Tolstoy CV

YAZAR (1828 - 1910)
Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük yazarları arasında gösterilen Rus yazar Lev Tolstoy, "Savaş ve Barış", "Anna Karenina" ve "Diriliş" gibi dünya klasiklerinin yazarıdır.

İsim Soyisim : Lev Nikolayevich Tolstoy
Adresi : Forest of the Old Order Ormanı, Yasnaya Polyana, Rusya
Doğum Tarihi : 09 Eylül 1828
Doğum Yeri : Tula Eyaleti, Rusya
Ölüm Tarihi : 20 Kasım 1910
Ölüm Yeri : Astapovo, Rusya
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  İlk Eğitim
  Fransız ve Alman eğitmenlerden evinde, Rusya (- 1843)
  Leo Tolstoy, Rusya'nın Tula eyaletinde dünyaya gelmiştir. Oldukça soylu bir aileden gelen Tolsoy yaklaşık 2 yaşındayken annesini, 9 yaşındayken ise babasını kaybetmiştir. Bu nedenle yakın akrabaları ve özellikle teyzesi tarafından Tolstoy'a ve kardeşlerine çok iyi bir şekilde bakılmış ve hepsi sevgiyle büyütülmüştür. Tolstoy'un soylu bir aileden gelmesi ve ailenin oldukça değerli topraklara sahip olması sebebiyle Tolstoy maddi hiç bir sıkıntı çekmemiştir. Fakat buna rağmen kendisine hep mütevazi bir hayat tarzı benimsemiştir. Tolstoy, ilköğretim hayatına evlerine gelen Fransız ve Alman öğretmenlerin özel ders vermesiyle başlamıştır.
  Kazan Üniversitesi
  Doğu Dil Programı, Rusya (1843 - 1847)
  Tolstoy Kazan Üniversitesi'nde okurken dil programında istediği başarıyı yakalayamamış ve daha düşük bir program olan hukuk programına yatay geçiş yapmak istemiştir. Fakat Tolstoy, bu programa geçiş yapamamış ve 1847 yılında okulu bırakmak zorunda kalmıştır.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Çiftçi
  Rusya
  Tolstoy, ailesinin de oldukça geniş topraklara sahip olması sebebiyle üniversiteyi bıraktıktan sonra çiftçilik yapmak istemiş fakat ne yazık ki Tolstoy'un bu girişimi olumlu sonuç vermemiştir.
  Yazar
  Rusya ( - 1851)
  Tolstoy hem iş hem de okul hayatında başarısız olmuş olsa da kendisinin yazı yazma isteğini keşfetmiş ve bu dönemden itibaren özel yazılar yazmaya başlamıştır.
  Asker
  Kırım Savaşı, Ukrayna (1851 - 1855)
  Tolstoy, kardeşi Nikolay'ın önerisi ile orduya katılmıştır. Kafkasya Dağları'nı bir külüstürle geçmiş ve bu seyahatinde yaşamış olduğu tecrübeler yazarlığına yeni boyut kazandırmıştır. Askerliği sırasında Tolstoy, Kırım Savaşı'na atanmış Ukrayna, Sivastopol'e gönderilmiştir ve 1855 yılında ordudan ayrılmıştır.
  Yazar
  (1851 - 1910)
  Tolstoy, askere gitmiş olduğu dönemden itibaren daha profesyonel yazılar yazmaya başlamıştır. İlk edebi eseri aynı zamanda otobiyografisi olan "Çocukluk"u o dönemin en iyi dergilerinden olan Çağdaş Dergisi'ne sunmuştur. Hikayesi oldukça beğenilmiş ve hemen yayına alınmıştır. Tolstoy'un, asıl yazarlık kariyeri ise bundan sonra başlamıştır. Tolstoy, orduda iken yazmaya ara vermemiş ve "Çocukluk" hikayesinin devamı niteliğinde olan "İlk Gençlik"i yazmış 1854 yılında da yayımlamıştır. Tolstoy'un askerde yazmış olduğu son eseri ise "Sivastopol Hikayeleri" olmuştur. Bundan sonra ordudan ayrılmış ve ve Rusya'ya dönmüştür. Rusya'ya döndüğünde kendisini bir Avrupa seyahatine atmış ve Paris'e gitmiştir. Paris'te üçüncü otobiyografisi "Gençlik" i yazmıştır. Tolstoy, burada kaldığı dönemde bütün parasını kumarda kaybederek evine Rusya'ya dönmüştür. Tolstoy, burada bulunan topraklarını yönetmeye başlamış ve aile dostunun kızı Sofia ile birbirlerine aşık olarak evlenmiştir. Bu evlilikten 10 tane çocuk sahibi olmuştur. Tolstoy, düzenli hayata geçiş yaptıktan sonra dünyaca ünlü eseri "Savaş ve Barış"ı yazmaya başlamıştır. Bu eseri yaklaşık 12 kez düzenleyip tekrar yazan Tolstoy, bu eserinin yayınlanmasıyla birlikte bir yıldız olmayı başarmıştır. Eser o kadar büyük bir başarıyı yakalamıştır ki ilk baskısı hemen tükenmiş diğer baskılarında ise çoğu dünya dillerine çevrilerek yayımlanmıştır. Bu eserinden sonra "Anna Karenina"yı yazmıştır. Oldukça başarılı bir yazarlık hayatı olan Tolstoy, ciddi bir şekilde depresyona ve bunalıma girmiştir. Bu döneminde manevi kriz yaşamış Hristiyan kiliselerini eleştirmiş ve bir dönem polisler tarafından takibe alınmıştır. Tolstoy ve onun düşüncelerini benimseyen insanlar "Tolstoyizm" olarak adlandırdıkları inancı benimsemiştir. İlerleyen dönemlerde Tolstoy'un sağlık durumu giderek kötüleşmiş 20 Kasım 1910'da Yasnaya Polyana Ormanı'nda toprağa verilmiştir.
 • ESERLERİ
  Eser Adı Eserin Türü Tarihi
  Çocukluk Roman 1852
  İlk Gençlik Roman 1854
  Sivastopol Hikayeleri Roman 1854 - 1855
  Gençlik Roman 1855 - 1857
  Kazaklar Roman 1861
  Savaş ve Barış Roman 1864 - 1869
  Anna Karenina Roman 1873 - 1876
  Kroyçer Sonat Roman 1889
  Hacı Murat Roman
  Serj Baba Roman
 • GÖRÜŞLERİ
  Görüşün Adı
  Tolstoy'un Anlayışı
  1. Düşmanlarını sevin.
  2. Kızma.
  3. Kötülüğe kötülükle karşılık verme kötülüğü iyiliğe döndür.
  4. Şehvet etmeyin.
  5. Yemin etmeyin.
 • NİYET MEKTUBU
  "Bir insanı bulunduğu mevkiyle değil, göz koyduğu mevkiyle ölçmek gerekir."
  "Bütün mutlu aileler birbirlerine benzerler, her mutsuz ailenin ise kendine özgü bir mutsuzluğu vardır."
  "Kadın, erkeği kılıçsız zapteder ve ipsiz bağlar."
  "Öyle horozlar vardır ki, öttükleri için, güneşin doğduğunu sanırlar."
  "Mutluluğu ihtiraslarda değil kendi yüreğinizde arayın. Mutluluğun kaynağı dışımızda değil içimizdedir."
 • REFERANSLARI

  Tolstoy'un gözlerinde yüzlerce göz gizlidir.
  Maksim Gorki
  Bu genç yazar hepimizi gölgede bırakacak. En iyisi yazmaktan vazgeçmek.
  İvan Sergeyeviç Turgenyev

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.