• Nikola Tesla bu ünlü fotoğrafında, Hırvat bilimadamı ve filozof roger boscovihîn'in 'Doğal felsefe Teorisi' Adlı kitabını okuyor. POPULAR SCIENCE SAYI:40 SYF:66
  Tesla net bir şekilde hakkı yenmiş bir bilim adamıdır. Bana göre dünyaya gelen nadir bilim adamlarındandır hatta tarihin gelmiş geçmiş en büyük bilim insanlarından birisidir. Tüm dünyaya ücretsiz elektrik projesini geliştirmenin cezasını ömrü boyunca sefalete mahkum kalarak çekmiştir. Gerek Edison, gereken Henry Ford, gerek John Rockafeller, gerek J.P Morgan Tesla'nın önüne blok olmuşlardır.
  Tüm bunlara rağmen Tesla geliştirmeye devam etmiştir ama kötülere karşı hep yenilmiştir. İnsanlık yararına geliştirdiği HAARP bile (bkz:haarp'ın gücü), öldükten sonra CIA'in eline geçmiş ve ABD kontrolünde bir kıyamet silahına dönüştürülmüştür.
  Tesla tüm bu yaşanılanları tek bir cümlesiyle özetlemiştir :"Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir."
  Tesla benim için iyi insanların da dünyaya gelebildiğini gösteren nadir insanlardandır.
  Biyografisini okumanızı şiddetle tavsiye ederim http://www.tarihiolaylar.com/biyografiler/nikola-tesla-201
 • Pekçok önemli buluşu bularak, zamanında rant kazanma savaşına yenik düşen ve değeri günümüz dünyasında yeni yeni anlaşılan önder mucit. Olay şöyle olur: JP Morgan Edison'un "Doğrudan Akım"ını (DC) destekler. Nikola Tesla "Alternatif Akım"ın (AC) daha iyi ve kullanışlı olduğunu keşfetmesi ve inandığı şey uğruna Edison'dan ayrılıp Westinghouse'un maddi desteğiyle çalışmalara başlamasıyla Amerika AC mi DC mi bunu tartışır. Tüm ülkede hem Tesla hem Edison kendi savlarını sunmak üzere insanlara açıklama yapmaya ve turlar düzenlemeye başlarlar. Halkın, Tesla'nın AC'sini desteklemesi üzerine Edison'un DC'si saf dışı kalır. Ancak JP Morgan saf dışı kalmaz ve Westinghouse'u borsada yarattığı bir manipülasyonla bitirir. Tesla'nın patentlerine yok pahasına sahip olur ve AC artık JP Morgan'ın malıdır. Tesla'nın yoğun çalışmaları sonuç vermiştir Tesla olaydan memnundur ancak Westinghouse'un kendisini her şartta desteklemesine rağmen bunun sonucunda batması onu da olumsuz etkiler. JP Morgan sonunda General Electric'i kurar ve ülkedeki tüm elektrik türevi ürünlerden hem GE hem de AC patentleri sayesinde büyük servet elde eder.
  Tesla'nın diğer projelerine gelince; kablosuz elektrik ağından ışınlanmaya kadar pek çok alanda gelişme kaydettiği söylenen Tesla'nın bu icatları zamanın rantına yenik düşer ve elektrikten henüz nemalanmaya başlayan para babaları önce bundan büyük para kazanma peşindelerdir. Kablosuz elektik konusunda ilk başta JP Morgan'ın desteğini bulan Tesla sonrasında bunun hem maliyetli olması hem de rant sağlamaması bir halk hizmeti olmasının anlaşılması durumunda para babalarının desteğini kaybetmiştir. Yine her zaman olduğu gibi maddi kazançtan çok halkın çıkarını gözetenler (Tesla) para kazancını herşeyin ötesinde tutan para babalarının (JP Morgan) karşısında yenilmişlerdir ve buluşları 100 seneden fazla bir süre geçmesine rağmen halen gerçekleştirilememiştir.
 • Evet okumuştum müthiş bir yazı. Ayrıca Tarihiolaylar'da Tesla'ya verilen değer de çok güzel. Umarım devamı gelir. @insearchofsunrise
 • Bugün arabalarımızı rahatlıkla çalıştırabiliyorsak TESLA sayesindedir marşı o bulmuştur ancak herzamanki gibi tesla hakkını alamamıştır patenti Henry ford (ford motor company'nin kurucusu) almıştır. ve işleri iyi gitmiştir.

  Evlerimize elektrik az bir kayıpla gelebiliyorsa yine tesla sayesindedir teslanın alternatif akımı.

  Okullarda radyoyu marconi buldu diye öğretildi demi bizlere ancak öyle değil marconi, nikola teslanın öğrencilerindendi radyoyu ilk tesla buldu tesla'nın yüzen botu uzaktan radyo dalgaları ile yönlendirmesi bunun bir kanıtıdır hatta millerce öteden ampulleride yakmıştır.
 • Elektriğin babası denebilir.Edison bile onun tırnağı olamaz.
 • Şimşeklerin efendisi otel odasında yalnız başına öldü. Bu da ölmeden önceki bilinen son fotoğrafı
 • "Eğer güç elde etmek için yakıt kullanırsak sermayemizden yeriz ve onu hızlıca tüketiriz. Bu yöntem barbarca ve müsrifçedir ve sonraki nesillerin çıkarı için durmamız gerekir."
 • size bunu kim icat etti diye sorarlarsa ve bilmiyorsanız Bu adamın adını verin. Büyük ihtimalle doğrudur sayamayacagım kadar patent sahibi
 • edison sadece tesladan değil tüm insanlıktan çalmıştır.

Bu konuda 1 sayfada toplam 9 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.