• II. Dünya savaşının bittiği yıl doğan Boba Marley Birçok Türk vatandaşının GORA filmindeki Bob Marley Faruk karakterinden sonra kim olduğunu araştırıp öğrendiği kişidir.
  Öte yandan dünya müziğinin en önemli isimlerinden birisidir. 130'un üzerinde plağı vardır ve tam bir müzik efsanesidir.
  Reggea müziğinin kralı hattı efsanesidir. Bu müzik tarzının Jamaika dışına çıkıp dünyaca tanınmasını sağlamıştır. Şarkılarının sözlerinde hep bir sosyal mesaj vermiştir, bu nedenle hepsi bir felsefik yazı dizisi niteliğindedir.
  Çok az kişinin bilgili bir Etiyopya dini olan Rastafarianizm dinine mensuptur. Saçını "Rasta" yapmasının sebebi de bu dine mensup olmasıdır. Fakat garip bir şekilde rasta yakın çağda muazzam bir şekilde meşhur olmuştur.
  1977'de futbol oynarken parmayı yaralanmış daha sonra ise bu deneden dolayı deri kanseri olmuştur. Fakat o parmağının kesilmesini istememiştir çünkü dini inancına göre mezara tam bir bedenle girmesi gerekmektedir. 1981'de durumu iyice ağırlaşan Bob Marley Almanya'dan Jamaika'ya dönerken Miami, ABD'ye acil iniş yapmış ve hastaneye kaldırılmıştır, müziğin efsanesi orada hayatını kaybetmiştir. Ölmeden önce oğluna söylediği söz sözlerinden birisi "Para herşeyi satın alamaz" olmuştur.
 • no woman no cry sözü senelerce kadın yok ağlamak yok diye Türkçeleştirilmiştir. Halimizi siz düşünün....

Bu konuda 1 sayfada toplam 2 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.