Tarihin Bilinen İlk Çiçeği Bulundu

  Eklenme Tarihi : 18 Ağustos 2015 - Salı 13:07

  ABD'li botanik uzmanları buldukları bu su altında yetişen bitkinin Dünya'nın ilk çiçek açan bitkisi olabileceğini belirtti.

  Montsechia Vidalii adı verilen bu bitki 125 - 130 milyon yaşında. Bu bitki, otu andırsa da tek tohumlu bir meyve verdiği için doğrudan çiçek açan birkiler sınıfına giriyor. Botanik uzmanları, bu bitkinin 125 milyon yıl önce İspanya'daki göllerde yetiştiğini bildiriyor. 

  Montsechia Vidalii'nin ilk fosilleri ilk olarak yüz yıl kadar önce İspanya'nın İber Sıradağları'nda bulunan kireç taşında ve Pireneler'in Montsec kesiminde keşfedildi. Bu zamana kadar ise binlerce fosili incelendi. Ancak Dilcher önce bulunan Montsechia Vidalii fosillerinde meyve bulunmadığı bu bitkinin yanlış yorumlandığını belirtti. Şimdi ise tüm uzmanlar, tarihin bu zamana kadar keşfedilen ilk bitkisinin bu 125-130 milyon yıllık bitki olabileceği görüşünde.

  Botanik uzmanı David Dilcher "İlk çiçeği tanımlamak çok zor. Diğer çiçekler bu çiçeklerden üredi diyebileceğimiz bir bitki yok, tıpkı ilk insan gibi" diyor. Fakat şimdiye kadar bilinen en eski çiçek veren bitki budur diyebiliyoruz.

  BBC


Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2022 - Tüm Hakları Saklıdır.