Avustralya'da Dünya'dan Daha Yaşlı Bir Göktaşı Bulundu

  Eklenme Tarihi : 16 Ocak 2016 - Cumartesi 09:16

  Avustralya çölünde 4,5 milyar yaşında bir göktaşı bulundu. Bu taşın Dünya'dan daha yaşlı olması ise Dünya'nın oluşumu ile ilgili yeni bilgilere ışıl tutabilir.

  27 Kasım 2015 tarihinde dikkatle izlenen bir göktaşı parçası Avustralya’daki bir çöle çarptı. High-tec (Yüksek teknolojili) kameralarla takip edilen bu çarpma olayının ardından hummalı bir arama-tarama çalışması başlatıldı. Göktaşının aranması sırasında, uzaktan kontrollü 32 kamera, bir hava gözlemcisi, bir uzaktan kumandalı hava aracı kullanıldı. 

  1 ay süren arama-tarama işleminin ardından bir grup jeolog, yılbaşına birkaç gün kala göktaşını bulmayı başardı. Göktaşı Dünya'nın en düz otoyolu olan Eyre Otoyolu'nun yanında bulunan Eyre Gölünün yanına, oluşturduğu kraterin içerisine düşmüştü. Taşın bulunması öyle bir zamanlamaya denk gelmişti ki, taşın kraterden çıkarılma işlemi biraz daha geç yapılsaydı birkaç saat sonra yağan şiddetli yağmur taşın oluşturduğu tüm izleri yok edebilirdi. 

  Araştırmayı yapan Curtin University’den Phil Bland ve Robert Howie, taşın 4,5 milyar yıllık olduğunu söylüyor. Dünya'nın da 4,5 milyar yıl yaşında olduğunu göz önünde bulundurursak arkeologlar bu göktaşının Dünya'dan daha eski olabileceğini ve böyle bir durumda Dünya'nın oluiumuna ışık tutabileceğini belirtiyor.

  Kaynak: independent.co.uk


Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2022 - Tüm Hakları Saklıdır.