• Rueters'a konuşan Kobani Kantonu Dışişleri Bakanı Yardımcısı İdris Nassan, Suriyeli Kürtlerin bugün federasyon ilan edeceklerini bildirdi.

  Ortalık iyice karışacak...
 • Rusya' nın bir kısım askerlerinin çekmesinin ardından tesadüf olmasa gerek ABD ile Rusya anlaştı herhalde..
 • Türkiye'nin tutumu nasıl olacak sizce hocam ?
 • @ATT bence Türkiye bu pazarlıkta güçsüz kalıyor. Burada en çok tehlikede olan ülke Türkiye Keza, tüm oluşumlar sınırında oluyor. Bakın o oluşumlar ile ilgili Atakan Büyükdağ hocam yani @dunyasavaslarigazisi muhteşem bir yazı yazmış. Kopyalayıp yapıştırıyorum.

  Önce bir resimlere bakın  Bugün Reuters'a konuşan Kobani Kantonu Dışişleri Bakanı Yardımcısı İdris Nassan gün içerisinde federal sistem ilan etmeye hazırlandıklarını söyledi. Tamam ama bu ne anlama geliyor? Neden bir anda ateşkes ilan edildi? Bu olayların perde arkasında neler olabilir?
  Bunu analiz etmek için öncelikle yukarıdaki resimde yer alan güncel Suriye ve Irak haritalarına bakalım.
  Bu haritalara iyice baktığınız zaman ve Esad rejiminin de Şiilerle yakınlığını göz önünde bulundurduğunuz zaman ne görüyorsunuz?
  Dağınık halde yerlerşmiş Şiistan, Sünnistan ve Kürdistan değil mi? Doğru gördünüz.
  Amerika'nın yarım asırdır üzerinde durduğu Büyük Ortadoğu Projesi de aynen bundan ibarettir.
  Şimdi olayların gelişimine dönelim.
  Bu projeyi gerçekleştirmek için ne gerekiyordu?
  Ortadoğu'da birlik ve düzeni sağlayan liderlerin ortadan kalkması gerekiyordu. Bu liderlerin en azılısı da Saddam Hüseyin'di. Saddam Hüseyin zamanında, ayaklanmaya çalışan Kürtler anında üzerlerinde bir füze gördüler. Saddam'ın Kürtler üzerindeki hakimiyeti Büyük Ortadoğu Projesi'nin önündeki en büyük engeldi ve bu engel kaldırılmalıydı.
  Ne yapıp ettiler, Irak'a demokrasi götüreceğiz diyip Saddam'ı öldürdüler.
  İşte o dönemler tehlikeyi öngören Kaddafi, Birleşmiş Milletler toplantısında Amerikalılara aynen şuları sormuştu:
  "Neden Irak?
  Siz Saddam'ı neden öldürdünüz? Bize bir açıklar mısınız?
  Usame Bin Ladin, Iraklı mıydı? Hayır değildi.
  Şu New York'u vuranlar Iraklı mıydı? Hayır değildiler.
  Pentagon'u vuranlar Iraklı mıydı? Hayır değildiler.
  Irak'ta kimyasal imha silahı mı vardı? Yoktu, olsa bile Rusya, İngiltere, Fransa, Amerika gibi ülkelerin nükleer bombaları var. Bu ülkeler işgal edilmeli miydi? Hadi o zaman bu kitle imha silahları olan ülkeleri yıkalım.
  Amerika geldi, bir ülkeyi işgal etti ve liderini astı. Biz de bir köşemizde oturup bunu izledik. Biz Arap ülkeleri böyleyiz işte. Yakında sıra bize de gelecek." dedi.
  Bu da Kaddafi'nin son bilinçlendirici konuşmasıydı. Keza, ardından Arap Baharı denilen dev bir ayaklanma süreci başlatıldı ve Ortadoğu'nun bölünmesini engelleyebilecek Saddam'dan sonraki yegane lider Kaddafi de öldürüldü.
  Saddam Hüseyin'in öldürülmesinin çeşitli avantajları da oldu tabi ki. Ambargo konulmuş olan Irak petrolleri dış ticarete açıldı ve PKK üzerinden bir ülkenin satacağı fiyatın 4'te 1'i fiyatına bölgedeki Chevron gibi Amerikan petrol devlerine ham petrol verilmeye başlandı.
  Peki, o dönemler dünya petrolünün %33'ünü sadece kendi başına tüketen, 1973 ve 1979'da OPEC'in ambargosuyla petrol krizi yaşayıp otoyollarda halkına piknik yaptıran Amerika, bu fırsatı yakalamışken bir daha petrol krizi yaşamayı göze alır mı? Cevap belli değil mi?
  Çözüm de açık. Petrol merkezlerine böl-yönet stratejisi uygulamak. Öyle de oldu. Önümüzdeki 100 yılın ek petrol ihtiyacını tek başına karşılayacak olan Irak bölündü, hala da toparlanamadı. Peki, Suriye neden bu kadar önemli?
  Irak'tan çıkan petrolün deniz yoluyla taşınabilmesi ve dağıtılabilmesi için Suriye üzerinden geçip Lazkiye ve Tartus gibi limanlardan yüklenmesi gerekiyor. Bu nedenle de Suriye oldukça kritik bir devlet. Eğer Suriye izin vermese Irak'taki petrolü dağıtmak imkansız hale gelebilirdi. Bu nedenle orası da böl-yönet mağduru oldu.
  Bölgedeki terör örgütlerinin her biri farkında olmasalar da aslında Şiistan, Sünnistan ve Kürdistan federasyonlarının temsilcileri. Belli ki Amerika ve Rusya bölgedeki çıkarları doğrultusunda anlaştılar ve ateşkes ilan ettirdiler. Himayelerindeki terör örgütleri ve rejimler daha fazla toprak alsın diye belirli bir süre desteklediler. Şimdi ise oyunun ilk aşaması bitti. Önümüzdeki günlerde bizi çok daha farklı yapılanmalar bekliyor olabilir.
  NOT: Bu yazı tamamen şahsi komplo teorilerimden üretilmiştir.
  Saygılarımla,
  Atakan Büyükdağ
  (Atakan Büyükdağ'ı Facebook'tan takip etmek için: http://www.facebook.com/yazaratakanbuyukdag )
 • Türkiye'yi de haritaya katmak istediler ama buna muktedir olamadılar. Küfür tek millettir bunu şu zamanda daha iyi görüyoruz. Anlamıyorum bunların doyumsuzluğunu. @dunyasavaslarigazisi hocamız çok güzel anlatmış ahvali.
 • Abd bi açıklama yaptı kesinlikle karşıyız diye ama ortalık cidden karışıyo @insearchofsunrise
 • ABD Körfez savaşında Kuzey Irak için de aynısını demişti ama sonra ne oldu :))

Bu konuda 1 sayfada toplam 7 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.