• Amerikalıların Kızılderili Soykırımlarının bir parçası olan Sand Creek Katliamı 29 Kasım 1864'da gerçekleşmiştir.
  700 kişilik Kolorado Ordusu, Şayenler ile Arapahoların Güneydoğu Kolorado'daki kampına saldırmış ve burada 150'den fazla kızılderiliyi öldürmüştür. Öldürülenlerin büyük bir kısmı da kadın ve çocuk olmuştur.
  Katliamı yapan 700 kişinin başındaki kişi albay John Chivington'dır.
  Katliamı gören John S. Smith, ifadesinde şöyle demiştir: Yerde paramparça edilmiş ölü bedenler gördüm. Bıçaklarla kafatasları yüzülmüş, beyinleri dışarı çıkarılmış, 2-3 aylık bebekler, her yaştan insan yerde paramparça şekilde yatıyordu. Pek, bunlar kimin tarafından katledilmişlerdi? Amerikan Birlikleri tarafından...
  Yine bir görgü tanığı Robert Bent ise olayı şöyle anlatır: "Karnı yarılarak açılmış hamile bir kadın yerde yatıyordu."
  (bkz:kızılderili soykırımları)
 • En unutamadığım kızılderili ifadesi (tobkz: yaralı diz katliamı ) ndan sonra Kara Geyik'in söylediği sözdür.
  "O zaman kaç kişinin öldüğünü anlayamamıştım. Şimdi kocamışlığımın şu yüksek tepesinden gerilere baktığımda, yerde birbirleri üzerinde yığılı duran boğazlanmış kadınları ve çocukları hâlâ o genç gözlerimle görebiliyorum. Ve orada, o çamurun içinde bir şeyin daha öldüğünü ve o kar fırtınasına gömüldüğünü görebiliyorum. Evet, bir halkın düşü öldü orada...”

Bu konuda 1 sayfada toplam 2 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.