• Biri Suudi diğeri Şii, ikisi de birbirini Müslüman olarak görmüyor. Herşeyin başlangıcı bu aslında.
  Olayın özeti ise şu Suudi Arabistan'ın El Kaide saldırılarında görev aldığını (fiziki ya da destek şeklinde) belirlediği 47 kişiyi idam etmeye karar verdi Bu 47 kişinin içerisinde Şii din adamı Nimr Al Nimr da vardı. Suudi Arabistan'da yaşayan ve bir Şii olan Nimr Al Nimr'in, Şiilere yapılanlara karşı gösteri düzenleyenleri desteklediği için idam edilmesine karar verildi.
  İran "yapmayın" dedi. Sonu kötü olur dedi. Suudiler idam etti. Nimr Al Nimr ile birlikte 47 kişi idam edildi.

  Bunun ardından İran "Suudi arabistan bunun bedelini ödeyecek, bu yapılan kraliyet ailesinin sonu olacak" dedi. Sonra da Tahran'da toplanan Şiiler Suudi Arabistan büyükelçiliğini ateşe verdiler. Bunun üzerine önce Suudi Arabistan, İranla diplomatik ilişkileri keseceğini açıkladı ve İranlı diplomatlara arabistanı terketmeleri için 48 saat süre verdi. Sonra da Sudan,Bahreyn ve BAE İran ile ilişkilerini yavaşlattıklarını veya kestiklerini açıkladılar.
  Rusya ise arada ara buluculuk yapmaya çalışıyor. İran ile sıkı fıkı olan Rusya ortadoğunun hakimiyeti için körfez ülkeleriyle dost olma yolunda ilerliyor.
  Fakat bizim Müslümanlar salak malesef. Bu nedenle gerginlik ortadoğuda dinmiyor. Hala asıp kesiyorlar, dünya bu şekilde devam edecek zannediyorlar.
  Amerika da siyahilerin her zaman köle olacağını zannediyordu ama şimdi siyahi bir Başkanları var. İşte dünya böyle herşey değişiyor. Yarın Arapların taşladığı kadınlar da yönetime oturacak. O zaman dönüp bakacaklar kimse kimse ile dost değil.

  Kaddafi'nin dediği gibi "Libya'nın İtalya ile çok iyi ilişkileri var, Suriye'nin de Türkiye ve Amerika ile süper ilişkileri var ama biz Arapların kendi aralarında iyi ilişkileri yok. Biz Araplar böyleyiz işte..."
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.