• i̇talya'nın eylül 1940’da Yunanistan'a saldırarak başlattığı savaştır.
  II. Dünya savaşının başlarında nereye saldıracağını bilmeyen birisi gibi bir doğuya bir batıya bir de güneye birer ay ara ile saldırmıştı. balkanlardaki nazi üstünlüğünü ve hitler’in balkanları 2 günde dümdüz etmesini kıskanan mussolini aynı sonucu kendisinin de alacağını sanarak yunanistan’a saldırmıştı fakat bu o kadar kolay olmamış yunanlılar nisan 1941’de i̇talyanları geri püskürtmüştür. hal böyle olunca olaya artık hitler’in müdahale etmesi gerekmiştir keza yunan ve i̇ngiliz askerlerinin balkanlarda ilerlememesi gerekmektedir. çünkü romanya petrolleri kaybedilirse savaş kaybedilir. o tanklar ve savaş uçaklarının hepsi petrolle çalışmaktadır. i̇ngilizlerin ne olursa olsun balkanlarla yürümemesi gerekmektedir.
  bu şekilde yunanistan savaşı başlamıştır. i̇talyanları kurtarmak isteyen ve i̇ngilizlerin balkanlarda ilerlemesine engel olmak isteyen naziler bulgaristan üzerinden yunanistan’a girmişler, i̇ngilizler de destek amacıyla yunanistan’a kendi askerlerini göndermişlerdir. o dönem yunanlılar’da arnavutluk üzerinden gelen i̇talya’yı arnavutluğa geri püskürtmüşlerdir. bu şekilde yunanistan ve arnavutluk’ta nazi almanyası, i̇talya ve arnavutluk, bulgaristan kuvvetleri, yunanistan, birleşik krallık, avustralya, yeni zelanda kuvvetlerine karşı savaşmışlar. hitler’in 21 gün içerisinde atina’ya girmesi ve 24 gün içerisinde kalamata’yı alması sonucunda savaş nazilerin galibiyetiyle sonuçlanmıştır. ardından da yunanistan, naziler, i̇talyanlar ve bulgarlar arasında 3’e bölünmüştür. adadaki bazı i̇ngiliz ve yunan askerleri tahliye edilebilmiştir. daha sonra girit de havayoluyla işgal edilmiştir.
  mussolini’yi yine kahramanı hitler kurtarmıştır.
  (bkz:Dinleyin! II. Dünya Savaşında Oradaydım Tüm Bilinmeyenleriyle Anlatıyorum)

Bu konuda 1 sayfada toplam 1 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.