• Şimdi alimin gıdası tabi ki kitaptır. Ancak bu başlıkta mecaz yok ciddi anlamda bu heriflerin ne yeyip ne içtiğini nasıl yaşadığını sağda solda bulduğum kaynaklardan paylaşacağım. Bu işi cidden önemsiyorum sizede önemsemenizi öneririm.

  Beslenme

  Pisagor açlığını haşhaş tohumu, susam, özsuyu çıkıncaya kadar çok iyi yıkanmış adasoğanı kabuğu, nergis çiceği ve tıbbi hatmi cicegi(mashmalow) arpa ve bezelyeden kucuk parcalar alip toz haline getirip ve hymettian balı ile yoğurup macun haline getiriyordu.

  Susuzlugunu salatalik tohumu, cekirdegi cikarilmis yagli kuru uzum, kisnis otu, hatmi cicegi ve semizotu tohumu, feslegen ve reyhan tohuku, kazinip eritilmis peynir, et ve kaymaktan hazirlayip bir tur yabani bal ile karistiriyordu.

  kahvaltisi; bal, sirke ve gomeç balı
  aksam yemeği; arpa ekmegi, çig ve pişmiş baklagiller.

  Kaynak: Nüzhet-ül Ervah / Şemseddin eş Şehrezüri
 • BESLENME

  İdris(a.s) ülkesinde deve, bakla ve soğanı zeka gerilettiği için yasaklamıştı.

  Kaynak: Nüzhet-ül Ervah

  *Araplar devenin zeka gerilettiğini şuan kanıtlar nitelikte ve ben şark insanıyım bizde genelde soğan yenir pek zeki adamda çıkmaz. Baklanın zeka gerilettigi zaten sır değil.
 • EĞITIM

  Sokrates bir gun hocası Timaios'a neden senden duyduğum hikmet kabilinden olan şeyleri yazmama izin vermiyorsun diye sordu?
  Timaios şu şekilde cevap verdi; Ölü hayvan derilerine bu güveninde ne? Canlı zihinlerden bu kaçışında ne oluyor? Düşün ki yolda karşına çıkan kimse sana sana ilmin şerefini sorsa, böyle bir durumda eve dönüp kitaplara bakmayı mı önereceksin?

  Bu yuzden Sokrates hic bir yazili eser birakmadı öğrencilerinin yazdiklarinida kendisi yazdirtmamisti.

  Buna benzer olarak yazının keşfiyle ilgili Mısır da bulunan bir papirus kağıdında şu yazmaktaydı; "Yazı icad oldu güle güle hafıza".

  Yine romalılar döneminde Ağaç Adamların yazı kullanmadan sadece hafızayı kullanarak eğitim aldığı bilinir. Ne yazık ki bize okullarda ezberlemek için yazmak gerektiği öğretildi.
 • Cinsellik

  Sokrates doneminde bilgelere evlenme zorunlulugu oldugundan nasıl bir kadinla evlenmek istersin diye sormuşlar? Sokrates şöyle cevaplamış; Evlenmek istemiyorum ama illede olucaksa çirkin, kotu huylu ve ahmak bir kadin bulun. Neden guzel ve iyi huylu bi kadin istemedigi soruldugunda? şunu söylemiş; "Öncelikle onunla birlesmeyi nefsimin arzulamamasi icin sonra nefsimi tahammul konusunda egitebilmem icin".
  Çok keyifli birsey oldugu halde iliskiden neden hoslanmiyorsun denildiginde şöyle cevap verdi;
  4 sebepten 1.si gizlilikleri cekip actigi icin oysa akilli insan bunu istemez . 2. si  pislikleri yaydigi icin oysa akilli insanin nefsi bunu reddeder. 3. su gucleri zayif dusurdugu icin ki akilli insan gucunu berheva etmez. 4. yerine ölume helef bir evlat birakir ki bu evlat yaşarsa onunla imtihan olunur, ölurse üzülur. Oysa akilli insan kendini bir seye rehin vermez.

  Başka bir hadise ise şu şekilde; Sokrates çapkın bir ogrencisine "Ey oglum kadinlara gerek duyuyorsan bari onlarla gorusmen hayvan eti yer gibi olsun. Bunu ancak zaruret halinde yersin; ondan ölmeni engelleyecek kadar alır gerisini birakirsin. Bir kimse ondan ihtiyacindan fazla alirsa bu onu zehirler ve öldurur." demiştir.

  Kaynak: Nüzhet'ül Ervah
 • Nikola Tesla bir makalesinde ABD'de içki yasağından şu şekilde bahseder; "Alkolü zararlı olduğu gerekçesiyle yasakladılar. Halbuki kahveye kimsenin birşey dediği yok. Ben bir dönem Viyana'da yaşadığımdan merak edip ölümleri araştırdım. Kalp krizi geçirenlerin %74'ü kahve yüzünden ölmüştü. Bunda tabi ki Viyana'nın kahve aşkının da suçu var ancak yinede kahvenin ne derece tehlikeli olduğu ortada. Üstelik kahvenin zekayı açtığın söylerler, bir defa içtiğinde bu doğru olabilir ancak sürekli içmek aptallaştırır. Çay ve yeşilçay da buna benzer sorunlar yaratır."

  *Söz tam olarak bu şekilde olmayabilir hatirladigim kadariyla aktardim. Kahve meselesini şu şekilde düsünebilirsiniz, atınıza bir veya iki kırbaç vurduğunuzda hızlanırsınız ancak hayvanı sürekli kırbaçlarsanız perişan olur. Kahve, çay ve yeşilçay da aynı etkiyi yaratır.
 • Uyku

  İlber ortaylı tarihin arka odasında günde 5 saat uyunması gerektigini 30 dakika da siesta yapılması gerektiğini savunmuştu. Murat Bardakçı ise bunu 3-4 saate kadar çekti.

  Yine Tesla makalesinde Edison'un yanındayken işe sabah 10 da başlayıp gece 2 ye kadar çalıstığını yazmıştı. Çalısma saati bu kadarsa uyuyup uyumadığı bile meçhul :)
 • Diğerlerine göre çök sönük kalsasa hafızasında çokça beyit olduğu gerekçesiyle Hayati İnaç'ı da yazıcam.
  Bu zat
  kereviz
  kuru uzum yermiş
  Telefon no adres vs. luzumsuz bilgi ezberlemezmiş ve
  el ala suresini ezberlemiş zira alimler öyle söyler imiş.

Bu konuda 1 sayfada toplam 7 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.