• Nazilerin "Nihai Çözüm" olarak öngördükleri Yahudi Soykırımı sürecinde Türkiye'de Yahudiler'de de tedirginlik baş göstermişti. Sinegoklarda kendi aralarında telkinler veren Türk Yahudileri Adolf Hitler'in olası bir bahaneyle Türkiye'yi işgal edip burada Toplama kampı kurabileceği ihtimali üzerinde duruyorlardı. İşte tam o sırada Türkiye bir denge politikası izleme yoluna gitti ve Almanya'ya ziyaretlere başladı. Reinhard Heydrich, (Heinrich Himmler'e bağlı olan ve Yahudi soykırımı sürecinden sorumlu kişi) Avrupa'da 11 milyon Yahudi olduğunu belirledi ve bunların bir kısmı da Türkiye'deydi. Bu da Türkiye'deki Yahudiler arasında korku salmaya başlamıştı. "Ya buraya da gelirlerse"
  Reinhard Türkiye'de de kurulacak Nazi kampları üzerine çalışmalar yapmaya başladı. Eğer Naziler Türkiye'yi işgal ederse buradaki http://55.000 yahudi Türkiye'de inşa edilecek toplama kamplarında imha edilecekti. Toplama kampları Sütlüce’de, Hasköy’ün kuzeyinde imrahor ve Karaağaç yollarının kesiştiği noktanın doğusunda kalan geniş bir arazide inşa edilecekti.
  Ne varki bu proje gerçekleşmedi çünkü 1942 yılında Wannsee Protokolünde Reinhard rakamları açıklarken Hitler, Barbarossa Harekatına başlamıştı bile Artık yapılacak çok daha önemli işler vardır.
  (bkz:barbarossa harekatı)
 • Vay be daha önce duymadığım bir konuydu.

Bu konuda 1 sayfada toplam 2 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.