• konu Resmi: Aşık Veysel köy enstitülerinde ders verirken
  Bu resim zaten birçok şeyi anlatıyor aslında. Cumhuriyet tarihinin en faydalı oluşumu köy enstitülerinde Aşık Veysel gibi ülkenin en değerli sanatçıları ders veriyordu. Bir de şu an yanına bile yaklaşılmayan sahte sanatçıları düşünün. Orasını burasını açıp saçma sapan sözlerle meşhur olan ve havasından geçilmeyen sanatçılardan bahsediyorum.
  Neyse Köy enstitülerinin kapatılması Adnan Menderes'in bu ülkeye attığı en büyük kazıktır. Olay da şöyle gelişmiştir o zaman köy enstitüleri sadece doğuda değil Türkiye'nin her bölgesinde kurulmuştur ve ağalık sistemi de sadece doğuda değil batıda da mevcuttur. Köy enstitüleri gelince halk bilinçlenmeye başlamış shakespeare oynayan köylüler oluşmaya başlamıştır.
  Şu resme iyice bakın

  Bedri Rahmi Eyüboğlu, köy enstitülerinde yaşadığı bir hatırasını Cumhuriyet gazetesinde şöyle anlatmıştı:
  “Okulun hayvanlarını barındıran ahırda bir çocuk gördüm. Gece nöbeti ona düşmüş. Elinde kitap vardı, dalmıştı. Shakespeare okuyordu. Okuduğunu nasıl kavradığını, ertesi gün oynadıkları piyeste gördük.”
  Köy enstitüleri sayesinde halk bilinçlenip kültür seviyesini artırınca artık bilmediklerini ağalara değil, öğretmenlerine sormaya başlamışlardır. Bu durum köy ağalarının halkı kullanıp da arsalarını yok parasına satın almalarını ve köy saltanatlarını uzun vadede bitirmeye yol açmıştır ki işte o noktada çıkarları devreye giren köy ağaları hala halkın üzerinde var olan etkilerini kaybetmeden tüm ülke çapında birleşerek Adnan Menderes'in yanına gitmişlerdir. Denizli'den, Urfa'dan tüm Türkiye'den gelen ağalar Adnan Menderes'e "halk üzerinde hala etkimiz var köy enstitülerini kapatırsan seni başa getiririz" demişlerdir. Adnan Menderes de bunu kabul ederek vatana en büyük ihanetini yapmış ağalar Menderes'i başa getirmiş Menderes de bu ülkeye tarihin en büyük kazığını atarak köy enstitülerini kapatmıştır.
  Eğer köy enstitüleri devam etseydi ne Türkiye'nin hali bugün böyle olurdu ne de güneydoğuda terör olurdu.
 • tebrik ediyorum @machiavelli doğu tarafının bu hale gelmesinin en temel sebebine indiğin için aynı zamanda teşekkür ediyorum oldukça yansız yazdığın için.
 • Başlıktaki fotoğrafta bulunan okul okuduğum okuldur.
  (bkz:Hasanoğlan Köy Enstitüsü)
 • Köy Enstitülerinde Dikiş dikmeyi öğrenen kızlarımız

Bu konuda 1 sayfada toplam 4 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.