale gelmişti. Yıllarca çalışmalarını sürdür. 8 Şubat 2004 sabahı geçirdiği kalp krizi nedeniyle
  hayata veda etti, Karacaahmet'te babasıyla aynı mezara gömüldü.
  0 0
 • En sevdigim parcası "çok yorgunum beni bekleme kaptan" O da ahmet kaya gibi yurege dokunuyor :( @insearchofsunrise
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.