• 5 eylül 1795'te Osmanlı ile ABD arasında imzalanmış antlaşmadır. Özelliği ise ABD'nin yabancı bir dilde (ki o dil Osmanlıca) imzalamayı kabul ettiği ve vergi ödemeyi kabul ettiği ilk ve tek antlaşmadır.
  Olay Akdeniz açıklarından gezen ABD donanmasına Cezayirli Gazi Hasan Paşa'nın el koymasıyla patladı. (Cezayirli Gaza Hasan paşa'nın Çeşme, İzmir'de deniz müzesinin önünde elinde aslanla bir heykeli vardır. Afrika'da bulduğu aslanı evcilleştirmiş savaşlara onla katılıyormuş, sıradışı bir karakter)
  Dönemin başkanı George Washington büyük paralar dökerek Akdenizdeki Osmanlı egemenliğini bitirmek istese de nafile. Cezayir açıklarına yaklaşanı yutuyordu Gazi Hasan Paşa. Üstüne bir de ABD askerlerini esir alıyordu. En sonunda ABD antlaşmayı imzalamak zorunda kaldı ve Osmanlı tek sefere mahsus 642.000 Osmanlı altını veya yılda 12.000 altın aldı. Bu antlaşma 1818 yılına kadar devam etti.
 • Helal olsun dayımıza... Tarih çok garip. Dönemin güçlüsü hiçbir zaman ebediyen güçlü kalmamış, sadece değişime ayak uydurabilenler sürdürülebilirlik sağlamış diğerleri tarih sahnesinden silinmiş...

Bu konuda 1 sayfada toplam 2 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.