Dünya'nın En Kapalı Ülkesi Kuzey Kore'nin Bilinmeyen Yönlerini Açığa Çıkaran Harika Fotoğraflar

Singapurlu fotoğrafçı Aram Pan tarafından Kuzey Kore'de çekilen bu fotoğraflar ülkenin bilinmeyen yönletini gözler önüne seriyor.

Genellikle liderleri Kim Jong Un ile gündeme gelen Kuzey Kore, bu sefer ise bilinmeyen yönleriyle karşımızda. İşte fotoğrafçı Pam'ın çektiği o fotoğraflar...

Kaynak: DPRK 360, CNN International

1- Askersizleştirilmiş Bölge

Pam, Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki askersizleştirilmiş bölgeye gittiğinde kamera düzenini kurup 360 derece panoramik fotoğraf çekmek için izin istemiş. Fakat bu teknolojinin askerlere anlatılması kolay olmayınca iPhone'unu çıkararak örnek fotoğraflar göstermiş. Fotoğraflardan etkilenen askerler izni de unutup belirli bir süre "Wow" diyerek fotoğraflara dalmışlar.

2- Hayranlık Devam Ediyor

Sınırdaki çekim tamamlandıktan sonra üst düzey bir teğmen Pan'ı otobüsüne kadar takip etmiş ve iPhone'u isteyip Kuzey Kore seyahati boyunca çektiği panoramik fotoğraflara bakmak istemiş. Teğmenin hayranlığı yüzünden belli.

3- Samanyolu

Kuzey Hamgyong bölgesinde dağlar ile sahilin birleştiği bu muazzam yer Pan'i çok etkilemiş. "Havada samanyoluna ait birşeyleri görebiliyorsunuz" diyor.

4- Düğün

Kuzey Kore'de bir yabancının değil düğüne katılması sokakta yürümesi bile pek alışılmış bir durum değil. Bu nedenle Pam, düğün ekibiyle bir fotoğraf çektirmek istediğinde her seferince kibarca reddedilmiş. Yarım saatlik bir yalvarışın ardından sonunda ılımlı bir çift bulmuş ve kiralık kostümler içerisindeki düğün ekibiyle bir fotoğraf çektirebilmiş. Pam ön sırada soldan ikinci, zafer işareti yapan.

5- Geline Şaka

Düğünde gelin arabasını taşıyanlar geline "Oof çok ağırsın biraz kilo vermen lazım" diyerek standart şakalarını yapıyorlar.

6- Pyongyang Metrosu

Pyongyang metrosu kartpostallara konu olmuş bir metro istasyonudur.

7- Moda Fuarı

Kuzey Kore'deki 12. Pyongyang Moda Fuarından bir kare.

8- Değerli Kitaplar

Pam bu çocuğa "Bana en değerli şeyin nedir gösterir misin?" dediğinde çocuk gidip bu elindeki kitapları getirmiş. Kitapları çocuğa lideri Kim Jong Un hediye etmiş. Pam ülkeyi 6 kez ziyaret ettiğinden dolayı artık memurlar tarafından tanınıyor ve şehirde başkalarının giremediği yerlere girebiliyor.

9- Sayfiye Manzarası

Fotoğrafçı Pan bu fotoğrafı Paekutu Yanardağına tırmanarak çekti. Paektu Yanardağı Kuzey Kore'nin en yüksek yanardağıdır. Kim Jong Un Nisan 2015'de bu dağın zirvesinde fotoğraflanmıştı.

10- Kuzey Kore'de Pizza

Kuzey Kore'den beklenmeyecek bir hareket daha "İtalyan Pizzası" Başkent Pyongyang'da İtalyan Pizza Restaurantı 2009'da açılmış.

11- Toplu Oyunlar

Kuzey Kore'nin yıllık festivallerinden "Toplu Oyunlar" festivali. 2014 ve 2015 yıllarında ara verilen festivale ait bu görüntü yine Pam tarafından 2013 yılında çekilmiş.

12- Güneş Gözlükleri

Her ne kadar Kuzey Kore kapalı bir kutu olsa da günlük hayatta bir moda takibi var. Büyük beden güneş gözlükleri modası şimdiden memurlara gelmiş durumda.

13- Chıngun Kayası

Bu koskaca vadi Chongun kayası olarak adlandırılıyor. Çin veKuzey Kore arasında kalan bu vadiyi geçerseniz Çin'desiniz. Çok büyük çitlerin ve askerlerin olması beklenen bu sınırda herhangi bir koruma yok.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.