• Amerika'daki Mortgage krizini hatırlarsınız. 2003 ve 2005 yılları arasında bankaların güvenilir olarak gördükleri mortgage piyasasında düşük faizli krediler vermesi ve 2007'nin ortalarında mortgage kredilerini ödeyemeyenlerinin oranlarının çok yüksekmesi hatta mortgage borçlarının ülkenin iç ekonomisindeki ödenmemiş borçların %50'sini oluşturması 2008 yılında ABD'yi mortgage krizine sokmuştu. Bu dönemlerde ABD tarihinin en kötü ekonomilerinden birisine sahip oldu ki o dönem borsa dibe vurdu (o dönemler hisse alanlar bugün zengin oldu)
  Sonra bu kriz haliyle Avrupa'ya da sıçradı çünkü parası olmayan ABD dünyadaki ticaret hacmini küçülttü.
  Şimdilerde ise Türkiye'de son 2 yıldır sürekli bir emlak krizi yaşanacak diyor.
  Fakat bakıyorum ki 2 yıldır emlak krizi yaşanacak denmesine rağmen fiyatlar 2 kat arttı. Türkiye'nin her yerinde özellikle İstanbul'da 2 sene önce 200 bin olan evler bu sene 600 binlere kadar (bölgesine göre) çıktı. Ve yükselmeye de devam ediyor.
  Ne oluyor ne bitiyor anlamak mümkün değil.
  Burada insanların emlakı yatırım aracı olarak görmelerinin çok büyük etkisi var. Dünya'nın hiçbir yerinde emlak karlı bir yatırım aracı değildir. Bugün 1 milyona alınan ev 10 sene sonra 1.05'dir. Paranın değerini korumasına yardımcı olur ama karlı değildir.
  Türkiye'de ise 2 yılda %300'e kadar kar getiren evler vardır.
  Sonuç olarak insanlar emlak almaya abanınca fiyatlar yükseldi, kiralar da arttı ama gelir artmadı.
  Sizce önümüzdeki günlerde ne olur? Emlak artmaya devam eder mi? Yoksa düşer veya durulur mu? Bizi bir emlak krizi bekliyor mu?
 • Evet emlak piyasasında sürekli bir yükseliş sözkonusu,ama dediğin gibi 2 yıldır da emlak piyasasının epeyce şişmesinden kaynaklı bir krizin olacağı da dillendiriliyor. Bence bu krizin ertelenmesi ve Emlak piyasasının sürekli olarak yükselmesi biraz da her ilde devam eden kentsel dönüşümle âlâkalı diye düşünüyorum..Dikkat edersek inşaat sektörü tam bitti derken verilen teşvikler ve sürekli hale gelen kentsel dönüşümlerle tekrar canlandırılıyor,bu da emlak fiyatlarının hız kesmeden yükselmesine neden oluyor..Ama er yada geç bir emlak krizi olacağını düşünüyorum, emlak fiyatları dibi görecek ve tarihin her döneminde olduğu gibi bunu fırsata çevirecek,elinde nakit para olan kişiler bundan kârlı çıkacaktır. Nakit olmayanlar için de müracaat yahudiler :) Belki de yahudiler ellerini ovuşturup o günün gelmesini bekliyorlardır :))
 • Kriz kelime anlamı olarak: beklenmedik bir anda oluşan sorunsal olgu demektir. Bu nedenle de kriz öngörülememesiyle ünlüdür.
  Bu nedenledir ki emlak krizi hiç olmayacak şekilde düşünmek de doğru değildir. ABD'liler de ne büyük buhranı bekliyorlardı ne de Mortgage krizini. ABD'deki mortgage krizinden sonra emlak fiyatları 3 kat düştü. Aynı olayın Türkiye'de olması da çok olağan. Belki 3 kat düşmez ama daha da çıkmaz bence
 • Ben de bekliyorum açıkçası bizde de bu şekilde bir olay, para biriktirebilirsek alırız biz de bir tane ev :))
 • Fiyatlar gerçekten aşırı artmış durumda İstanbul özgürlük parkının orada 250'lik evler 2 trilyon oldu. Mübalağ etmiyorum

Bu konuda 1 sayfada toplam 5 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.