• 37 Days to war (Savaşa 37 gün kala)
  BBC'nin yapımcılığını yaptığı üç bölümlük belgesel Avusturya-Macaristan veliahtının bir Sırp milliyetçisi tarafından vurulması ve 1. dünya savaşı başlangıcı arasındaki 37 günü anlatıyor. savaş arefesinde londra, berlin, moskova, paris ve viyana'da nelerin yaşandığını gözler önüne seriyor. bir sahnesinde gerçekten kahkaha atmıştım.

  ingiltere, savaş ihtimalini ortadan kaldırmak için diplomatik girişimlerde bulunur. bununla birlikte ingiltere kabinesinde çok farklı görüşler ve çatışmalar vardır. fransa büyükelçisi ingiltere dışişleri bakanı ile görüşmeye gelir. bakan kabine toplantısında olduğu için salonda bekler. salonda üç sandalye vardır ve ortadakine oturur. hemen ardından almanya büyükelçisi gelir ve fransız büyükelçisinin yanına oturur. fransız büyükelçisi hoşnutsuzluğunu belli etmek için en sağdaki üçüncü koltuğa geçer. sonraki diyalog:

  alman büyükelçisi: - uzun zamandan beri mi bekliyorsunuz ?
  fransız büyükelçisi: - 1870'ten beri.

  (bkz:versay antlaşması)
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.