• isim vermeyim tartışmaya sebep olmasın ama herkesin tanıdığı dini bir kişilik şunu demekte '' denildiği gibi milyon seneler falan yalan hz ademden bu zaman en fazla 6000 sene geçmiştir''
 • 2 milyon yıl önce olduğu düşünülmektedir.
 • Peygamberimiz “Ben insanlığın ikindi vaktinde geldim.” buyuruyor. Diğer bir hadisinde ise “Benim ümmetimin ömrü 1500 seneyi pek geçmeyecek.” buyurmuş. Günün dörtte ya da beşte biri olan ikindiden akşama kadar ki vakti 1500 yıl kabul ettiğimizde, insanlığın ömrünün 6000 - 7500 yıl arasında olduğu ortaya çıkar. Diğer bir meşhur hadis rivayetinde ise bu açıkça ortaya konmuştur: “Adem’den kıyamete kadar insanlığın ömrü yedi bin senedir.” Görüldüğü gibi bu iki hadis birbirini doğrulamakta ve tamamlamaktadır. (bk. Kenzu’l-Ummal, h. no: 16459; Tezkiretu’l-Mevduat, I/223.; Sahavî, el-Makasıdu’l-hasene (Deylemi’den naklen), I/693, h. no : 1243; Munavî Feyzu’l-Kadir, III/547; h. no : 4278 (Deylemi’den naklen)
 • biz ilk insanı hz adem olarak biliyoruz siz bi önceki yorumu okudunuzmu bunu yazarken . ben inancım gereği böyle kabulleniyorum tartışma oluşturmak için yazmadım ama bi önceki yorumu okuyup tekrar değerlendirirmisiniz
 • Bir kere kesinlikle 6000-7000 yıl değil. Bunu, Allah'ın bizzat yarattığı ilme dayanarak söyleyebiliriz. 6000-7000 yıl muhabbeti, aslen islami kaynaklarda bile geçmeyen bir şeydir. Tamamıyla, İncil'deki olayların ve kişilerin yaşam sürelerini toplamış bir pederin çıkarımıdır. Ayrıca, Allahtan başka gaybı kimse bilemez ayeti ile dolup taşarken Kur'an, bu kitabın peygamberinin, kendi ümmetinin yaşam süresini söyleyebileceğini düşünüyor musunuz gerçekten?
 • ben bu kesinlikle böyledir demedim ayrıca sayfadan aldığım bilgide hadisin kaynağı veriliyor . gaybı bilme meselesine gelince ALLAH'ın bildirdiği kadar bildirdiği kulu bilebilir diye düşünüyorum bakın altını çizerek söylüyorum ALLAH'ın bildirdiği kadar . peygamber efendimizinn istanbulun fethini müjdelemesi , hareti ALİ nin şehadetini haber vermesi gibi vs vs örnek çok buna ne diyeceksiniz ? sonuçta hadis ortada sahih olmasa bile dikkate almak zorundasınız. kaldı ki benim okuduğum veya dinlediğim kaynaklarda 6000-7000 geçiyor .
 • mesela bir örnek de ibnül arabi hazretlerinin osmanlı adını vererek osmanlı devletinin kurulacağını müjdelemesi buna örnek değilmidir halbuki ibnül arabi hazretleri terki diyar ettiğinde osmanlının adı bile yoktu . ayrıca Sin, Şın'a girdiğinde Muhyiddin'in kabri meydana çıkar" sözünde ki kerametin yavuz sultan selim hanın mısırı feth ettiğinde tezahür etmesi buna apaçık bir örnek değilmidir ? bunlar keramettir islamiyette de keramet haktır. evliyaların kerametleri peygamberlerin mucizeleri vardır . gaybı bilmek olarak değilde bu lafı peygamberimizin mucizesi olarak kabul ettiğinizde bahsettiğiniz gaybı bilme olayına ters düşmediğini görürsünüz zaten diyerek nacizane fikrimi beyan ederim .
 • ilk insandan bu güne kadar ne geçti ? Bu soruyu yanıtını verebilmek için Tarih bakış açısı ile ilk insan dünya'da ne zaman bulunmuştur bunu sorgulamamız gerekir. İlk önce tarih bakış açısını anlamamız gerekir ; tarih olayların olduğu dönemi göz alarak elindeki bilgiler ile değerlendirerek bize nesnel bir şekilde sunmaya çalışır. Arkeoloji tarihin yardım aldığı bir bilim dalıdır. Şu an dünya üzerinde bulunmuş en yaşlı insan atası sayılabilecek bulgular Etiyopya'da bulunmuş ve ABD bilim adamlarına göre 3,8 milyon yıl ile 3,5 milyon yıl öncesine ait fosiller vardır. Tarih bakış açısına göre alabileceğimiz başlangıç noktası burası mıdır ? Belkide! Birde şöyle düşünelim ilk uygarlık olarak adlandıra bileceğimiz bulgular M.Ö 9. 600 yıl öncesine ait Göbeklitepe dedikleri şuan ki Türkiye Şanlıurfa il merkezine 15 km uzaklıkta olan Alman prof. tarafından yönetilen arkeoloji araştırmalarında bulunmuştur. Bu uygarlık gerçekten maymun kalıntısı veyahut karıştırılabilecek bir şey değildir. Çünkü kendi dinlerini desenledikleri taşlardan tutun, bu desenlerden çıkarılan anlamlarda kurban vermeye veyahut cinsel acıdan farklı düşüncelere yer açabilecek çok önemli bulgular vardır. Diyelim ki başlangıç noktamız M.Ö 9. 600 Erkaya adlı kullanıcı dini veyahut başka belgeleri sorgulamak istiyor isen bu tarz "Arkeoloji,jeoloji,Astronomi vb." bilim dallarından yararlanmanı şiddet ile tavsiye ediyorum. Bu yorumumda başlangıç noktalarını dile getirdim günümüze kadar ne kadar değiştiğini sizin yorumlarınıza bakarak öğreneceğim.
 • Sen kendi fikrinden bahsetmişsin ortaya atılan ama doğruluğu kanıtlayamayan bulgulardan bahsetmişsin . ben karbon testinede asla inanmıyorum kesinlikle ve kesinlikle ilk insanın yaklaşık 4 milyon yıl önce yaşamış olmasını falan gerçekçi kabul etmiyorum . ben gayet kaynaklı hadislerden bahsettim dinden yola çıkarak bi araştırma çabası sarfettim ve doğru bi kaynak olduğunu düşünüyorum din merkezli araştırmaların .
 • bilim adamları iki yada 3 milyon yıl öncesine ait bir mezar buldu ve içindeki iskeletlerin hz. Havva ve hz. Adem e ait olduklarını söylemişler ne kadar doğrudur bilemem ama yinede bizlerin maymundan geldiğimizi söyleyen bazı ahmakların akisne bizler gibi düşünen bilim adamlarının olması sevindirici :)

Bu konuda 2 sayfada toplam 14 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.