• Normal sartlar altinda darbeye karsi nobetler bugun buyuk mitingle son bulacakti ancak Recep Tayyip Erdogan meydanlarin carsamba gunune kadar bosaltilmamasini istedi ki bu yeni bir kararla karsilacagimizin sinyali.
  Malum Sali gunu Tayyip Erdogan ve Putin bir gorusme yapacak ve o gorusmeden muhtemelen hepimizi ilgilendirecek bir karar cikacak. Peki bu karar ne olabilir?

  Bundan 3-4 sene once AB'ye ek seçenek olarak Şangay İşbirligi Orgutune Tayyip Erdogan tarafindan katilim konusu gundeme getirilmisti ancak fazla konusulmadan tekrar rafa kaldirildi. Fakat bu kez iş ciddi AB idam cezasiyla ilgili asla izin vermeyiz diyerek ruzgar yapip dururken. Tayyip Erdoganda bunu iplemedigimizi ve darbenin arkasinda batili devletlerin oldugunu  defalarca tekrarladi ki bu AB'yle isimizin tamamen bittigi kanitlar. Bu ŞİÖ'nun isteklerinden biri olmakla beraber yeterli degildir

  Ilk adi Şangay Beşlisi(Kazakistan, Kirgizistan, Tacikistan,Rusya ve Çin)olan oluşumun daha sonra aralarina Ozbekistan'in da katilimiyla 6 ulke olup adini da Şangay Isbirligi Orgutu olarak degistirmesiyle ortaya cikmistir. Uzun zamandir hicbir devleti kabul etmeyen bu orgutte Turkiye suan diyalog partneridir ki bu en alt seviyedir bunun bir ustu gozlemciler olup gozlemci devletler arasinda Iran ve Hindistan gibi guclu devletlerde bulunmaktadir gozlemcininde ustu uyelerdir ki onlar saydigimiz 6 devletten ibarettir. Yani bu orgut eger Turkiyeyi icine almak isterse muhtemelen sinir komsumuz Iran'i da almak zorunda kalacaktir.

  Peki nedir bu orgutun amaci;
  Orgutun asil amaci Amerikayi Asya'dan def etmek oldugundan Amerika veya Nato ile isbirliginde olan hicbir ulkeyi kendi icinde barindirmaz. Yani Turkiyenin ŞİÖ'ye girmek istemesi halinde Nato dan ayrilmasi ve Incirlik Ussu'nu kapatmasi gerekmektedir. Amerikanin Fetoyu vermeyecegini goz onunde bulundurursak vede Tayyip'in Kasimpasali oluşunu, bu ihtimal benim gozumde artik olabilecek birsey gibi gozukuyor.

  Turkiye'nin ŞİÖ ile isbirligine gitmesi halinde dunyada neler degişir?
  1-Muhtemelen en buyuk degisim Suriye de yaşanacaktir. Turkiyenin Rusya ve Iranla ayni safa gecmesi halinde Tayyip Erdogan Esad'i kabul etmek zorunda kalacaktir yada en azindan ortak bir sonuca varip Esad ailesinden herhangi birini başa gecirebilirler.
  2-  Rusya artik PKK ya silah dagitamayacagindan PKK ve PYD'nin tek silah dagiticisi olarak Amerika kalacaktir.
  3- Turkmen dagida muhtemelen rahat birakilacaktir.
  4- Israil kendini bolgede yalniz hissedeceginden sozum ona kendini savunma amacli nukleer silahlarini yenilemeye gidecektir.
 • @malcolm güzel bir tahmin olmuş. Rusya ile yakınlaşmak zorunda kalacağımız kesin. Ama burada Putin'in tavrı çok belirleyici olacak. Eğer Rusya ve Türkiye siyasi işbirliği içerisine girerse bu sefer de kısa vadede Amerika Çin ile yakınlaşmaya çalışacaktır.

  Amerika'yı bu bölgeden kovmak zor olacak. Tabi ki bir de Suudi Arabistan ayağı var işin. Şu anda onlar da Amerika karşıtı ama yarın yönlerini yine Amerika'nın yanına çekmek isterlerse yine domates üretir gibi terör örgütü üreteceklerdir.
 • Valla onu bunu bilmem. 1959 dan beri avrupa birliği için uğraşıyoruz.Prestij açısından komple vazgeçmeliyiz resmi olarak. hiç olmayacak işe amin denir mi ? rusya da düşmanımızdır bir birimizi kandırmayalım. ama düşmanın dürüsttüdür kanımca. kaypak batı.

Bu konuda 1 sayfada toplam 3 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.