1- Balmoral Şatosu, İSKOÇYA

1852 Yılında Prens Albert tarafından satın alındığından beri İngiltere kraliyet ailesinin özel mülküdür.

2- Orebro Şatosu, İSVEÇ

Svartan nehrindeki bir adada yer almaktadır. Bu taştan şato İsveç tarihindeki birçok olaya şahit olmuştur. Günümüzde bazı kısımları sanat galerileri ve müzik etkinlikleri için kullanılmaktadır.

3- Bodiam Kalesi, İNGİLTERE

1385 yılında Yüzyıl savaşları sırasında Fransız askerlerinden korunma amaçlı inşa edilmiştir.

4- Chambord Şatosu, FRANSA

Chambord şatosu Fransız Rönesans’ının en büyük örneklerinden birisidir.

5- Walzin Şatosu, BELÇİKA

Lisse nehrinin üzerindeki bir uçurumun ucuna inşa edilmiş bu şato, ortaçağ Avrupa yapılarının arasındaki en fotoğraflanası yapılardan biridir.

6- Chillon Şatosu, İSVİÇRE

Cenevre nehrinin kıyısında yer alan bu inanılmaz şato, 100 adet birbirine bağlı yapıdan oluşuyor.

7- Pembroke Şatosu, GALLER

11.yy ortaçağ eserlerinden biri olan bu şato “Jabberwocky”, “Richard II” gibi birçok filmde yer almıştır.

8- Usse Şatosu, FRANSA

Walt Disney’in birçok şato ve saray kurgusunun ilham kaynağıdır.

9- Frederiksborg Şatosu, DANİMARKA

King Christian IV. için özel Kraliyet Rezidansı olarak inşa ettirilmiştir. Kuzey Avrupa’nın en büyük Rönesans sarayıdır. An itibariyle Danimarka milli tarih müzesi olarak hizmet vermektedir.

10- Hochosterwitz Şatosu, AVUSTURYA

Ortaçağ Avrupa’sının ilk şatolarından biridir. Tarihi 860’lara kadar dayanır. Günümüzde kuvvetlendirilmiş 14 kapısı da dahil olmak üzere bazı bölümleri ziyarete açıktır.

11- Segovia Şatosu, İSPANYA

Bu sanat eseri şato, İspanya’da Segovia şehrinin yakınlarında yer almaktadır. Disney’in Sindirella şatosunun en büyük ilham kaynaklarından biri olmuştur.

12- Coca Şatosu, İSPANYA

15. yy. da inşa edilmiştir. Ortaçağ Avrupası’nın en büyük ve gösterişli yapılarından birisidir. Şu anda ormancılar için okul ve antrenman yeri olarak hizmet vermektedir.

13- Caerlaverock Şatosu, İSKOÇYA

13.yy da inşa edilmiştir. Alışılagelmişin dışında üçgensel bir yapısı vardır. Tarihi boyunca birçok kez kuşatılmış ve kısmen tahrip edilmiş olsa da restore edilmiştir ve turistlerin odak noktası haine gelmiştir.

14- Neuschwanstein Şatosu, ALMANYA

Muazzam görüntüsüyle Almanya’nın turist odağıdır. Her yıl 1,3 milyondan fazla turist bu şatoyu ziyarete gelir. Bavyera Kralı II.Ludwig’in isteği üzerinde 1869 yılında inşasına başlanmıştır, 1886 yılında da tamamlanmıştır.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.