• misak-ı milli den verilen tavizlerin başında musul kerkük vardı ve ne Türkiye musulu almaktan vazgeçecekti , nede ingiltere o bölgeyi verecekti .
  ve evet bölgede patlak verecek (dini yada etnik farketmez) bir isyan Türkiye yi oyalar , ingiltere için büyük bir kazanç olurdu .
  musulu almak için teskeresi verilmeyen askerler , ingilterenin bölgede sürdürdügü politika sayesinde musula varamadı ve şeyh said isyanını dindirmek ile ugraştı .
  gel gelelim şeyh saide , dini vasfıyla ve etnik kimliğiyle bölgede sözü geçen bu adam , hem dini , emde etniği kolayca kullanıp olaydan yıllar sonrasında bile , dini bir isyanmı , etniksel bir isyanmı sorusunu tartıştıran isyan lideri . hem dini , hemde kimligi kullanarak bölgede ingiltere denetiminde büyük bir isyan çıkarmıştır .
  isyan ordunun uyguladıgı müdahale ile son bulmuş , şeyh said istiklal mahkemelerinin verdigi kararla asılmıştır .
  şeyh said , bedüzzaman said nursi ile çok karıştırılır . fakat bedüzzaman said nursi , müritlerinden oluşan küçük bir atlı birlik ile milli mücadeleye destek vermiş bir insandır.
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.