• Leonardo Da Vinci'nin Milan Dükü'ne İş Başvurusu olarak göndermeye niyetlendiği bu mektup tüm zamanların en iyi iş başvurusu olarak nitelendirilir. Da Vinci'nin bu mektubu Düke hiçbir zaman göndermediği söylenmektedir. Ama merak edenler için: Evet 30 yaşında dükün hizmetine girmiştir.

  Ey Şanlı Lordum,

  Aşağıdaki savaş gereçleri örneklerinin düzenleyicisi, mucidi ve süregelen işletmeni olarak, sırlarımı yüce egemenliğinize sunacağım, hiç kimseye ön yargı beslemeden, kendimi yüce şahsınıza açıklamaya çaba göstereceğim. Sonra onları hoşnutluğunuza ve aşağıda kısaca açıklayacağım uygun ve elverişli zamanlarda etkilerini gösterecek şekilde çalıştırmak için yüce onayınıza sunacağım:

  1. Çok kolay taşınabilen, çok sağlam ve çok hafif köprü türlerim bulunmaktadır. Bunlar düşmanı kovalarken veya geri çekilirken çok kolay taşınabilirler, ateş ve savaş koşullarında yok edilemezler, kolaylıkla kaldırılıp yerleştirilebilirler. Aynı zamanda düşmanınkileri yakmak ve yok etmek için yöntemlerim de vardır.

  2. Bir yerin ne zaman ve nasıl kuşatılacağını, siperlerden ve kanallardan suyun nasıl boşaltılacağını, sonsuz çeşitlilikte köprüler, tüneller, merdivenler ve böylesi seferlere uygun diğer makineleri yapmayı bilirim.

  3. Kıyının yüksekliği, yerin veya konumunun güçlü olması nedeniyle bir yeri kuşatmak imkansız veya bombalama planı yapmak mümkün değilse kayalık zeminde yer alsa bile her bir kaya ve kalenin yok edilmesi için yöntemlerim bulunmaktadır.

  4. Yine kullanışlı ve kolay taşınan havan çeşitlerine sahibim. Bunlarla fırlatılan küçük taşlar baskın etkisi yaratmaktadır. Bunun yol açtığı toz bulutu düşman hatlarında hasar, zarar, ziyan, kargaşa ve dehşete yol açmaktadır.

  5. Eğer savaş denizde ise yine saldırı ve savunma için çok etkin makine çeşitleri ve en büyük topların barut ve duman saldırılarına direnebilecek teknelere sahibim.

  6. Gürültü çıkarmadan gizlice ve dolambaçlı yollardan sızabilen, tüneller kazabilen, nehir veya su kanallarından geçerek hedeflenen noktaya varabilen mayınlarım ve araçlarım bulunmaktadır.

  7. Ateşli silahlarıyla düşman hatlarına sızabilen güvenli ve saldırıya uğramayacak kapalı savaş arabaları yapabiliyorum. Bunları durduracak büyüklükte bir kuvvet bulunmamaktadır. Düşman hatlarına çok zararlar verirler. Ardından yaralanmamış piyadeler engellerle karşılaşmadan ilerlemeyi sürdüreceklerdir.

  8. Gerektiğinde alışılmışın dışında büyük toplar, havanlar, hafif ve yararlı mühimmat üretirim.

  9. Bombalama operasyonu başarısızlığa uğrarsa, mancınıkları devreye sokarım, taşkınlar düzenlerim, icadım olan mükemmel etkinlikte makineler kullanırım. Sözün kısası, duruma göre icadım olan sonsuz sayıdaki saldırı ve savunma araçlarını kurgularım.

  10. Barış zamanlarında kamu ve özel binaların düzenlenmesi ve mimarlık ve suyun bir yerden başka bir yere götürülmesi gibi konularda da aynı ölçüde mükemmel memnuniyet sağlarım.

  11. Mermer, bronz ve kil ile heykeller yaparım. Aynı zamanda ressamlıkta kim ne yapabilirse tamamını gerçekleştirebilirim.

  Yine prens babanızın mutlu anısına, ölümsüz ışıltısına ve sonsuz şöhretine, yüce Sforza sarayı için bronz bir at heykeli projesi gerçekleştirebilirim.

  Eğer yukarıda sözü edilenler herhangi bir kişiye imkansız gelirse ya da mümkün olmadığı düşünülürse, bahçenizde ya da dilediğiniz bir yerde bir denemesini yapmaya tamamiyle hazırım ekselansları.

  En alçak gönüllü dileklerimle
 • Türkiye'de olsa 1.500 TL'den başlatırlar sonra da müdürünün egosu altında ezilerek kira bir yandan elektrik su bir yandan derken düşünmeye bile vakti kalmaz. Borç harç içinde ölürdü.
 • Yalnız gerçekten benim bile işe alasim geldi
 • Döktürmüş mübarek
 • Yemek + Yol + SSK + Prim + 1400 maaş yarın başlayabilir.

Bu konuda 1 sayfada toplam 5 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.