Mülteciler Hemen Yanlarındaki Arap Ülkelerine Neden Gidemiyor?

  Eklenme Tarihi : 4 Eylül 2015 - Cuma 13:49

  Göçmen krizinde Avrupa ülkelerinin sorumsuzluğu tartışılırken sizce hemen komşuları olan Arap ülkeleri ne kadar mülteci kabul etti? Cevabı biz verelim: "Koca bir sıfır"

  Avrupa ülkeleri sığınmacılara karşı tutumuyla yargılanırken Dünya ve Türkiye basını Arap ülkelerinden hiç bahsetmiyor. Bunun üzerine konuyu biz ele alalım istedik.

  Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar, Bahreyn ve Suudi Arabistan kaç mülteci kabul etti biliyor musunuz? Hepsinin karşınıza koca bir sıfır koyun.

  Peki oldukça zengin olan bu Arap körfezi ülkeleri din kardeşlerinin yarı yolda bırakılmasına neden göz yumuyor? Herşeyden önce İslami inançla yönetilen bu ülkeler, bu davranışlarının İslam anlayışına ters olduğunu bilmiyorlar mı? Savaş mağdurları göç esnasında ölürken Arap ülkeleri ne yapıyor? Neden kapılarını açmıyorlar, nüfus fazlalıkları mı var? Kültürleri mi asimile olur?

  Uluslararası Göç Örgütünün raporuna göre 2015 yılının başından beri Avrupa'ya geçmek isterken Akdeniz'de can veren göçmen sayısı 2500'e yaklaşıyor. Avrupa ülkelerine göçmeyi başaran sığınmacı sayısı ise 255 bin'den daha fazla. 

  Öte yandan Türkiye, Ürdün ve Lübnan'daki sığınmacıların sayısı toplamda 4 Milyon'u aşmış durumda. Peki herkes birşeyler yapmaya çalışırken bu zengin Arap ülkeleri orada ne yapıyor? Duruma neden seyirci kalıyor?

  Konuyla ilgili bir karikatör paylaşan İnsan Hakları İzleme Örgütü başkanı Kenneth Roth eleştirilerin Arap ülkelerini teğet geçtiğini belirtiyor. Aşağıdaki karikatürü paylaşan Roth " Arap ülkeleri Suriyelilere böyle yardım ediyor" dedi.

  Karikatürde, Sağ taraftaki zengin Arap körfezi ülkeleri temsilcisi,
  Avrupa Birliğinin kapısındaki görevliye "Kapıyı Göçmenlere Hemen Aç" diyor.

  Zengin Arap körfezi ülkelerinin bu tutumunu değiştirmek için ne yapılabilir bilmiyoruz. Fakat önce aynı dini ve aynı kültürü paylaşan coğrafya ortakları olarak ilk sığınmacı kabul etmesi gereken ülkelerin kendileri olduğunu birilerinin bu ülkelere belirtmesi gerekiyor. Durum seyirci kalınacak boyutu çoktan aştı.

  Tarihi Olaylar Özel Makalesi


Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.