tahiremre
tarih sevdalısı
En Beğenilen Yazar Sırası
:
67
Toplam Başlık Sayısı
:
1
Toplam Puanı
:
7
Toplam Giri Sayısı
:
4
Bu Ayki Puanı
:
7
En Aktif Yazar Sırası
:
65
 • 1967 Arap-İsrail Savaşı (6 Gün Savaşı)

  http://www.okursan.net/ortadoguda-6-gun-savasi-arap-devletleri-israil/)israil istihbaratı saldırı zamanı mısırlı generallerin işe gelirken trafikte geçirdiği saati bile hesaplamışlardır. hava saldırısı Kıbrısın güneyinden başlayıp denizin hemen üstünde giden uçaklar sayesinde radara yakalanmamışlar. mısır hava kuvvetlerinin %90ı yok edildi bu ülke savunmasının resmen felce uğraması demekti. bazı mısırlı generaller bu saldırıyı o kadar beklemiyordu ki ilk anda askeri darbe zannettiler
  0 0
 • erwin rommel

  başka bir not; ölümü tamamıyla hitler isteği doğrultusunda olmuştur. filme konu olan walkrie operasyonunda kendisine alman genelkurmay başkanlığı görevi teklif edilmiş ama reddetmiştir. bu operasyonu öğrendiği halde hitlere bahsetmeyişi sonunu getirmiştir. bir şekilde ortadan kaldırılıp halk tarafından çok sevildiği için gösterişli bir cenaze töreni yapılmıştır.
  0 0
 • kitap tavsiyesi olan?

  tom clancy den kızıl fırtına 3. dünya savaşını 1990 lar döneminde betimlemiş harika bir savaş romanı 3 defa okudum kitaplığımın başköşesinde eski bir kitap olduğu sahaflar dan temin edebilirsin
  0 0
 • erwin rommel

  İkinci Dünya Savaşı' nda Nazi Generali olarak çöl tilkisi lakabıyla anılan dost ve düşman pek çok siyasetçi ve komutanın takdirini kazanan, askeri taktiksel açıdan bir deha Sayılan Erwin Rommel, Nazi Almanya'sı adına İkinci Dünya savaşında özellikle, Kuzey Afrika çöllerinde elde ettiği başarılar ile adından söz ettirmiştir.
  Erwin Rommel 1891'de Almanya'nın Sturgat şehrinde dünyaya gelmiştir. Öğretmen Bir babanın oğludur. Erwin Rommel Birinci Dünya Savaşı'nda Alman ordusunda teğmen olarak çeşitli cephelerde savaşmış, savaşın ardından Sivil hayata geçmeyi tercih etse de ailesinin orduda kalmasını istemesi sebebiyle Alman ordusunda görevini sürdürmüştür.
  Rommel , Almanya'da savaş akademilerinde eğiticiliğe başlamış ve 1937'de yazdı İnfanterie greift an (piyade hücumu) adlı kitap idi İsmini duyurmuştur.
  Bu kitap sayesinde Hitler'in kulağına gelen Rommel, Hitler tarafından kendi özel koruma Birliği'nin (issah führer begleit bataillon)başına getirilmiştir.
  Hitlerin en yakın adamlarından biri olan Rommel, kısa zamanda taktiksel ve askeri dehası sayesinde Ordu içerisindeki basamakları yükseltmeye başlamıştır.

  Rommel ve Blitzkrieg

  Adolf Hitler, İkinci Dünya Savaşı'na Polonya işgali de başlamış ve hemen ardından çok istediği Fransa'yı işgali hazırlanıyordu. Yakın Koruma Birliği'nin komutanı Erwin Rommel, Hitler'den bir panzer Tümenine komutanlık yapmayı istedi.
  7. panzer Tümeni komutan olarak atanan Erwin Rommel, bu tümenin savaş içerisindeki başarılarının ardından hayalet tümen (gespenster division)olarak adlandırılmasının sağlamıştır. Aslında Yıldırım savaşının iki basit tekniği vardı, hızlı ve şaşırtıcı olmak. Rommel ikisini de çok iyi yapıyordu. Alman ordusu, Rommel ve hayalet tümen Manş denizine ulaştıktan günler sonra Fransa kıyılarına gelebilmişti.

  Nazilerin Savaş doktrini olan Blitzkrieg Yani yıldırım Savaşı taktiğini en iyi uygulayan ve bu taktiği öncüsü olan Rommel, Yıldırım taktiği adı verilen savaş taktiği ile zırhlı motorize Birlikler, tanklar ve panzerlerle önce düşmanın üzerine hızlıca giderek onları paniğe sokmuş ve ardından onları çevreleyerek etkisiz hale getirmiştir. Yıldırım taktiği Blitzkrieg Polonya ve özellikle Fransa işgalinde, Nazilere oldukça büyük avantaj sağlasa da, zaman içerisinde ihmal Yollarında yaşanan sıkıntılar ve düşmanın farklı savaş teknikleri geliştirmesi sebebiyle işe yaramamıştır.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.